Mulla ois tällanen kysymys kaninpidosta, että täytyykö kanilla on häkki? Siis jättikanilla, kun tuntuisi inhottavalta telkeä iso eläin häkkiin siksi aikaa kun itse on poissa. Muuten kani olisi koko ajan vapaana huoneistossa, siis kun olen itse kotona.
Kun kani on yksin niin voiko sen laittaa esim. vessaan siksi aikaa? Siis tietysti sellaseen missä on lattialämmitys, valot päällä ja ruoat ja vesi ym. viihdykkeet mukaan. Kuulostaako ihan kauheelta? En haluaisi pitää kania täysin vapaana asunnossa, kun itse oon poissa, ettei satu mitään haavereita, esim. sähköjohtojen kanssa.
Älkää pliis haukkuko eläinrääkkääjäksi, mulla on ollut aikasemmin jyrsijöitä ja hyvin hoidin niitä.. mua vaan arvelluttaa ison kanin pitäminen häkissä..
Kun kani on yksin niin voiko sen laittaa esim. vessaan siksi aikaa? Siis tietysti sellaseen missä on lattialämmitys, valot päällä ja ruoat ja vesi ym. viihdykkeet mukaan. Kuulostaako ihan kauheelta? En haluaisi pitää kania täysin vapaana asunnossa, kun itse oon poissa, ettei satu mitään haavereita, esim. sähköjohtojen kanssa.
Älkää pliis haukkuko eläinrääkkääjäksi, mulla on ollut aikasemmin jyrsijöitä ja hyvin hoidin niitä.. mua vaan arvelluttaa ison kanin pitäminen häkissä..
Vastaukset 6
Vanhimmat
kanillasi olisi kuitenkin jokin turva paikka vaikkajokin mökki tai vastaava johon se voisi turvaa hakiessa mennä koska häkkihän on kanin turvapaikka...en tiedämiksi luulet et joku haukkuu sua eläinrääkkäjäksi?tiiän kyl et jotkuu pistää tääl välil rajuuki tekstii mut iha musta ainaki muusta aiheesta...mun tutullani on kani joka hengailee kans vessassa tavaroineen mut must sillo ku se kani on siel vessas sillo nii sun kantsis ostaa sinne mahd.paljon mattoo et sen tasutr ei liukastelis ja liukuis siel vessa lattialla...pidemmän päälle se on huono siitä voi seuraa lonkka vikoja pupuille...varmaaki pupullasi kannattais olla ainaki muutama vessalaatikko johon se tekis tarpeitaa opetuksen kauttaa koska muuten ei voi suuttuu jos se on sit pissiny paikat täytee=) se ei kyl salee iha heti opi mutta ajankaa kylläkin!
Jos pupullasi olis vedt ruoat ja joku turvamökii tai vastaava ja ne vessat nii mikä siinä nii kauheeta olisi?must ei ainakaa parempihan se vessaki olis mis on matto ja vessalatikko sillo ku oot ppoissa ku häkki.isompi tila ja jos kaikki tarvittavat on mukana nii sopiihan se...aina sit ku lähet pois kotoota nii laita se turva paikkaki sinne vessaa mukaa pupunkaa ja sit ku tuut nii ota taas pois...et sil on aina mahollisuus päästä sinne ku haluaa...tai osta vaika kaks tai rakenna ite...mut must se turvamökki ois tosiaanki tärkee juttu jos häkkii ei oo et sil on se paikkansa sit...ja siel se saa olla rauhassa ettei pelota...
No tota eläinrääkkäysjuttua ajattelin sillä, kun yleensä näillä keskustelupalstoilla on aika paljon "asiantuntijoita" ja "ammattilaisia" jotka kyllä huomauttaa aiheesta kuin aiheesta. Ja tuo vessa kuulostaa vähän hupaisalta mun mielestä, vaikka eihän se pupu tiedä että se on vessa :)
Kun ei kerrostaloyksiössä oikein muitakaan sellaisia varmasti turvallisia huoneita ole, jossa kani voisi yksin oleilla..
Ja tottakai sen turvakopin hankin sitten, niin ei tarvitse sängyn alla lymyillä:D
Kiitos tyhjentävästä vastauksesta!
mekin asutaan yksiössä ja meidän pupu teljetään keittiöön, kun se alkaa ärsyttää :) sielläkään ei ole sähköjohtoja. mutta toi vessakin kuulostaa ihan toimivalta ratkaisulta
Kuulostaa kivalta, mukavaahan se vain on kanillekin ettei tarvitse häkkiin sulloutua. Jättikanit kun todella voivat olla isoja.. Katselehan vain, ettei ole vessapaperit yms tarvikkeet pelmuutettu pitkin ja poikin kun saavut takaisin..;)
Jättirodut tykkäävät enemmän viileästä (suorastaan kylmästä), joten jos laitat sen vessaan, niin lattialämmitys ehdottomasti pois päältä.
Vessa on ihan hyvä paikka. Ainoa ongelma on tilan umpinaisuus (ja kosteus, jos suihku samassa tilassa), mutta siihenkin on ratkaisu...
Itse olen leikannut minkkiverkosta oven levyisen palan (70 cm - 1 m korkea), laittanut ovenkarmeihin ruuvit/naulat verkkopalan ylä- ja alareunan korkeudelle ja verkko paikalleen.
Ilma kiertää, valoa tulee sisälle ja pupu pysyy portin toisella puolella.
Meillä nuo portit tosin muissa ovissa, mutta vierailevat puput on viettäneet aikaa kylppärissä.
Jos tilassa on esim. pesukone, muista suojata sähköjohto ja vedenpoisto-/ottoletku...