Audio - uudet Corollat

Saako uusiin corolloihin asennettua lisää kaiuttimia?

Lisävarusteena kun näyttää uusiin saavan diskanttikaiuttimet ja subbarin etuistuimen alle.

Onko tuo audiosysteemi sama kaikissa malleissa, eli voiko noihin heikommin varusteltuihin autoihin lisäillä itse kaiuttimia? Missä liittimet?
3747
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kyllähän niitä saa lisää niin paljon kuin tarvitsee. Asentaminenkaan ei omasta mielestä ole mitenkään vaikeaa, mutta jos et ole ennen tehnyt niin vaikeampaa.

Valmiita liittimiä ei nyt juuri ole, mutta ei ole ongelma haaroittaa nykyisiä liittimiäkään. Liitokset tosin kannattaa tehdä kunnolla, esim juottamalla. Pari paikkaa mistä pääset käsiksi niihin. Johtojen värit saat esim. netistä.

Lisädistantit saat helposti laitettua avaamalla oviverhoilun, haaroittamalla kaiutinjohdon ja asentamalla diskantit peilikolmioon. Oven purkuoheita löytyy tästä ryhmässä.

Jos taas vahvistimen asennat tai haluat jotenkin muuten ottaa signaalia esim subbaria varten, niin takakajareilta saat helposti kuskin puolelta otettua, kun otat vain kuskin jalkatilasta kytkimen vierestä vasemmalta puolelta lootikon poies. Siis sen, joka alkaa kynnyslistan jälkeen (kynnyslista ensin pois). On kiinni yhdellä ruuvilla, kynnyslista lähtee ylöspäin nostamalla (voi olla tiukassa).

Mikäli haluat kytkeä vahvistimen myös etukajareille, on kaksi vaihtoehtoa.
1. Se onnistuu kuskinpuolen etulokerosta samasta kohtaa kuin yllä haaroittamalla ovelle menevä johto. Sama vain oikealtakin puolelta niin tulee molemmat kanavat.

2. Parempi ratkaisu tulee varmaan kun otat radion irti ja haaroitat sen takaa. Sekään ei paha homma liene, ohjeita taisi olla tässäkin ryhmässä. Mutta itsellä jäi tekemättä sen takia, että kojelauta ei ala natisemaan ja päädyin noihin jalkatilan alakulmiin.

Toivottavasti auttoi alkuun, oli vähän turhan laaja toi kysymyksesi..

Äänestä
  • Jos tehtaalla laittavat tsubbarit ja diskantit?

    Tuskin ottavat signaalia olemassa olevista kaiuttimista?

    Oisko siellä audiovehkeen takana liittimessä vahvistamaton signaali subbarille, ja vahvistettu diskanteille?

    Onks joku kurkannut?

    Äänestä

  • ne tehtaalla? kirjoitti:

    Jos tehtaalla laittavat tsubbarit ja diskantit?

    Tuskin ottavat signaalia olemassa olevista kaiuttimista?

    Oisko siellä audiovehkeen takana liittimessä vahvistamaton signaali subbarille, ja vahvistettu diskanteille?

    Onks joku kurkannut?

    Olen kurkannut, viimeksi viikonloppuna. Ei ole liittimiä, ne näät kyllä netistäkin:
    http://tomclegg.net/toyotastereo

    En tiedä subbarista, mutta diskantit ainakin laitetaan vaan rinnan ovikajareihin. TOdella helppo homma tehdä itse.

    Subbarin laitto onkin sitten oma juttu tuohon. Koetin viime viikolla laittaa 4-kanavaista (2*eteen 1*subba) vahvistinta Integroituun radioon kiinni ja totesin, että mankka pitää vaihtaa, jos sen haluaa tehdä. Tuli niin paljon häiriöitä vahvistimen ja mankan välille laturista, että ei voinut kuunnella. Tämä näinkin vaikka vedin virtajohdot auton ulkopuolelta ikunasta ja signaalin otin suoraan mankan takaa sisätilassa istuimen yli. Ehkäpä seuraavaassa autossa ei ole enää integroitua radiota.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Amitsun sähkäri kirjoitti:

Saako uusiin corolloihin asennettua lisää kaiuttimia?

Lisävarusteena kun näyttää uusiin saavan diskanttikaiuttimet ja subbarin etuistuimen alle.

Onko tuo audiosysteemi sama kaikissa malleissa, eli voiko noihin heikommin varusteltuihin autoihin lisäillä itse kaiuttimia? Missä liittimet?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu