Toisinaan joku avautuu somessa tai tiedotusvälineissä kuinka aikoo muuttaa Paltamoon. Älkää tulko! Varoituksen sanoja!!
Täällä ei ole lääkäriä eikä hammashuoltoa, ei työpaikkoja.
Työpaikat löytyvät naapurikunnista. Koulukiusaaminen on huipussaan. Lasten varhaiskasvatus on ilmaista monessa muussakin kunnassa. Ei baaria, ei ravintolaa, ei kahvilaa. Kunnassa huono työilmapiiri jne.
Muuttakaa vaikkapa Ristijärvelle, Sotkamoon tai jopa Kajaaniin.
Älkää muuttako Paltamoon!
30
1836
Vastaukset
- Anonyymi
trolli
- Anonyymi
Totuuden sanoja ei mikään trolli.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Totuuden sanoja ei mikään trolli.
ystävällisiä ihmisiä kylä täynnä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ystävällisiä ihmisiä kylä täynnä
ei auta
- Anonyymi
Paltamossa ihan kivaa sakkia.No,nuoriso on pilalle hemmoteltu.Ei pidä yleistää jos on huonoja kokemuksia.Koulukiusaamista on joka paikkakunnassa ja työpaikka kiusaaminen myös.
- Anonyymi
Paltamossa aikuiset lapsetkin asuvat vanhempien luona jotta eivät joudu pois kotiseudultaan ja ettei vaan joudu itse yrittämään mitään.
- Anonyymi
Entisenä paltamolaisena voin suositella muuttoa paltamoon.Naapurit pitävät huolen asioistasi ja laittavat vähän lisää.Kuka nyt hammaslääkäriä kaipaa saati yleislääkäriä.Netistä katsoo mikä vaivaa ja ottaa roppia.Kotona voi kahvit juoda,sekä oluet.Jos nyt haluaa välttämättä kahvitella yleisellä paikalla keittää termokseen ja menee kunnantalolle juomaan tai käpykkään.
- Anonyymi
Kovasti tämä trolli yrittää mustamaalata !
- Anonyymi
Mitä ihmeen mustamaalausta? Ei ole lääkäriä, ei hammashoitoa, ei työpaikkoja...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä ihmeen mustamaalausta? Ei ole lääkäriä, ei hammashoitoa, ei työpaikkoja...
Onpas. ..lisäksi pienempi työttömyys kuin Kajaanissa .
- Anonyymi
Kainuun kuntien työttömyysaste maaliskuu 2024
- Sotkamo 6.0
-Paltamo 10.3
-Kajaani 10.4
-Ristijärvi 11 0
-Kuhmo 11.9
-Hyrynsalmi 12.8
-Suomussalmi 13.5
-Puolanka 22.8 - Anonyymi
taitaapi olla vaan epätoivoinen yritys saaha joku muuttamaan tänne buahhahaaaaaaaaaaa....tervemenoa
- Anonyymi
Minä tykkään asua paltamossa.Kaupasta saa kaiken mitä tarvitsee ja netistä voi tilata vaatteita ja muuta kamaa.Moniko on kahvilaa tarvinnut tällä kylällä?Kapakka reissut on ennenkin tehty Kajaaniin tai kontsalle.
- Anonyymi
spurguja vain
- Anonyymi
Muutetaanpas !
- Anonyymi
Vakavasti harkitsen Paltamoon muuttoa .
- Anonyymi
Elä muuta. Täällä on jo joku ja kohta sellu haisoo
- Anonyymi
Tarkoitus ois muuttaa kotikunnaksi Paltamo.
- Anonyymi
Suosittelen, työkkäri ei pääse enää kimppuun niin helposti.
- Anonyymi
Paltamossa löytyy töitä tekeville jos vilauttaa vihreetä koorttia
- Anonyymi
Sotkamoo käy mahanmuutajii tulee.bussilasteit tain vapaita taloja etsii
- Anonyymi
Ilman muuta kohti paltamoa....pelkkää unelmaa asua tuolla, kaikki ihmiset hymyilevät ja auttavat eikä kukaan puhu toisesta pahaa selän takana, aivan ihanaa myös talvella.
- Anonyymi
Mie muutan jouluksi paltamoon ja ostan kinkun k-marketista, osta siekin.
- Anonyymi
Kiinnostus heräsi paltamosta.Hyvä ettei ole baaria,ravintolaa eikä lääkäriä.Suviseurat tänne ensikesäksi,on vilinää sitten.
- Anonyymi
Älkää muuttako myöskään Vaalaan, Puolangalle , Ristijärvelle, Hyrynsalmelle Suomussalmelle, Kuhmoon, .....
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/arialsio/posio-puolanka-ja-pudasjarvi/
https://yle.fi/a/74-20088656 - Anonyymi
Joukkoirtisanoutuminen!!! Lisää tietoa pian!!!
- Anonyymi
Arttu Pulkkinen
- Anonyymi
Me penskana saatettiin Hakasuon mummulassa joskus innostua villihtemään. Silloin mummu kaappasi koko penikkalauman hameensa alle ja jyräytti oikein rukiisen pierun sekaan.
Meinattiin tukehtua sinne, mutta ukki vaan myhäili itulootansa kannelta:
-Taetaa mummu toas poltella piipulla leipeä - Anonyymi
Kivesvaaralla oli kuulemma metsästäjä lauennut vahingossa!
Kongasjokinen peräkammarinpoika oli kuullut metsästä kovan pamahduksen. Kiiruhdettuaan paikalle, poika oli havainnut maassa makaamassa paikallisen metsästäjän ja uhrinsa, jotka olivat housut nilkoissa ns. lusikka-asennossa.
Molemmat, sekä metsästäjä että uhri vakuuttivat olevansa kunnossa. Metsästäjä kertoi, että kyseessä oli vahingonlaukaus.
Taisivatkin olla Peränkävijöitä lemmot... - Anonyymi
Ei varmaan todellista pelkoa tällaista muuttoaallosta Paltamoon ole!
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja18222399Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant799611Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.447602Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va866401SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1896093Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot485092HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1164747Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1054466Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo942185Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k841477