Koulunkäyntini loppui 49 vuotta sitten

Anonyymi-ap

Elikkä sain paperit tekusta. Sitten armeijaan, ja sen jälkeen hyvällä tuurilla työelämään. Runsas 40 vuotta siellä, ja eläkkeeni on parempi kuin monen valkolakkisen palkka. Onkohan se väärin?

2

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä ajat takaa aloituksellasi? Oletko paree ihminen kuin jotkut toiset, koska eläkkeesi on "parempi" ? Vai mitä ihmettä.

    • Anonyymi

      Miksipä se väärin olisi. Minä olen niitä kuvailemiasi valkolakkisia, tosin akateemisen tutkinnon suoritin loppuun vasta monen kotiäidivuoden jälkeen. Oikea oli valinta eikä nyt harmita se, ettei lasten kasvua saanut seurata tai olla läsnä heidän pikkulapsivuosinaan. Uraa rakensin myöhemmin.

      Eläkkeeni on kuitenkin keskimääräistä pienempi, johtuen kotiäitivuosista ja opiskeluvuosista aikuisiällä. Palkkani on ollut hyvä mutta työvuosia ei ole hiirveästi.

      Siispä teen nyt eläkkeelläkin jonkin verran töitä ja yhteenlasketut tuloni ovatkin nyt enemmän kuin olisin kokoaikatyössä. Verotus on suht kevyttä pienessä eläkkeessä ja alla 2000 euron kuukausipalkkatuloissa , joten käteen jää kivasti rahaa ja saan tehdä rakastamaani työtä.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      30
      2826
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1827
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1800
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1414
    5. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      73
      1320
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      24
      1245
    7. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1228
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      77
      1169
    9. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1018
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      97
      1007
    Aihe