Päivän Itä-Häme kertoo, että elinvoimajohtaja siirretään Heinolassa määräaikaiseen tehtävään ja vuoden 2025 syksyllä hyvinvointijohtajan tehtävään. Ilmeisesti nykyinen hyvinvointijohtaja lopettaa silloin.
Miten on mahdollista, että hyvinvointijohtajan virka täytetään yli vuosi etukäteen ilman julkista hakua?
Virantäyttö ilman julkista hakua?
33
819
Vastaukset
- Anonyymi
Ei kai? Nykyinen jäämässä eläkkeelle?
- Anonyymi
Kyllä, nykyisestä elinvoimajohtajasta tulee seuraava hyvinvointijohtaja, mutta ensin hän on väliaikaisesti toisessa virassa ja siirtyy hyvinvointijohtajaksi vuoden 2025 syksyllä, koska hyvinvointijohtajia ei voi olla kahta samaan aikaan.
Kuntalaisesta vaikuttaa aika erikoiselta, että perustetaan väliaikainen määräaikainen virka siksi aikaa, että voidaan siirtää henkilö myöhemmin toiseen vakituiseen virkaan, joka on toistaiseksi täytettynä.
Onko tällainen yleistä muuallakin?
- Anonyymi
TÄLLÄISIÄ KEKSITTYJÄ VIRKOJA LUKEMATTOMIA KAUPUNGINTALOLLA. MITÄ IHMETTÄ TEKEE ELINVOIMAJOHTAJA JA HYVINVOINTIJOHTAJA KUN JUURI TÄMÄ TYÖ KUULUU KAUPUNGINJOHTAJALLE! EI OLE SYSMÄSSÄ, HARTOLASSA, JOUTSASSA YMS TÄLLÄISIÄ MAMMUTTIMAISIA VIRKANIMIKKEISTÖJÄ! SIKSI ME OLEMME HELVETISTI VELKAA KAUPUNKILAISINA KUN TOISET NIMEÄÄ AIVAN ÄLYTTÖMIÄ VIRKOJA!
- Anonyymi
Mielenkiintoista, että kulttuurisihteeri siirretään yhteiselle toimialalle eikä hän ole jatkossa enää esim lintuhoitolan tai kulttuuripalveluiden esihenkilö. Nw jäävät toiselle toimialalle.
- Anonyymi
Millainen koulutus Heinolan kaupungin kulttuurisihteerillä on kyseisen tehtävän hoitamiseen?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Millainen koulutus Heinolan kaupungin kulttuurisihteerillä on kyseisen tehtävän hoitamiseen?
Otavan opiston nuoriso-ohjaajan kurssitus
- Anonyymi
Ihmettelen suuresti miksi Kaupunginjohtaja ei ole koskaan esillä näissä johtajanimityksissä, luulisi johtajan ottavan kantaa henkilöstölisäyksiin kuihtuvassa kaupungissa.
- Anonyymi
kun me ollaan valittu elinvoimajohtaja ja hyvinvointijohtaja niin mitä tehdään kaupunginjohtajalla kun juuri elinvoimaisuuden ja hyvinvoinnin johtajuus tehtävät kuuluu kaupunginjohtajan tehtäviin, ainakin muualla.
- Anonyymi
Olisikohan samalla syytä vähentää väkeä kulttuuritoimistosta?
- Anonyymi
Toivottavasti joku valtuutettu nostaa nämä asiat esiin.
On tärkeää tietää, onko hyvinvointijohtajan tehtävään samat kelpoisuusvaatimukset kuin elinvoimajohtajan tehtävään. Näinhän nämä päätökset osoittavat. Miten tämä voi olla mahdollista, kun hyvinvointijohtaja vastaa myös koulutuksesta, eli on käytännössä entinen sivistystoimenjohtaja. Eikös hyvinvointijohtajalla pitäisi olla vähintään ylempi korkeakoulututkinto kasvatustieteestä?- Anonyymi
yllättävän hiljaa on kaupunginjohtaja henkilöstöasioista! Ainakin naisten nimiä vilkkuu näissä organisaatioissa, sattumaa ?
- Anonyymi
Toivottavasti
- Anonyymi
yllättävän
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
yllättävän
Ihmettelen
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihmettelen
Mielenkiintoista
- Anonyymi
Miten on mahdollista
- Anonyymi
Mitä tapahtuu kulttuuritoimistolle?
- Anonyymi
Heinolassa on ollut aiemminkin erimielisyyksiä, esim varhaiskasvatusjohtajan valinnassa
https://yle.fi/a/3-10590694- Anonyymi
on ollut aiemminkin
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
on ollut aiemminkin
kaupunginjohtaja
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kaupunginjohtaja
On tärkeää tietää
- Anonyymi
kovasti perusteli kehitysjohtaja ja kj itukassa tekemisiä kun DI oli tehnyt jutun.
- Anonyymi
Järkyttävää henkilöstöpolitiikkaa Heinolassa. Kaupunginjohtaja toimii kuin sätkynukke, tekee mitä rouvat määrää. Kaupunginhallitus kumileimasin.
- Anonyymi
Pakko tehdä, mistä tänäpäivänä saisi uuden 10 000 euron kuukausipalkkaisen työn.
- Anonyymi
Toivottavasti joku valittaa näistä oudoista päätöksistä
- Anonyymi
Voitko perustella miten päätökset on outoja, että niistä voisi valittaa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voitko perustella miten päätökset on outoja, että niistä voisi valittaa?
Aikasee sanna kirjoittaa, aamuvirkku.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voitko perustella miten päätökset on outoja, että niistä voisi valittaa?
Sillä perusteella, että nykyinen elinvoimajohtaja siirretään väliaikaiseen määräaikaiseen tehtävään (miksi sellainen tehtävä on perustettu?) ja sen voimassa olon päätyttyä suoraan hyvinvointijohtajan vakituiseen virkaan, joka ei ole ollut avoimessa haussa.
Ilmeisesti nykyinen hyvinvointijohtaja on jäämässä eläkkeelle tai ainakin lopettamassa virassa. Kysehän on entistä sivistystoimen johtajan virasta, eli siinä johdetaan niin kouluja kuin varhaiskasvatustakin. Voisi siis ajatella, että hyvinvointijohtajalla on oltava ainakin kasvatustieteen maisterin koulutus? Eikö näin?
Mielestäni on tavattoman outoa, että hyvinvointijohtajan virka ei tule julkiseen hakuun.
- Anonyymi
Tämä oli ovelasti yritetty saada piiloon nostamalla vanhoja keskusteluja.
Pitää nostaa siis uudelleen tätä. - Anonyymi
Olisi reilua, että kaupunginhallitus avoimesti julkistaisi kelpoisuusehdot näihin tehtäviin.
- Anonyymi
Onko tästä järjestetty hakua?
- Anonyymi
Vastustiko Kh:n puheenjohtaja hakua ja sai tahtonsa läpi, heinolalaista henkilöstöpolitiikkaa !
- Anonyymi
Pitääkö hyvinvointijohtajalla olla kasvatus- tai sosiaalialan ylempi korkeakoulututkinto?
Ennenhän kyse oli sivistystoimen johtajasta.
Ketjusta on poistettu 19 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä14411278Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on15710371- 278053
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1976608Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.555798- 925293
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1584493Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai314286Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas814142Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1383692