Alkaa itä suomen talousahdinko tulla pisteeseen, että elinmahdollisuudet on seutukunnilla käytännössä olemattomat. Työttömyys nousee hallitsemattomasti eikä mitään toivoa näy talouden piristymisestä. Pitäisi löytyä poliitikkojen päitä pölkylle, ketkä Venäjä pakotteet laittoi alulle. Kanssahan hyväksyi ne mukisematta, joten saadaan omaa oksaa tässä nyt sahataan.
Itä-Suomen ahdingon syylliset
Anonyymi-ap
6541
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Muutappa kuule vaikka vilippiineille!!
Venäjäpakotteet, ja sitä kautta elinkustannusten nousu ovat ihan vaan yhden suuruudenhullun pikku-ukon , Vladimir Pienen aikaansaannosta.
Toki tähän tilanteeseen ovat yhtä syyllisiä hänen 144-miljoonainen barbaarinen orjakansansa.
Mutta näyttää täälläkin olevan putinisteja ihan omasta takaa.
Onko vaimosi nimi Olga vai Svetlana?
Mikä tekee aloittajasta putinistin? Hän vain totesi asioiden laidan.
Viro räksyttää, mutta pitää kolmea raja-asemaa Venäjälle auki viisaasti. Bisnes toimii ja ihmiset tulevat toimeen. Suomi on jo konkassa ja silti estää venäläisten asiakkaiden pääsyn Suomeen. Typeryyden maailmanennätys.
Olisiko täysin epäonnistuneella Venäjä-politiikalla jotakin tekemistä ahdingon kanssa? Jos raja olisi auki ja kauppa Venäjän kanssa jatkunut, taloudellinen tilanne olisi Itä-Suomessa parempi kuin muualla maassa. Tämä kaikki on siis täysin itse aiheutettua. Syyttävät sormet voivat osoittaa Suomen poliitikkoja, erityisesti kokoomus on kunnostautunut sekoiluillaan. Miksi Suomi ei voinut jatkaa Kekkosen aikoinaan viitoittamalla tiellä ja pysyä erossa maailmanpolitiikan ongelmista? Toisaalta olen sitä tyytyväisempi, mitä huonommin Suomella menee. Tällöin tyhmimmätkin kansalaiset ymmärtävät nykyisen politiikan yhteyden ahdinkoon.
Tuore juttu Itä-Suomen ahdingosta.
https://yle.fi/a/74-20164150