Lapsen Mustasukkaisuus

Anonyymi-ap

Moi. Yleensä on puhuttu että esikoiset on mustasukkaisia kun perheeseen syntyy pieni ja ei ole enää huomionkeskipiste. Mut onko teillä käynyt niin että joku sukulaisenne lapsi tai ystävän lapsi on ollut tosi mustasukkainen kun sait oman lapsen? Ystäväni lapsi on ollut todella mustasukkainen kun synnytin ekan lapseni. Ystävän lapsi suuttui todella paljon kun kielsimme mieheni kanssa häntä että ei saa hyökätä lapsemme kimppuun leikkimatolla. Ystävän lapsi on lyönnyt lastamme ja yrittänyt hyökätä lapsemme kimppuun hyppäämällä hänen päälleensä leikkimatolla. Sit kun lapsemne on sylissä, ystävän lapsi on yrittänyt tulla tönimään lastamme ja kiipeämään väkisin syliin. Sanoimme hänen äidilleensä että eikö voi ollenkaan komentaa omaa lastaansa. Sit ystävä oli: No ehkä parempi että me lähdetään. Sanoimme ystävälle että eime pahalla, mut ei hänkään tykkäisi varmasti jos hänen lapsensa kimppuun käytäs. Yrittäisi ymmärtää meitä siinä miksi suutumme. Eihän moni vanhempi tykkää siitä yhtään jos oman lapsen kimppuun käydään. Se oli että kyllä yritän komentaa, mut hänen lapsensa haluaa paljon huomioo. Ymmärrän että hänen lapsensa haluaa huomioo saada, mut ei se silti oikeutta käydä pienemmän kimppuun. Miehelläni on tullut sellainen olo että ei halua enää ystäväni lasta meille, kun ei lopeta lapsemme satuttamista ja eikä tottele meitä kun kiellämme häntä. Löytyykö muita siellä jonka läheisen lapsi on ollut tosi mustasukkainen omasta lapsestasi?

2

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juu löytyy.. Mulla on kolme isosiskoa. Vanhimmalla on kaks poikaa ja toinen sisko sai tytön. Niin toinen siskonpojista oli aluksi mustasukkainen tytön syntymästä. On jo tottunut asiaan.

    • Anonyymi

      Minun mieheni kävi ennen minuun tutustumista aina yksien tuttujen luona kylässä ja leikki heidän pienen pojan kanssa ja poika jotenkin kiintyi ”setään ” sitten kun aloimme seurustelemaan mieheni kanssa ja hän vei minut ensi vierailulle ystäviensä luokse , pojalle oli sanottu että nyt on setäkin hankkinut tädin vierelleen .
      Istuimme sohvalla ja keskustelimme isäntä pariskunnan kanssa. Poika katseli minua varovasti ollen ihan hiljaa ja vihdoin tuli lähelle ja pamautti minua polveen jollakin leikkikalulla .
      Hän oli mustasukkainen. Minusta kun tällä kertaa setä ei leikkinytkään hänen kanssaan , sanoin miehelleni että mene nyt hieman leikkimään pojan kanssa ettei sillä ole paha mieli . Pojasta tuli isona jääkiekon pelaaja aina kun näin hätä televisiossa niin muistin kun pamautti minua polveen ensi tapaamisella .

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      94
      4105
    2. Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.

      Tämä asia ihmetyttää suuresti.
      Maailman menoa
      61
      3369
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      164
      3073
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      72
      3024
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      81
      2509
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2326
    7. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      189
      2053
    8. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      28
      2024
    9. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      65
      1982
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      95
      1413
    Aihe