Koulunkäyntini loppui 49 vuotta sitten

Anonyymi-ap

Elikkä sain paperit tekusta. Sitten armeijaan, ja sen jälkeen hyvällä tuurilla työelämään. Runsas 40 vuotta siellä, ja eläkkeeni on parempi kuin monen valkolakkisen palkka. Onkohan se väärin?

2

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä ajat takaa aloituksellasi? Oletko paree ihminen kuin jotkut toiset, koska eläkkeesi on "parempi" ? Vai mitä ihmettä.

    • Anonyymi

      Miksipä se väärin olisi. Minä olen niitä kuvailemiasi valkolakkisia, tosin akateemisen tutkinnon suoritin loppuun vasta monen kotiäidivuoden jälkeen. Oikea oli valinta eikä nyt harmita se, ettei lasten kasvua saanut seurata tai olla läsnä heidän pikkulapsivuosinaan. Uraa rakensin myöhemmin.

      Eläkkeeni on kuitenkin keskimääräistä pienempi, johtuen kotiäitivuosista ja opiskeluvuosista aikuisiällä. Palkkani on ollut hyvä mutta työvuosia ei ole hiirveästi.

      Siispä teen nyt eläkkeelläkin jonkin verran töitä ja yhteenlasketut tuloni ovatkin nyt enemmän kuin olisin kokoaikatyössä. Verotus on suht kevyttä pienessä eläkkeessä ja alla 2000 euron kuukausipalkkatuloissa , joten käteen jää kivasti rahaa ja saan tehdä rakastamaani työtä.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      17
      5766
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      83
      5395
    3. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      3414
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      90
      3367
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      120
      1157
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      57
      1107
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      1032
    8. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      37
      825
    9. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      44
      818
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      23
      769
    Aihe