27.3.2023
Traficom-katsastustilaston nelivuotiaiden henkilöautomallien paras automalli on japanilainen Toyota Corolla.
https://moottori.fi/uutinen/traficom-katsastus-nelivuotiaiden-vahavikaisimmat-toyota-corolla-hyundai-kona-ja-mitsubishi-eclipse/
4.5.2022
Kolmevuotiaiden, siis vuonna 2018 käyttöön otettujen automallien vähävikaisin kärkikolmikko on japanilaismerkkien juhlaa. Tasan nollan prosentin hylkäyskeskiarvolla tasapisteisiin pääsevät Honda HR-V, Mazda CX-3 ja Toyota Corolla. Viidenneksi yltäneellä Toyota Avensiksella prosentti on sekin melko alhainen, 0,4%.
Merkkitilastoissa vähävikaisin on Lexus 0,0 prosentilla, kakkosena Suzuki 0,8 prosentilla ja kolmantena Toyota 1,3 prosentilla.
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/d3179eb2-ccaf-4036-ba7d-d17c661896d7
22.3.2021
Toyota viisivuotiaiden autojen vähävikaisin – Traficom-katsastus
https://moottori.fi/uutinen/toyota-viisivuotiaiden-autojen-vahavikaisin-traficom-katsastus/
9.2.2018
Tuoreet katsastustilastot ovat Toyotan hurja riemujuhla
https://www.ksml.fi/teemat/2454050
09.02.2018
Viime vuoden katsastusten vikatilastot julki: Toyota vähävikaisin kaikissa ikäluokissa!
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/viime-vuoden-katsastusten-vikatilastot-julki-toyota-vahavikaisin-kaikissa-ikaluokissa/6763894
15.2.2018
Toyotalla pitkä voittokulku
Kun ottaa huomioon aiempien vuosien vikatilastot, tulos ei yllätä. Toyota Corolla oli vuosina 2002–2011 vastaavien listausten vähävikaisin automerkki. Myös Toyota Auris ja Toyota Yaris ovat pärjänneet aiemmissa listauksissa erinomaisesti.
25.1.2017
Katsastustilasto: yli 6 vuotta vanhat autot - katso, missä on pienin hylkäysprosentti.
https://www.is.fi/autot/art-2000005059822.html
Toyota on eri vuosien katsastustilastojen vähävikaisuuden kuningas
42
546
Vastaukset 42
- Anonyymi
Kauhean vanhoja juttuja Toyotan omapoika spämmää taas kerran.
Katsastustilasto ei kerro oikeastaan muuta kuin sen että onko auto tuona hetkenä katsastajan mielestä tieliikenne kelpoinen. Se ei kerro sitä kuinka paljon autoa on korjattu tai toimiiko siinä kaikki varusteet.
Saksalaisen TUVin mukaan Toyota luotettavuus on syöksynyt viimeisen 10 vuoden aikana reilusti alle keskiverron ja siellä noita autoja on aika paljon enemmän.- Anonyymi
Mitä vanhempi Toyota niin sitä vähävikaisempi muihin merkkeihin verrattuna. Kaikki uudet automerkit ovat aika viattomia, mutta ajan kuluessa se luotettavuus punnitaan.
Uusin TÜV-katsastusraportti 21.2.2024 . Audi on autotallissa buunattava Audi TT.
TÜV-katsastus: Vanhimpien kärjessä Audi, Volkswagen ja Toyota
https://moottori.fi/uutinen/tuv-katsastus-vanhimpien-karjessa-audi-volkswagen-ja-toyota/ - Anonyymi
Viimeisimmät katsatusvuidet ja sisällöltään täysin uusi viesti. Mitä vahaa niissä on?
- Anonyymi00030
Anonyymi kirjoitti:
Mitä vanhempi Toyota niin sitä vähävikaisempi muihin merkkeihin verrattuna. Kaikki uudet automerkit ovat aika viattomia, mutta ajan kuluessa se luotettavuus punnitaan.
Uusin TÜV-katsastusraportti 21.2.2024 . Audi on autotallissa buunattava Audi TT.
