VM ennustaa seuraavalle hallitukselle Marttisen mukaan miljardi leikkauksia, tietysti tulee jos talous kuralla kuin kuluneen vuoden aikana. Tämän hallituksen aikana ei kerkiä merkittävää kasvua kun pilattu kasvun edellytykset, tarvitaan edellisen Marinin hallitus kaltainen pohja joka luo toivoa. Tarvitaan jokaiseen kehysriiheen miljardien kasvua taloudessa se tulee työllisyydellä, kokoomukselta puuttu kasvun avain työvoiman saanti. Satonen toivotaan toivotaan laskee suomalaisen työvoimaa, erehtyy, satatuhatta on löydyttä muualta kuin Suomesta.
Kokoomus pelkää jo tässä vaiheessa kun kasvun merkkejä ei ole menee kannatus, kansa haluaa vaihtoehtoja oikeudenmukaisuutta. Löytyy säästöjä mitkä nyt jäänyt tekemättä.
Kokoomus pelkää jo tässä vaiheessa kun kasvun merkkejä ei ole menee kannatus, kansa haluaa vaihtoehtoja oikeudenmukaisuutta. Löytyy säästöjä mitkä nyt jäänyt tekemättä.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Orpo ja Purra säätävät poikkeuslain, että seuraavia vaaleja ei koskaaa tule,
vaan he saavat olla maan hallitus maailman tappiin asti.
Niinkuin Putin sääti poikkeuslain.
Lisää vaan tulee työttömiä, ei hallituksen päätökset, leikkaukset ja lait pure,
Koska Orpo otti PS:n hallitukseen se vei heti kättelyssä kaiken luottamuksen
hallitukseen. Siltä ei odottanut mitään hyvää eikä se ole mitään hyvää
aikaansaanutkaan. Siinä mielessä se ylitti odotukset, että se on vielä huonompi
kuin osasi odottaakaan.
Ensi vuosi 2026 viimeinen täysi vuosi hallituksella, äkkiä se aika rientää.
Tuntuu h**vetin pitkältä.
Niinpä ja Orpon 500 kasvuideaa ei ole vielä oraallakaan 🤣
Hallituksen "säästöt" ovat leikkauksia, joka raha siirretään porhoille.
Marttisesta tulee uusi Satonen, kun Satosesta tulee Kelan pääjohtaja.
Mitä muuta mahdollisuutta seuraavalla hallitukselle on kuin ottaa lisää velkaa,
koska nykyinen hallitus on ajanut maan lamaan ?
Ei lamasta nopeasti nousta.
Toinen mahdollisuus osaratkaisuna on nostaa veroja niin Orpo saa tilaisuuden
syyttä mahdollista vesemmistohallitusta verojen kiristyksestä.
Persuhllitus ei yritäkään saada kasvua aikaan. Jos se saisi siltä menisi perusteet kurjistaa heikossa asemassa olevia. Talouskasvu korjaa alijäämää.
Veikkaan että vuonna 2027 alkaa EU:a huima talouskasvu ja onnen aika neljän synkän vuoden jälkeen, työllisyys nousee kohisten ongelmana on riittääkö Suomen resurssit. Voi olla ettemme saa tarpeeksi maahanmuuttoa, omista työttömistä saamme osan, kyse on sadoista tuhansista työllistettävistä jos aiomme saada talouteen oikean suunnan.
Trumpin takia on vaikea maallikkonakin veikata mitään.
J o s Ukrainan sota loppuisi siitä voisivat EU-maat repiä
talouskasvua.