Kun yöpäivystys loppuu Kouvolasta.
Lisää ambulansseja jopa 8 kappaletta.
4
140
Vastaukset
- Anonyymi
Siinä sitten mennään pii-paa autolla Kotkaan.
"”Tässä ei katsota sitä, mitä tämä yhteiskunnalle tulee maksamaan lisää. Koska sitä se tekee. Ei tämä säästä yhtään mitään”, sanoo akuuttipalvelun vastuuylilääkäri Kimmo Salmio.
Hän listaa uusia menoeriä, joita päätöksestä seuraa: Ensihoitoon kuluu enemmän rahaa, kun ambulansseja joudutaan hankkimaan lisää. Poliisi tuo ihmisiä usein päivystykseen, joten jatkossa myös poliisipartiot joutuvat ajamaan pidempiä matkoja. Henkilöauto- ja taksiliikenne kasvaa. Varuskunnista viedään potilaita kauemmas.
”En ymmärrä, mihin ministeriön laskelmat säästöistä perustuvat.”
Potilaat eivät katoa minnekään, muistuttaa johtajaylilääkäri Marja-Liisa Mäntymaa." - Anonyymi
Olen lukenut, että Kotkan läheisyydellä perustellaan Kouvolan Ratamon päivystyksen lopettamista.
Etäisyys on yli 70 km. Taitaa sekin matka olla kapeit paikallisteitä ajeltaessa.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t897229- 353831
- 453420
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402562- 2082376
- 412352
- 1232246
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292149Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241878- 401809