Neuvostoaikana Virossa oli,kuten järjestelmään kuului,siviilipukuisia urkkijoita,jotka salaa seurasivat kansalaisten lojaalisuutta järjestelmää kohtaan.
Virolainen kysyi toiselta: "Mitä eroa on miliisillä ja sialla?" Raskas käsi ilmestyi olkapäälle ja kuului vaativa kysymys,"no,sano nyt mitä eroa?" "E,e,ei mitään eroa",sai virolainen hädissään vastatuksi.
Mitä eroa mahtaa olla Veruskalla ja meillä?
Virolainen kysyi toiselta: "Mitä eroa on miliisillä ja sialla?" Raskas käsi ilmestyi olkapäälle ja kuului vaativa kysymys,"no,sano nyt mitä eroa?" "E,e,ei mitään eroa",sai virolainen hädissään vastatuksi.
Mitä eroa mahtaa olla Veruskalla ja meillä?
Vastaukset 3
Vanhimmat
... mietin vielä
???
onko mitään eroa
???
- helmillä ja sioilla
Tosi hyvä juttu tuo miliisi-virolaisjuttu. Sopii hyvin tämän hetkisiin kuvioihin itse kunkin mietintämyssyn alle. Oletpa taitava rauhanrakentaja. Mukava taas lukea runojasi ja ajatuksiasi. * Kiitos!
Ruuneperikö rauhan rakentaja? Sanoisin riidan rakentaja,huumoritajuton, oikutteleva,lueppa alla olevia, niin näet mistä kaikki alkoi.
Taitaa kirjoittaa myös muilla nikeillä.
Hän sai "helmet" melkein katoamaan huumoritajuttomuudellaan,toivottavasti ei kokonaan.
ovat kauniita. Niitä etsii mielellään. Oletko/oletteko löytäneet "helmiä" näiltä sivuilta? Olen vasta vähän aikaa liikkunut täällä.Luettavaa on paljon:laidasta laittaan monenlaista kirjoa tuntuu olevan valikoimassa.
Itse pidän helminä kirjoituksia, joista saa hyvän mielen. Olisi mukava lueskella omia "helmiänne".
Ystävyydellä
Helmenkalastaja
Frederiikka
Jk. Tuo mainintasi useilla eri "nikeillä" kirjoittamisesta teki myös mietteliääksi. Paljon on Frederiikalla vielä opittavaa ... Josko löytyy opinhaluakaan ihan kaikkeen...