Miten voi auto olla karmea laiska huutaja eikä kiihdy? Ja melu karmea ja penkki karsea. Ei saanut lipevä myyjäukko myytyä tuota.
Yaris Cross oli karmea koeajossa
Anonyymi-ap
611297
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 61
Vanhimmat
Tarkoitettu kaupunkiajoon, ei maantielle eikä etenkään motarille.
Peltoorit päässä pärjää ihan hyvin eikä ole kiire mihinkään näin entisenä Lada-ukkona. Mutta on toi vaan ihan kaamea ohitusmagneetti. Sama GPS-korjattu nopeus, rajotus + 5 km/h Skodalla niin saa ajella ihan rauhassa. Yaris Crossista vaan pitää kaikkien ihanpakkopakko päästä ohi vaikka vastaantulevan rekan keulaa uhmaten! En vain jaksa ymmärtää mikä ihmisiä vaivaa! Samaa ilmiötä oli aikanaan Ladan kanssa mutta ei läheskään niin paha kuin tällä Tojotalla!
Et kai voi ymmärtää sitäkään, että joku ajaa autollaan jopa satoja kilometrejä kertaistumalla.
Tuttu ei saa Yariksessa ajoasentoa kohdalleen onko Yaris cross yhtään parempi siinä
Vittumainen penkki ja mittasuhteet polkimiin, ja surkea oven kyynärtuki. Keskimittainen vain olen, en koripalloilija. Active kyseessä. Alaselkä kipeä 100 kilsan ajon jälkeen ja koko ajan saa säädellä selkänojaa ja istuimen korkeutta. Kaasupoljinkin on jotensakkin oudossa paikassa ja jalka väsyy kaasulla.
Samaa mieltä ajoasennosta, penkistä ja molemmista kyynärtuista, ei saa hyvää ja rentouttavaa ajoasentoa. Ehkä olen vain tottunut liian hyvään omissa autoissani.
ADACin testissä Yaris Crossista mitattiin moottoritienopeudella 130 km/km yksi kaikkein korkeimmista melulukemista eli 70,7 dB (A)
Ei mikään ihme kun ovet ovat markkinoiden keveimmät. Pelti rämisee kun oven sulkee.
kyllä sillä pääsee ikeaan lihapullille
😍😋😍😋😍😋😍😋😍
🔞 Kuumat tytöt odottavat sinua -> https://nbw.fi/sexygirls?18370367
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
Ja nyt muka TM voittaja vertailussa
saiko TM monta miljoonaa tukea?
Toyota maksoi TM:lle 3,5 miljoonaa, pikkulinnut lauloi.
Vuoden turhake on valittu.🥵
YC on kova sana!
Moottori on optimoitu käymään kuormitukseen sopivalla kierrosluvulla. Kyllähän kierrosluku korkealta vaikuttaa jos on tottunut ajamaan alikierroksilla kyntäviä turbokoneita. Sen lisäksi 3-pyttysen ääni voi kuulostaa tottumattoman korvaan hivenen sivistymättömältä. Kannattaa vaihtaa 4-sylinteriseen Corollaan jos tämä häiritsee. Ja portaaton vaihteisto tarjoaa niin tasaista vetoa ettei kiihtyvyyttä edes tunne vaikka tosielämässä hyvin kiihtyykin. Vanhanaikaiseen tekniikkaan tottunut autoilija tarvitsee kiihtyvyyden aistiakseen rajut vaihteiston nykäykset vaihtojen välille, joita mm. VAG:n DSG-laatikoissa vielä esiintyy. Toyotalla nyt vain pitää sopeutua nykyaikaisen tekniikan pepputuntumaan. Kaikki on suunniteltu auton kestävyyttä ajatellen.
Uskonto tekee sokeaksi.
Ei vaan Toyotan moottori pyörii vapaasti ja tehokkaasti. Voitelu pelaa ja kestää isältä pojalle.
En sanoisi, että ohut foliopelti ja rapea kovamuovi olisi suunniteltu kestävyyttä ajatellen. Toyota on heti lunastuksessa, jos keulaan potkaisee.
Onhan se yli 12 s sataseen ihan nykyaikaa juu. Silloin kone huutaa hallelujaa 6000 rpm, ei kukaan Cross-kuski edes uskalla kokeilla.
Ja silti se on kaikista paras!
https://tekniikanmaailma.fi/paras-pieni-katumaasturi-alle-30-000-euroa-2024/
Näyttää olevan porukan hiljaisinkin maantienopeuksissa.
30.000 äyriä
saat oikeasti hyvä auton
käytettynä.
Ei toyotaa
eikä mitään nipponia.
Katso nettiauto tai muu sellainen
Mitä helvetin äyriä? Elätkö vielä 1700-luvulla? Onko sulla hevonen ja kärryt?
Cross kallein malli 2 renkailla, erikoisvärillä, koristelistoilla, talvisarjalka jne 45000 €. Löytyykö joku noin innokas Tojofani?
Miksei? Saa huippuversion nelivetona kattoikkunalla ja sähköpenkillä, arvo pysyy koska käytettynä ei juuri tarjolla.
Tilauksessa on. Kiitos. Tero
Vautsi vau ! Ihan kattoikkuna ja vielä sähköpenkit . Arvo pysyy vain vaihdossa Tojotaan .
