Kuinka paljon marsulle saa antaa persilijaa??..Onko se sen herkku että se saa syyä sitä vaan harvoin vai voiko sitä antaa vaikka joka toinen päivä??..Ja sitte että mitä kaikkea jyrsittävää marsulle voi laittaa häkkiin koska mun marsulla alkaa noi hampaat oleen kohta ylipitkät :S..Kiitos vastanneille ja hyvää kesänjatkoa..:D
hmmmm..
puppelispuu
4185
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mielestäni persilja on vaan herkkua, joten anna sitä vain vähän, ehkä juuri joka toinen päivä tai harvemminkin on hyvä. Oma marsuni ei kylläkään edes tykkää persiljasta... :/
Jyrsittäväksi voit antaa vaikka kuivatettua leipää ja tuoreita lehtipuun oksia (omenapuu on parasta). Porkkana kuluttaa kai myös hampaita. Eläinkaupasta saa ostettua myös kaikenlaisia "herkkutikkuja" jyrsittäväksi.
Persilja on erittäin C-vitamiinipitoinen, joten se on todella terveellinen herkkupala marsulle. Älä kuitenkaan anna sitä muuten kuin silloin tällöin makupalana.
Kantaville marsuille persiljan syöttämistä täytyy varoa, koska jo historiassa persilja tunnetaan sekä lääkekasvina mutta myös keskenmenojen aiheuttajana. Muistaakseni Englannissa ilotyttöjen käyttämä katu onkin nimetty persiljakaduksi.
voit antaa marsullesi esim. puun oksia pureskeltavaksi, kovaa näkkileipää. :)
Persilja sisältää myös niin paljon kalsiumia, että se ei ole terveellinen päivittäisessä käytössä.