Oletteko huomanneet?
Pörssisähkön hinnassa aamukahvihuippu
7
774
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä vain. Jostakin syystä on sähkö kalleimmillaan aamulla ja aamupäivällä.
- Anonyymi
Eipä taida aurinkosähkö alle prosentin tuotanto-osuudellaan alentaa hintaa keskipäivällä, tuskin muulloinkaan. Joten tuo ei kysymääni ilmiötä selitä.
Silloin, kun olin vielä työelämässä, nyt vanhuuseläkkeellä, tehtiin töitä ja käytettiin sähköä varsin tasaisesti koko työpäivän ajan.
Ja sähköä käytetään muuallakin, kuin työpaikoilla.
Tässä Sähkön tuotanto energialähteittäin ja nettotuonti 2023
Energiateollisuus ry:n tilasto laadittu 11.1.2024
Ydinvoima 41,0 %
Vesivoima 18,8 %
Tuulivoima 18,2 %
Biomassa 13,0 %
Kivihiili 2,5%
Nettotuonti 2,2 %
Turve 1,6 %
Aurinkovoima 0,8% - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eipä taida aurinkosähkö alle prosentin tuotanto-osuudellaan alentaa hintaa keskipäivällä, tuskin muulloinkaan. Joten tuo ei kysymääni ilmiötä selitä.
Silloin, kun olin vielä työelämässä, nyt vanhuuseläkkeellä, tehtiin töitä ja käytettiin sähköä varsin tasaisesti koko työpäivän ajan.
Ja sähköä käytetään muuallakin, kuin työpaikoilla.
Tässä Sähkön tuotanto energialähteittäin ja nettotuonti 2023
Energiateollisuus ry:n tilasto laadittu 11.1.2024
Ydinvoima 41,0 %
Vesivoima 18,8 %
Tuulivoima 18,2 %
Biomassa 13,0 %
Kivihiili 2,5%
Nettotuonti 2,2 %
Turve 1,6 %
Aurinkovoima 0,8%Tyhjistä tynnyreistä lähtee aina kovin ääni.
Tätä sähkömarkkinaa on mm. HS esitellyt aika hyvin talvella. Ei hinta määräydy sen mukaan, kuinka monta % joku tuottaa. Hinta määräytyy siten, että kysyntä ja tarjonta kohtaa.
Sähköpörssissä on myyjiä, jotka myy melkein mihin hintaan tahana. Ei ydinvoimaloiden tehoja ihan helpolla ylös/alas ruuvailla. Sitten on niitä laitoksia, joita kannattaa käynnistää vasta hinnan ollessa yli XX €/MWh. Näistä viimeksi mainituista johtuen hinta lähtee hyvinkin jyrkkään nousuun sen jälkeen, kun halpojen tuottajien tuotanto ei enää riitä. Tai päinvastoin - hinta romahtaa nopeasti, kun voidaan tiputtaa ne pari kalleinta tarjoajaa pois pelistä. Pörssihintahan on lopulta aina sen kalleimman läpi menneen tarjouksen mukainen ja se elää tästä syystä hyvin paljon. - Anonyymi
"Mihin aikaan sähkö on kallista?
Keskimääräisesti kulutuksen piikkitunnit ovat aamuisin noin kello 8–10
ja iltapäivisin kello 16–20. " Lähde: porssisahkoa.fi.
Mutta miksi juuri nuo tunnit ovat "piikkitunteja"?
Lämmitykseen sähköä luulisi menevän eniten yöllä, kun on viileämpää.
Samoin sähköä luulisi kuluvan päivällä varsin tasaisesti lämmitykseen ja työpaikoilla.
Tietysti valoisana aikana vähemmän valaistukseen.
- Anonyymi
TermosPannu, eekö -kannu. Akut ja invertteri. Aurinkopaneelit. Sähköauto. Noilla pystyy kikkailla ja siitä tulee helposti elämäntapa ja jopa elinkeino.
- Anonyymi
Aurinkosähkön osuus on ollut ajoittain 6,5% kokonaistuotannosta. Mutta paneelien omistaja käyttävät suurimman osan tuottamastaan sähköstä itse ja tämä ei näy tuotannossa. Eli aurinkovoimaa tulee 500MW ajoittain verkkoon ja samalla käyttävät itse 1000MW. Silloin kun paistaa kokonaisvaikutus on hyvinkin 1500MW ja tuo on jo lähellä kirjoitus hetkellä tuotettua vesivoimaa 1863MW. Tähän tämä maailma menee, minulla on 3 pösä sopimusta ja Lidl äpillä > kumppanuus edut >sain kaikkiin 6kk ilmaiset perusmaksut eli 90€ heti alennusta.
- Anonyymi
Kusetusta koko homma, siksi Olkiluoto 3; kin pidetään kiinni. 1600 Mw olisi sähköntuottajien kannalta ikävä asia ?
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit866023KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3215155Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202658Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512605Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852831842Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1031669Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521- 1101511
seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1191412Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393