TÜV-katsastus: Vanhimpien kärjessä Audi, Volkswagen ja Toyota
https://moottori.fi/uutinen/tuv-katsastus-vanhimpien-karjessa-audi-volkswagen-ja-toyota/Arvet
- Anonyymi00044
Anonyymi kirjoitti:
Mitä vanhempi Toyota niin sitä vähävikaisempi muihin merkkeihin verrattuna. Kaikki uudet automerkit ovat aika viattomia, mutta ajan kuluessa se luotettavuus punnitaan.
Uusin TÜV-katsastusraportti 21.2.2024 . Audi on autotallissa buunattava Audi TT.
TÜV-katsastus: Vanhimpien kärjessä Audi, Volkswagen ja Toyota
https://moottori.fi/uutinen/tuv-katsastus-vanhimpien-karjessa-audi-volkswagen-ja-toyota/Juu
- Anonyymi
Uusinta listaa kattavasta otannasta ilman Toyotan katsastus huolto/korjaus ohjelmaa.
https://www.tuvsud.com/de-de/publikationen/tuev-report/maengelzwerge-und-fehlerriesen - Anonyymi
Katsastusvarmuus on eniten kiinni omistajasta eli miten autoa käytetään ja huolletaan.
- Anonyymi
Totta, suomalainen Toyota vaari on ostanut eläkkeelle päästyään ensimmäisen uuden auton ja sitä vaalitaan paremmin kuin vaimoa ja lapsia aikanaan. Sille annetaan huoltoja ja korjauksia, vaikka kilometrejä ei kerry. Ei ajeta märällä ja pestään usein. Sulatellaan parkkihalleissa ja huljutellaan suolat pois tuulilasin pesuun tarkoitetulla vedellä ja parhaat hinkkaavat lasinpesulastan ja sienen pilalle autonsa kylkiin ja helmoihin. Sitten kun auto viedään katsastukseen, niin setämiehen vievät autonsa ylimääräiseen katsastushuoltoon jossa auto tarkastetaan ja korjataan. Siinä se suuri "salaisuus" jota Toyotan omistajissa palvotaan ja noudatetaan.
- Anonyymi
Miksi RAV 4 oli surkea 2020 tilastoissa?
Toyota RAV4 165 6,1 132000
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/8ad1b5fd-3713-4b2c-a925-4bae4f56aeb0- Anonyymi00017
Kyllä vaan
- Anonyymi00028
Anonyymi00017 kirjoitti:
Kyllä vaan
Jou
- Anonyymi
Katsastustilastot kertovat lähinnä siitä huollattaako autonsa säännöllisesti vai ei.
- Anonyymi
Juu, osittain. Se kertoo sen, ettei Toyotalla paljoa ajeta ja huolelliset setämiehen vaalivat autoaa ja vievät ennakkoon kultansa huoltoon ennen katsastusta.
- Anonyymi
Katsastustilastot eivät koskaan kerro mitään auton kestävyydestä tai luotettavuudesta !
Ne erottelevat ainoastaan ne autot jotka ovat esitarkastettu ja korjattu ennen katsastusta ja ne autot jotka eivät ole !! - Anonyymi
Miksiköhän se Toyota on ylivoimaisesti vähävikaisin ja mitä vanhempi niin sitä vähävikaisempi. On se kumma.
- Anonyymi
Autojen kestävyydestä ei Suomessa tehdä tutkimuksia !!
Katsastustilasto erittelee vain ne autot jotka ovat tarkastettu ja korjattu ennen katsastusta ja ne jotka eivät ole !!!
Katsastustilastot vain ylläpitävät mielikuvia joita iltapäivälehdet ruokkivat ja yksinkertaiset ihmiset uskovat !!! - Anonyymi00016
Anonyymi kirjoitti:
Autojen kestävyydestä ei Suomessa tehdä tutkimuksia !!
Katsastustilasto erittelee vain ne autot jotka ovat tarkastettu ja korjattu ennen katsastusta ja ne jotka eivät ole !!!
Katsastustilastot vain ylläpitävät mielikuvia joita iltapäivälehdet ruokkivat ja yksinkertaiset ihmiset uskovat !!!Miksi niitä saksalaisia muutenkin vikaisia ritsoja ei tarkasteta ja korjata ennen katsastusta? Huono selitys.
