Tervehdys!
Loin jokisen aika sitten Englannin valtakunnallisesta kokeesta (2024) tänne jonkinlaisen yhteenvedon ja mielipiteeni siitä, miten kannattaa opiskella kokeeseen ja kuinka vaikeaksi sen koin. Koen, että valtakunnallisiin kokeisiin ei saa oikein mitään vinkkejä tai apuja mistään, joten ajattelin, että se olisi hyvä idea jakaa niistä jotain tänne :)
Kerron silloin, että voi kirjoittaa myös samanlaisen yhteenvedon Äidinkielen valtakunnallisesta kokeesta, sillä olen kirjoittanut sen jo. Joten tässä se on.
HUOMIO:
Äidinkielen valtakunnallinen koe ei ole aivan yhtä hyvin juurtunut päähäni kuin englannin valtakunnallinen koe. Tämä koe sisälsi huomattavasti enemmän tehtäviä ja mielestäni se oli pitempikin. Joten voi olla, että muistan asioita väärin tai että unohdan jotain (se on itseasiassa 100% etten muista kaikkea). Pahoittelut siitä. Kommentoi kuitenkin alle vaikka omia lisäyksiä ja kokemuksia ja autetaan muita :)
KOE SISÄLSI:
- Runojen tulkitsemista
- Ainakin kaksi luetunymmärtämistä
- Kielioppitehtäviä
- Uutisten lukutehtävä
- Kirjoitelman
RUNOJEN TULKINTA:
Tehtäväni oli lukea kolme runoa. Runoihin liittyi kysymyksiä. Kuten, että mitä runossa a tapahtui tai, että etsi jokaisesta runosta lintulaji (runoissa mainittiin lintulajeja). Muistaakseni sinun piti ymmärtää runon juoni ja kirjoittaa se lyhyesti. Mutten ole tuosta aivan varma.
Runot olivat mielestäni selkeitä (luen tosin paljon itse runoja ja ylipäätänsä kirjoja, joten en tiedä kuinka vaikeana joku pitää niitä jos ei ole aiemmin runoja lukenut). Uskon kuitenkin että jokainen ymmärtää ne ja niiden sisällön jos vain osaa lukea ja hiukan käyttää päätä.
LUETUNYMMÄRTÄMISET:
Aivan tavallisia luetunymmärtämisiä. Saat tekstin joka sinun täytyy lukea ja sitten vastaat kysymyksiin. Teksti oli hiukan monimutkaisempi ja jouduin itse lukemaan sen kolme tai ehkä jopa neljännenki kerran ennen kuin sain kunnolla kiinni mistä on kyse. Teksti ei itsessään ollut vaikea, mutta koska se oli varmaan pätkä jostain kirjasta oli todella vaikeaa hahmottaa mihin koko teksti liittyi ja se teki kysymyksiin vastaamisesta minulle vaikeaa. Mutta lue teksti rauhassa läpi ja etsi vastaukset yksitellen kysymyksiin. Kun saat vastattua yhteen kysymykseen niin se alkaa jotenkin ehkä paremmin aueta. Ainakin minulle aukesi paremmin.
KIELIOPPITEHTÄVÄT:
Rehellisesti.. En muista tästä osiota juuri mitään. Muistan että siinä oli jotain mitä minä en osannut enkö edes muistanut. Joten en osaa tässä kohtaa olla juurikaan apuna. MUISTAAKSENI siinä oli näitä: nominatiivi, allatiivi mitä lie juttuja. Ja piti taivuttaa sanoja, mutten nyt ole aivan varma. Kerro sinä jos tiedät ja olet kirjoittanut jo 9lk äidinkielen valtakunnallisen :)
UUTISTEN LUKU:
Helppo :D. Sinun täytyy lukea ehkä joku 10 uutisotsikkoa (katso kirjoittaja, vuosiluku jne) ja vastata niihin liittyviin kysymyksiin. Kuten esimerkiksi " Mikä uutinen on luotettavasta lähteestä?". Uutiset käsittelivät ilmastonmuutosta ja oikeastaan koko valtakunnallinen koe tuntui käsittelevän luontoa ja ilmastoa ylipäätänsä.
Tässä tehtävässä on tosiaan tärkeää, että luet kirjoittajan ja vuosiluvun. Jotkut uutisotsikot on kirjoittanut YLE ja jotkut on naapurin Pertti. Tunnistat kyllä luotettavan lähteen epäluotettavasta, jos olet kuunnellut tunnilla tai lukenut itse uutisia. Ja oikeastaan tunnistat kyllä eron vain päätä käyttämällä :D En kokenut tätä tehtävää vaikeaksi.
KIRJOITELMA:
Aiheena muistaakseni oli kertoa suhteestasi luontoon. Muistaakseni paperin alareunassa luki mitä opettaja katsoo tekstistä. Mm. Kerrontaa, kappaleenvaihtoa, kuinka yhtenäinen teksti on ja kielioppia tms.
Muista kaikkia pisteet, isot alkukirjaimet, pilkut jne kaikki tälläinen perus. Kirjoita yhtenäistä tekstiä, älä toista itseäsi. Ja käytä rikasta kieltä. Kuvaile! Tekstin pituus piti olla 160 tai 180 sanaa, tai tekstin pitää mahtua sille yhdelle sivulle. Eli yksinkertaista, hyvät kappaleet jotka liittyy toisiinsa ja ripaus kuvailua niin tosi hyvin menee!
Tässä on kaikki mitä minä muistan tästä kokeesta. Lisätkää jos unohdin jotain ja kertokaa hyviä vinkkejä muille kokeisiin jos teillä on jotain hyviä :)
Ei stressata turhaan, hyvin se menee!🫶🏼
Äidinkielen valtakunnallinen koe 2024
Anonyymi-ap
0
949
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1966999- 492646
- 1872199
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101543Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1371511- 741160
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke171109Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,371104Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241087Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty46987