eivät toimi. Vammaisten palveluohjaaja Hokkanen, joka oli "Asian Ytimessä" MTV:n haastattelussa ja änkytti joutavia ja epätodelisista mahdollisuuksista saada ohjelmassa vaikeasti autismisen asiakkaan palveluja toimimaan.
Kaikki vanhanajan toiminnat on lopetettu. Uusista ei mitään järkevää tarjolla;ehdotellaan uusia hoitotaloja rakennettavaksi, odotusaika 2-3 vuotta, asiakkaalle, joka tarvisee ne heti.
Tässä taas yksi esimerkki Orpon hallitukselta hajottaa vanhat ja toimivat systeemit pitää huolta niistä heikommista ihmisistä.
Sanotaan, että pidetään kaikista huolts. Ei pidetä. Vammaiset jätetään ilman tarvittavaa apua,-vanhempien on pakko jäädä töistään pois hoitamaan vammaista lastaan.
Tilalle saadaan työttömyys, alhaisempi tulotaso, mahdollisesti köyhyyttä ja lisääntyvässä määrin huolten taakkaa jonka jakaa vain perhe. Palveluohjaaja viestitti ohimennen yksityisen sektorin palveluja, jotka taatusti maksavat, eivätkä edes haluaisi työtaakkaa vastuulleen, ellei korvauksia saisi todella reilusti, kuten nykyiset ahneet vuokralääkärit, jotka eivät edes ole kuulleetkaan mistään lääkärinetiikasta.
Puhutaan suu vaahdossa ikääntyvistäkin henkilöistä, joiden olisi sopeuduttava uudelleen töihin t mieluummin jäämään eläkeiässä jatkamaan töitään.
Kustannukset kun pysyvät ja nousevat, koska uusia kansalaisia ei synny.
Onkohan Soten supistamisissa tarkoitus ajaa palvelut niin alas, ettei niitä köyhät ja vanhat enää saakaan.
Aikaa kuluu ja hoitamaton suurten ikäluokkien ihmiset kuolevat pois, hoidon ja lääkkeiden, ehkä ruuankin puutteeseen.
Silloin riemu koittaa hallitukselle. Kun ei köyhiä ja vanhoja ole, voidaan sulkea koko kunnallinen hoitojärjestelmä tarpeettomana. Lääkäriasemat voivat keskittyä uudemman,terveemmän ja vauraamman sukupolven hoitoon.
Silloinhan rahat riittävät. Ei tule enää näin tiukkoja aikoja.
Edelleen, antakaapa sitä kuolinapua kaikille köyhille, sairaille ja vammaisille, niin silloinhan se marina rahattomasta valtiosta loppuu.
Vammaispalvelut
Anonyymi-ap
1
675
Vastaukset
- Anonyymi
Vammaispalvelut on lopetettava. Ne ovat ylimitoitettua ökyilyä. Typerää rahan heittämistä kankkulan kaivoon.
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.212654Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant1082583- 2021384
- 1261293
- 941281
"Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...
...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig3041260Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa
Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,261018Toivottavasti myös pysyy häkissä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �131001Martina ja Matias
Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi211979- 64920