Johdon paksuus?

Anonyymi-ap

Johdon paksuushan ilmoitetaan Suomessa ainakin poikkipinta-alana mm2. Tästähän teoriassa voi laskea kaapelin paksuuden kaavalla pii x säde potessiin 2.

Vaan käytäntöpä on toinen. Ostin 35mm2 kaapelin jonka halkaisija pitäisi olla tuolla kaavalla 6.7mm vaan eipä mahdu 8mm halkaisijaltaan olevaan reikään. Siis ilman eristyskuorta.

Tuollakin 35mm2 kaapelin ulkohalkaisijan sanotaan olevan 12mm. Joten vaikka olisi eristeen kanssa niin varmasti ainakin 10mm.

Ketä sitten uskoa?

https://www.autoviihde.com/mdspk-35.html

1

770

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olet tainnut unohtaa sen tosiseikan, että kaapeli ei suinkaan ole kiinteätä ja yhtenäistä kuparia, vaan muodostuu ohuista säikeistä.

      Säikeiden välissä on siten tyhjää tilaa, joka kasvattaa kaapelin ulkomittaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      4541
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      503
      2420
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      142
      1981
    4. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      18
      1779
    5. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      79
      1543
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      146
      1505
    7. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      11
      1061
    8. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      93
      900
    9. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      39
      827
    10. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      118
      818
    Aihe