Lapsen Mustasukkaisuus

Anonyymi-ap

Moi. Yleensä on puhuttu että esikoiset on mustasukkaisia kun perheeseen syntyy pieni ja ei ole enää huomionkeskipiste. Mut onko teillä käynyt niin että joku sukulaisenne lapsi tai ystävän lapsi on ollut tosi mustasukkainen kun sait oman lapsen? Ystäväni lapsi on ollut todella mustasukkainen kun synnytin ekan lapseni. Ystävän lapsi suuttui todella paljon kun kielsimme mieheni kanssa häntä että ei saa hyökätä lapsemme kimppuun leikkimatolla. Ystävän lapsi on lyönnyt lastamme ja yrittänyt hyökätä lapsemme kimppuun hyppäämällä hänen päälleensä leikkimatolla. Sit kun lapsemne on sylissä, ystävän lapsi on yrittänyt tulla tönimään lastamme ja kiipeämään väkisin syliin. Sanoimme hänen äidilleensä että eikö voi ollenkaan komentaa omaa lastaansa. Sit ystävä oli: No ehkä parempi että me lähdetään. Sanoimme ystävälle että eime pahalla, mut ei hänkään tykkäisi varmasti jos hänen lapsensa kimppuun käytäs. Yrittäisi ymmärtää meitä siinä miksi suutumme. Eihän moni vanhempi tykkää siitä yhtään jos oman lapsen kimppuun käydään. Se oli että kyllä yritän komentaa, mut hänen lapsensa haluaa paljon huomioo. Ymmärrän että hänen lapsensa haluaa huomioo saada, mut ei se silti oikeutta käydä pienemmän kimppuun. Miehelläni on tullut sellainen olo että ei halua enää ystäväni lasta meille, kun ei lopeta lapsemme satuttamista ja eikä tottele meitä kun kiellämme häntä. Löytyykö muita siellä jonka läheisen lapsi on ollut tosi mustasukkainen omasta lapsestasi?

2

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juu löytyy.. Mulla on kolme isosiskoa. Vanhimmalla on kaks poikaa ja toinen sisko sai tytön. Niin toinen siskonpojista oli aluksi mustasukkainen tytön syntymästä. On jo tottunut asiaan.

    • Anonyymi

      Minun mieheni kävi ennen minuun tutustumista aina yksien tuttujen luona kylässä ja leikki heidän pienen pojan kanssa ja poika jotenkin kiintyi ”setään ” sitten kun aloimme seurustelemaan mieheni kanssa ja hän vei minut ensi vierailulle ystäviensä luokse , pojalle oli sanottu että nyt on setäkin hankkinut tädin vierelleen .
      Istuimme sohvalla ja keskustelimme isäntä pariskunnan kanssa. Poika katseli minua varovasti ollen ihan hiljaa ja vihdoin tuli lähelle ja pamautti minua polveen jollakin leikkikalulla .
      Hän oli mustasukkainen. Minusta kun tällä kertaa setä ei leikkinytkään hänen kanssaan , sanoin miehelleni että mene nyt hieman leikkimään pojan kanssa ettei sillä ole paha mieli . Pojasta tuli isona jääkiekon pelaaja aina kun näin hätä televisiossa niin muistin kun pamautti minua polveen ensi tapaamisella .

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4388
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      150
      3187
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      48
      2502
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      51
      2435
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      2115
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1632
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1616
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      161
      1484
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1253
    Aihe