Naapuri on minulle vihainen ja aloittanut täyden naapurisodan sen takia, koska mi loukutin sen kissan omalla pihallani ja vein sen eläinkotiin. Tarkoitus oli että sieltä otetaan naapuriin yhteyttä, annetaan lasku käteen ja kerrotaan ettei toisten pihalle saa päästää kissoja. Kuitenkaan kissalla ei ollut mitään sirua yms mitä niillä nyt onkaan, joten tietyn ajan päästä se kissa annettiin toiselle omistajalle joka varmasti osaa pitää parempaa huolta siitä. Erehdyin kertomaan naapurille tästä, olettaen että se oli saanut kissansa jo takaisin ja oppinut olemaan. Alunperin naapurin epäili kissan katoamisesta minua, mutta nyt sai varmistuksen ja aloitti naapurisodan.
Olenko muka jotenkin väärässä tässä? Annoin useita kehoituksia ja varoituksia ennen kissan loukuttamista.
Naapurin kissa
1
466
Vastaukset
- Anonyymi
Et ollut väärässä. Kissa saa lain suojassa oleskella ja kulkea vapaana vain oman omistajansa hallitsemalla tai myös omistamalla maalla,tai omistajansa välittömässä ohjauksessa valjaissa tai kuljetushäkissä/ kopassa.
Olet myös riittävästi informoinut kissan omistajaa sen liikkumisesta sinun maallasi. Esitä valittelut,ja lakipykälät jotka koskevat kissaa, jos vielä naapuri reklamoi.
Terveisin kissanomistaja joka ulkoiluttaa valjaissa,ja sekä lähistön asukkaat,että kissakin on tyytyväisiä.
Harmillista, tietysti naapurillesi,että ei hakenut kissaansa pois löytölästä, mutta hänen omalla vastuullaan olisi ollut huolehtia,ettei kissa kulje naapurin maalla.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomessa on meneillään boomereiden kosto
1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä872705Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?
Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri1141943IPCC romahtaa
Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl531930Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al321584- 921519
Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle
Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t251518- 1401247
Anabaptismin kirous
Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä4161103Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet
Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa254997Pelolla pakottaminen
Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha624966