Menee tilaukseen. Kaikilla herkuilla. Kiitos. Turo
Tilasin 18 kpl. Kiitos. Jorma
Laitoin 21 kappaletta tilaukseen. Kiitos. Turo
Tilasin 58 kpl tällaisia. Kiitos. Tero
Yaris pilattiin, kun siihen laitettiin 3sylinterinen singer konehuoneeseen. Sen kummemmin tuntematta tuota cross mallia, niin oli tuo edellisen sukupolven yaris ihan kelpo pikkuauto.
Kyllähän kommentit luettuani on pakko päätyä Yaris Crossiin. Tuskin maltan odottaa kun auto aiheuttaa kateutta naapurustossa.
Kurja toyotafani-suomalainen ostaa hätä-autona tällaisen kun ei ole varaa parempaan ja jos on pakkomielle siitä että on oltava upouusi auto. Esim Nissan Juke, Kia Stonic tai VWT-Cross ovat paljon parempia samassa kokoluokassa ja halvempiakin.
Naapuruston iäkkäämpi väki on vaihtanut Nissan Qashqait Yaric Crosseihin. Yhden pidemmän siivun ajanut molemmilla ja muistoissani 2000-luvun alkupuolen Megane tulee mieleen. Eikö samaan hintaan saisi ihan kivojakin autoja, vaikka Volvon S90?
Vollen S90 valmistusta ei enää ole ja se maksaisi triplat vs. YC. Uusi EX90 on ja sekin on sadantonnin auto. Painii eri luokassa. Toki YC hinnalla saa ihan hyvän isomman käytetyn, jopa Mersun.
Ota se kääpiömalli, se matala.
Sillä hoituu kebab
asiakkaalle
ja kohta saat rahdata myös
viinaa.
Perävaunu ostoon ja
vetokoukunkin tarvitset.
Kyömynokkaan kärry ei tartu.
Salema leikkum !
Yaris Cross kevyessä kolarissa:
Korikehikko vaurioitunut, Ohjauslaitteisto vaurioitunut, Pyöräntuenta vaurioitunut, Voimansiirto vaurioitunut, Kaasu-, hybridi- tai sähköajoneuvo, Alusta tai pohjalevy vaurioitunut
Suomen myydyimmän automallin titteli pysytteli Toyotan hallussa siirtyen Corollalta Yaris Crossille.
Laatu myy.
Sen 2 839 kappaleen vuosimyynti pysytteli samalla sataluvulla edellisvuoteen nähden.
Valtakunnan toiseksi ja kolmanneksi myydyimmät automallit olivat Toyota Yaris (2 345 kpl) ja Toyota RAV4 (1 877 kpl). Toyota Corolla jatkoi 1 807 kappaleellaan yhtenä maan myydyimmistä malleista sijoittuen kaikkien merkkien rekisteröinneissä sijalle viisi.
Huhhuh. Kuka näitä ostaa. Jore
Mulla tuli sijaisautoksi Yaris Cross joku karvalakkimalli. Kaikki kamalaa: penkki kuin vanhan kirkon puupenkki, melu kamala, sivutuuli tempoili autoa tuulessa, puhtia ei ole koneessa lainkaan, siis kaasu pohjassakaan se ei juuri reagoi eli liikennevirran mukana meno edellyttää aina kaasu pohjassa ajoa. Kojelauta kuin 1980-luvulta. Olin onnellinen kun sain palauttaa auton. Kuka ihme noita ostaa???
Järkevät ihmiset, jotka haluavat huolettoman auton.
Mihin tarkoitukseen ja hinta ihan järkyttävä.
Jos sais vessanopöntön kuskin penkin tilalle niin ostasin. Liikuteltavana ulkohuussina toimisi mainiosti.
Siihen tarkoitukseen paras on vanha Yaris Verso. Vessanpönttö tavaratilaan ja maisematkin on kohdillaan
Uusimassa TM:n testissä Renault clio pesi yariksen ja kutus oli myös pienenpi ja kiihtyvyys 0 - 100 on melkein 3 sekuntia parempi , yariksella yli 10 s
En ole koeajanut mutta ollut kyydissä Milanon keskustasta Malpensan kentälle. Kolme matkustajaa ja laukut. Motarilla nopeutta vaihtelevasti ja melua kyllä riitti vaikka tie sileämpää kuin koti-Suomessa. Etuistuin kuin jakkara, ei kunnon kyynärnojia, ankea tumma sisustus jne.
Sain vuokra-autoksi Yaris Cross hybrid, joku perus karvalakkimalli. Väri vielä ruman punainen. Oli ikävä auto. Hirvittävän kova, kivikova, alusta, töyssyissä meinasi pompata penkistä kattoon. Istuin myös kivikova ja portaallsella säädöllä. Moottorin ääni kammottava rohina ja täristi ihmeellisesti, pelkäsin että kone hajoaa. Onko kone tuollainen vai oliko tuossa vikaa? Auto ei kiihdy kunnolla mikä aiheuttaa jopa vaaratilanteita. Kojelaita kuin 80-luvulta ja kaikki huonoa muovia. Ihmettelen että miten tämä auto voi olla myydyimpiä uusia autoja vaikkapa Renault Capturin sijasta. Eihän tässä ole mitään hyvää!
Ei 35000 eurolla saa parempaa Tojoista
Mutta rahalla saa hemmetin hienon ison käytetyn kuten S-Mersu!
Yaris Crossin ostajat elävät kai markka-aikaa, ei ostoa voi muuten perustella.
No sehän on Toyota!
Tuhnu
Onon
Kyl
Niin oli
Kyl
Kyllä
Kyl
Kyl
Kyl