- Anonyymi00031
Juu
- Anonyymi00038
Anonyymi00016 kirjoitti:
Miksi niitä saksalaisia muutenkin vikaisia ritsoja ei tarkasteta ja korjata ennen katsastusta? Huono selitys.
Nii on
- Anonyymi00019
Nii on kingi
- Anonyymi00020
Rekisteröidy
- Anonyymi00022
On vaan
- Anonyymi00023
On hyvä
- Anonyymi00024
On tietoa
- Anonyymi00025
Kaapistot olisi ollut mahdollista saada syliin
- Anonyymi00026
Keisari
- Anonyymi00027
Juu
- Anonyymi00029
Sellainen se Toyota on, paitsi Toyotaa mustaavien trollien teksteissä.
- Anonyymi00032
Omasta kokemuksesta viisastuneena tiedän miksi Toyotan katsastaminen on läpihuutojuttu ja miksi ja mistä vikavagen on nimensä ansainnut?
- Anonyymi00033
Anonyymi00032 kirjoitti:
Omasta kokemuksesta viisastuneena tiedän miksi Toyotan katsastaminen on läpihuutojuttu ja miksi ja mistä vikavagen on nimensä ansainnut?
Katsastuksessahan ei tutkita kuin liikenneturvallisuuteen liittyviä asioita ja päästöt.
Siellä ei tietenkään tiedetä kuinka paljon autoa on korjattu ja paljonko ongelmia on muina aikoina kuin sinä yhtenä lyhyenä hetkenä kun katsastushenkilö autoa tutkii.
Hylyt tulee lähinnä alustan väljyyksistä, jarruista, päästöitä tai tuulilasin vaurioista tms. Toiset vievät autonsa katsastukseen ns. lennosta ja toiset vievät autonsa ensin huoltoon ja tarkastukseen ja vasta sitten katsastukseen. Toyota lanseerasi katsastushuollon ja se onkin Toyotan huollon hyvin myynyt tuote jota arat ja varovaiset Toyotan omistajat käyttävät tunnollisesti ja näin he ostavat itselleen mielenrauhaa ja mahdollisuuden päästä kehumaan betoniviidakon parkkipaikoilla kuinka luotettava auto on ja aina katsastuksessa "menestyvä" merkki. - Anonyymi00034
Anonyymi00033 kirjoitti:
Katsastuksessahan ei tutkita kuin liikenneturvallisuuteen liittyviä asioita ja päästöt.
Siellä ei tietenkään tiedetä kuinka paljon autoa on korjattu ja paljonko ongelmia on muina aikoina kuin sinä yhtenä lyhyenä hetkenä kun katsastushenkilö autoa tutkii.
Hylyt tulee lähinnä alustan väljyyksistä, jarruista, päästöitä tai tuulilasin vaurioista tms. Toiset vievät autonsa katsastukseen ns. lennosta ja toiset vievät autonsa ensin huoltoon ja tarkastukseen ja vasta sitten katsastukseen. Toyota lanseerasi katsastushuollon ja se onkin Toyotan huollon hyvin myynyt tuote jota arat ja varovaiset Toyotan omistajat käyttävät tunnollisesti ja näin he ostavat itselleen mielenrauhaa ja mahdollisuuden päästä kehumaan betoniviidakon parkkipaikoilla kuinka luotettava auto on ja aina katsastuksessa "menestyvä" merkki.Näinkin naurettavaa ja sekopäistä tekstiä talutusnuorassa raahattava rohkea rölli voi saada aikaiseksi kun sitä nuoraa kiristetään ja Toyota dominoi.
- Anonyymi00035
oi etä
- Anonyymi00036
Ei vikoja
- Anonyymi00037
No mutta hui
- Anonyymi00039
Eikä vikoja ole
- Anonyymi00040
Totta Mooses Jeesus
- Anonyymi00041
Toyota näyttää olevan luotettavin vuodesta jos toiseenkin.
- Anonyymi00042
Aina paras
- Anonyymi00043
Hyvä on uutinen
- Anonyymi00045
Paras. Ketä yllätti?
- Anonyymi00046
Tosi hyvä
- Anonyymi00047
On se
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212024- 128895
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko66717Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.138701- 54626
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv94597- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 12537
Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298536Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11533- 42525
Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.36492Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36470- 108450
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51437- 41434
- 58422
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan10412