Mainosten esto Android-kännykälle

Anonyymi-ap

Kuinka saan mainokset blokattua Androidkännykästni? Kun haen Googlella jonkin usein käyttämäni haun, vaikkapa Telsu, tai lähes minkä tahansa haun, ja valitsen auenneesta valikosta vaikkapa sen "TV-ohjelmat tänään" ja avaan niin heti alkaa tunkea mainoksia joista ei tule loppua. En edes ehdi poistaa niitä ylänurkan rastista, eli mainokset tukkivat koko sivun.
Onko tuo usein tehty tuttu "haku" avannut jonkin kanavan mainostajille, jotka tunnistavat jonkin "personoinnin" jota ei saa millään tukittua?

3

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Firefox+Ublock origin

    • Anonyymi

      Jos ei halua katsella mainoksia, niin silloin ei kannata käyttää Google-hakupalkkia eikä Chrome-selainta. Play-kaupasta löytyy kyllä sellaisia selaimia, joissa mainonnan rajoittaminen ja esto on paremmin toteutettu. Vaikkapa Brave, Firefox... miksei Edgekin jne. jne. Niillä kaikilla on omat Google-hakupalkin korvaavat hakupalkkinsa, jotka voi ottaa käyttöön puhelimen widget-valikosta.

    • Anonyymi

      Kytke ensinnäkin Google-sovellus pois päältä.

      Asenna Firefox Focus, joka blokkaa mainokset.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      60
      8771
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      306
      6604
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      99
      5907
    4. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      152
      3810
    5. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      28
      3203
    6. Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja

      Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.
      Maahanmuutto
      62
      3119
    7. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      154
      1934
    8. On asioita joita kadun

      Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä
      Ikävä
      17
      1766
    9. Toivoisitko että hän löytäisi jonkun muun?

      Joka voi antaa mihin et kyennyt?
      Ikävä
      32
      1448
    10. Mitä sä pelkäät?

      Että paljastan sut ja touhusi? Elät jotain ihan omaa fantasiaasi ja ainoa virhees oli sekoittaa mut näihin sairaisiin le
      Tunteet
      19
      1216
    Aihe