Tiikkajansalmen sillan montut

Anonyymi-ap

Kun vihdoin Hyrynsalmi sai vuonna 1967 kunnollisen tiikkajansalmen sillan, eipä rakentajat varmasti voinut edes tajuta missä kunnossa autot ajelevat sillan päällä autoilla 2020-luvulla! Montut senkuin isonee ja sydän syrjällää saa ajella ja pelätä milloin rengas tai vanne menee soikeeksi. 😬

21

942

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No missä kunnossa ne autot oli silloin 1967?

    • Anonyymi

      Sakut tuhosivat vanhan kaarisillan, tilalle tuli puinen silta , jota pitkin piti Iston kouluun tepastella. Pelottikin jos iso auto ajoi sillalla ja kakkosnelosesta tehty jalkakäytävä hytkyi alla. Koulusta, arestista, palatessa ostettiin Jussin kaupasta kinuskia.
      Kerran kaivinkone väisti kuorma-autoa jalkakäytävälle ja putosi jokeen. Peugeot 404 ambulanssi ajoi sininen vilkku päällä hätiin. Siitä asiasta puhuttiin me poikoiset pitkään. Kerran muuan Marin ajoi Fiat 600 autollaan kolarin sillalla. Ajoiko jopa jonkun perään, joka tapauksessa kuskin piippu upposi hänen kitalakeensa. Oli ihme tappaus, piippu koppaa myöten kitalaessa.
      Sillan yli selvittyämme hypimme rapakoissa ja nautimme kinuskia. Olimme huolettomia ja onnellisia, Hyrynsalmen lapsukaisia. Meitä ole paljon. Nuoret parit tekivät lisää joka yö, heteka naukui päntiönään.

      • Anonyymi

        Jokeen?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jokeen?

        Salmeen?


    • Anonyymi

      Autot ajelivat autoilla 1967? Jep jep.

    • Anonyymi

      Ennen tuota nykyistä siltaa siinä oli kaari silta korkeus raja oli 3.50 m sitä korkeemmat eivät päässeet ajamaan siltaa pitkin.

      • Anonyymi

        Ajoko ne sillan vieressä?


      • Anonyymi

        No ei ollut, ihan avoin puusilta siinä oli.
        Kaarisillta meni sodassa.


    • Anonyymi

      Saksalaiset tekivät palveluksen räjäyttäessään kaarisillan koska purkaahan se olisi pitänyt jokatapauksessa liikennemäärien ja autojen koon kääntyessä kasvuun sotien jälkeen.

    • Anonyymi

      Niksmannit on insinöörikansaa ja osasivat ennustaa autojen koon kasvun.👍
      Myös tiesivät että aurinkosähköä taajamissa jatkossa käytetään, kun sitä varten esim. Rovaniemen polttivat, ettei puut varjosta aurinkopaneleita.
      Hieno kansa on, viimeiseen 80 vuoteen ote on kyllä lipsunut pahasti ja suuremmat hankkeet ovat olleet jäissä.
      Eivät enää kuin pelaa jalkapalloa, valmista autoja ja syö turkkilais siirtolaisten tekemää ravitsevaa kebabia.
      Innovaatiot puuttuvat täysin.

    • Anonyymi

      Miten sillalla voi olla monttuja tai kuoppia ?

    • Anonyymi

      Pitäskö, sitä rattia kääntää, ei mee vanne soikiaksi...... Pirkka vinkki

    • Anonyymi

      Mahdollisesti 1800-luvulla sillan paikkeilla oli puulossi🤔

      • Anonyymi

        1600 luvulla munasillaan on tästä yli uitu.
        Pohjassa on vieläkin ura!


    • Anonyymi

      Vastaavanlainen kaarisilta löytyy nykypäivänäkin Rovaniemeltä😚

      • Anonyymi

        On vähä eri kokoluokkaa se silta


      • Anonyymi

        olikohan se joensuu jossa löytyy vastaava vielä, kevyenliikenteen siltana


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        olikohan se joensuu jossa löytyy vastaava vielä, kevyenliikenteen siltana

        lieksassa se on


    • Anonyymi

      Hyryltä silta on Saksassa, sotilaat kantoivat sen Lapin läpi Norjaan, josta se laiva kuljetettiin reinjoelle.
      Kölnissä on, kannattaa käydä lomalla katsomassa samalla kun ihailee Kölnin tuomiokirkkoa. Se on vanha ja kaunis, ihan tuntee sielussaan kosketuksen sitä katsellessa.

    • Anonyymi

      Pinta lohkeilee kuhmontielläkin kun suuret autot ajavat jonnekin hiekkaa. Jos lasti olisi vaikkapa puolet niin pinta säilyisi ehjänä, hiekka on painavaa.

    • Anonyymi

      😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

      🍑 K­u­u­­­m­­­a­­t­ ­­­t­y­­­t­ö­­­t­­­ ­o­­d­o­­t­t­a­v­­­­a­­­t­­­ ­­­s­i­n­­u­­a­­­ -> https://nbw.fi/sexygirls?18369602

      🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      109
      11034
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      151
      10279
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      26
      8020
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      180
      6478
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      46
      5505
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      73
      5041
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      143
      4327
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      23
      4207
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      53
      3987
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      131
      3574
    Aihe