Hallitus lopettaa kansaneläkkeen maksun ulkomailla asuville.
Kansaneläke
4
156
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvin joutaa, Ruotsikin lopetti takuueläkkeen maksun kaikille jotka ovat muuttaneet Ruotsista pois, koskee myös ruotsinkansalaisia.
- Anonyymi
Jatkuu kuitenkin heille jotka viettävät aikaa ulkomailla alle puolen vuoden.
- Anonyymi
Kas, kun alle puoli vuotta muissa maissa oleilevat eivät ole rajoitetusti verovelvollisen statuksen omaavia ulkosuomalaisia.
Heillä on myös virallinen osoite ja pääasunto kamoineen kotimaassa, joko oma tai vuokralla, harva bunkkaa toisten nurkissa.
- Anonyymi
Alkeellisiinkin hyviin foorumitapoihin kuuluu laittaa linkki lähdeaineistoon ja nyt vieläpä tärkeistä uutisista kertoessaan, joka uupuu avauksesta.
"Hallitus lopettaa kansaneläkkeiden maksun ulkomaille – Osuu kymmeniin tuhansiin"
"Kansaneläke-etuuksiin kuuluvat vanhuuseläkkeen lisäksi työttömyyseläke, perhe-eläke leskille ja lapsille sekä kuntoutusetuudet."
- https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/77a28de4-9d9a-41e8-a33b-55e1e3532f01
Näin sitä kovalla työllä rakennettua hyvnvointisuomea juusoillen rampautetaan.
* Ensihoitaja Anssi Hapuli tyrmistyi hallituksen päätöksestä – ”Aivan älytöntä”
"Hallitus päätti kehysriihessä yöpäivystyksen lakkauttamisesta viidellä paikkakunnalla. Etenkin Kouvolassa päätös on herättänyt tyrmistystä."
- https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010377651.html
Suomi vaikuttaa olleen jo hyvin pitkään tasisen tahdin negatiivisessä taloudellis-sosiaalisessa kierteessä, josta tilanteen oikaisuun ei ole helppoja vaihtoehtoja.
Mutta ainakin yksi asia on sodan jälkeisessä Suomessa hoidettu pikemminkin hyvin. Historian (1939) opettamana maanpuolustuksesta ei ole tingitty ja nykytilanteessa siitä saa olla kiitollinen. Pommisuojiakin on muistaakseni noin viidelle miljoonalle.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku645180Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti662377- 2622352
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362349Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191624Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2191448Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai491038- 89996
Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v12929- 66927