moi kaikille! ollaan aikeissa lentää ryanairilla riikaan vauvan kassa. osaisiko joku sanoa saako vauvan matkarattaat ilman eri maksua mukaan vai maksaako niiden roudaaminen jotakin?
matkarattaat ryanairilla?
9
939
Vastaukset
- sivulta
katso kuule ryanarin sivulta siellä on tosi tarkkaan lueteltu kaikki ehdot varmasti sekin lukee
- aloittaja
---
- tietoa
Lapset ja sylilapset
--------------------------------------------------------------------------------
Mikä käytäntö Ryanairilla on sylilasten kuljettamisessa? < BACK
--------------------------------------------------------------------------------
Jos matkustetaan sylilapsen kanssa (8 päivän ikäisestä 23 kuukauden ikäiseen), hänet voidaan sisällyttää omaan paikkavaraukseen tekemällä sylilapsivaraus Internet-sivustossamme tai soittamalla paikalliseen varauskeskukseemme.
Vastasyntyneitä (0–7 päivää vanhat) ei saa kuljettaa Ryanairin lennoilla. Turvallisuus- ja vakuutussyistä sylilasten (8 päivää – 23 kuukautta) on matkustettava vähintään 16-vuotiaan seurassa. Ainoastaan yksi sylilapsi yhtä aikuista kohden sallitaan. Sylilapsille ei voi ostaa erillistä istuinta.
Matkapäivänä alle kaksivuotias lapsi voi matkustaa hallinnoimismaksun 7 £/n. 10 € (tai vastaava määrä paikallisessa valuutassa) hinnalla kullakin lennolla, mikäli hän istuu aikuisen matkustajan sylissä. (Yksi lapsi yhtä aikuista kohti.) Matkustamoon ei saa tuoda lasten- tai turvaistuimia. Sylilapsille ei myönnetä omia matkatavaroita. Jos lapsi täyttää kaksi (2) vuotta ennen paluumatkaa, hänestä on maksettava asianmukainen matkan hinta ja muut tarvittavat maksut kyseisen matkanosan osalta. Ikä pitää voida todistaa, joten matkustajan on otettava lapsen syntymätodistus tai passi lähtöselvitykseen mukaan.
Lastentarvikkeet, kuten lastenvaunut, -rattaat, matkasängyt tai auton lastenistuimet tms. eivät sovellu sellaisenaan kuljetettavaksi lentokoneessa. Ryanair on kuitenkin valmis kuljettamaan kyseisiä esineitä ”rajoitetusti”, mikä tarkoittaa, että kuljetettavan esineen katoaminen, vahingoittuminen tai viivästys on täysin asiakkaan omalla vastuulla. Halutessaan antaa Ryanairille kuljetukseen lastentarvikkeita matkustajan tulisi siis huolehtia siitä, että välineillä on asianmukainen ja voimassa oleva vakuutus.
Jotta voisimme taata, että perheet voivat matkustaa aina parhailla hinnoilla ja saada parhaan mahdollisen palvelun, olemme ottaneet käyttöön eri palveluja helpottamaan perheiden matkustamista:
Jokaisella lentoasemalla pienten lasten kanssa matkustavat perheet pääsevät koneeseen ensimmäisinä.
Lastenkärryjä voidaan käyttää koneen sisäänkäyntiin saakka (edellyttäen, että se on paikallisesti sallittua). Laskeutumisen jälkeen kärry on saatavilla lentokoneen portailla.
Sylilapsille on omat turvavyönsä kaikissa Ryanairin koneissa, ja henkilökohtainen avustaja auttaa tarvittaessa varmistamaan, että lapsen turvavyötä käytetään oikein.
Vauvanruokaa tai -maitoa voidaan lämmittää koneessa pyynnöstä.
Vauvan vaipanvaihtotilat löytyvät koneesta. - Gracot
Vuosi sitten Ryanairilla Lontooseen sai matkarattaat mukaan maksutta, eikä punnittu. Luulisin, että onnistuu.
- ja kysy
lentoaikanne tilanne
Palvelunumero:
TEL 0600 16020
Please Note this is English speaking only
maa - per 08.00 - 19.00
lau 08.00 - 19.00
sun 09.00 - 17.00
Cost per minute € 1.50- Ciampino
Suomenkielinenkin palvelunumero/ Airpro
0200-39000 (1,50 €/min pvm)
..paitsi että vaunut saa mukaan ilmaiseksi kuten edellä jo meneen kertaan tuli todettua, on myös kokemusta että näin se toimii.
- Matkalle234
Minkäikäisten pienten lasten kanssa pääsee ensimmäisenä koneeseen? Ikähaarukka? 3v.?
- pysy himassa
Katso rynkyn sivuilta. Jos laukku maksaa, luulisi että turborattaatkin.
- fly high
Lentääkö RYani enää Riikaan ?????
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2723459Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1221816Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is2751548- 751457
- 771406
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001130Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:531126- 631011
- 22977
IS viikonloppu 16.-17.5.2026
Tänä viikonloppuna on Kärkkäisen ja Skyttän yhteistyönä syntynyt 3.0 arvoinen sanaristikko ratkaistavana.35893