Tulikivi - Suomen keskeisin pörssiyhtiö!
Vapise Kone, Nordea, Wärre, Metso...
Tulikivi - Suomen keskeisin
8
419
Vastaukset
- Anonyymi
Ainakin Indersin foorumilla tuntuu Valoekin keskusteluttavan enemmnä kuin Tulikivi, vaikka tänään saatiin tiedote, että Laakkonen nurkkaa Tulikiveä.
- Anonyymi
Käy itse vinkkaamassa tuosta eilisestä Laakkosen Tulikivi-nurkkaamistiedotteesta Inderesin foorumille.
- Anonyymi
Laakkosen omistus ei suoraan tuo mitään lisää Tulikiven liiketoimintaan. Toivottavasti kuitenkin haluaa omilla kontakteillaan avittaa Tulikiven liiketoimintaa.
Laakkosen omistus Capmanissa on lähes 4 %, ollen yhtiön kolmanneksi suurin omistaja.
Capman voisi hyvin olla yksi hyvä kotimainen ehdokas investoriksi Nordic Talciin.
Sen sijaan ensi viikolla pitäisi tulla tiedotta magnesium oksidin hyödynnettävyydestä. Parhaimmillaan se voi nostaa kaivoksen kannattavuustasoa merkittävästi. Kaivoksen "hyötysuhde" nousuisi 44 %:sta 66 %:tiin. Käsitykseni mukaan tällainen "hyötysuhde" olisi kaivosalalla hyvin poikkeuksellinen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Laakkosen omistus ei suoraan tuo mitään lisää Tulikiven liiketoimintaan. Toivottavasti kuitenkin haluaa omilla kontakteillaan avittaa Tulikiven liiketoimintaa.
Laakkosen omistus Capmanissa on lähes 4 %, ollen yhtiön kolmanneksi suurin omistaja.
Capman voisi hyvin olla yksi hyvä kotimainen ehdokas investoriksi Nordic Talciin.
Sen sijaan ensi viikolla pitäisi tulla tiedotta magnesium oksidin hyödynnettävyydestä. Parhaimmillaan se voi nostaa kaivoksen kannattavuustasoa merkittävästi. Kaivoksen "hyötysuhde" nousuisi 44 %:sta 66 %:tiin. Käsitykseni mukaan tällainen "hyötysuhde" olisi kaivosalalla hyvin poikkeuksellinen.Korjauksena edelliseen viestiini, Laakkonen on Capmanissa neljänneksi suurin omistaja.
- Anonyymi
Kyllä. Capmanin talousjohtajana 2010-2021 toiminut ja nyt Capmanin Advisorina toimiva Haavisto on sopivasti Tulikiven hallituksessa:'
https://tulikivigroup.com/hallitus/ - Anonyymi
Kauppalehti 29.4.2022:
"Suursijoittaja Mikko Laakkonen on omistajana tarvittaessa aktiivinen – ”Tilanteen tullessa voin ehdottomasti ottaa aktivistin roolia” Suursijoittaja korostaa, että hän ajaa omistamissaan yhtiöissä kaikkien omistajien etua."
Mikko Laakkosella on 200 m€ pörssivarallisuutta.
Ostamalla Tulikiveä 25.4.2024 mennessä, saat vielä osingonkin. Laakkonen ostaa varmasti 10 prosenttia täyteen Tulikivessä, niin hän saa osingot verovapaasti.- Anonyymi
sitähän se keinottelu
- Anonyymi
ostan vaan valcoa ja värtsilää t. 74v ukko kuusen alta.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17422323Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant759532Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297510Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va816350SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1826000Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot375003HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084656Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014406Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo902113Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k811390