Pikkuinen Pietarsaari (20000 asukasta) saa pitää sairaalan yöpäivystyksensä, mutta esim. Kouvola (80000 asukasta) menettää sen.
Kuuntelin "Prisman parlamentin" viereisen pöydän keskustelua aiheesta ja he olivat sitä mieltä, että Pietarsaari voisi pärjätä yhdellä lääkärillä. Ei tule nyt mieleeni, minkä alan tohtori se oli .
Yöpäivystys
11
641
Vastaukset
- Anonyymi
Mielivaltaa
- Anonyymi
Kouvola voi ostaa yöpäivystykset yksityispuolelta. Hoitoa annetaan ainoastaan kuntalaisille julkisen taksan mukaan ja ulkopaikkakuntalaisille ei.
Rahalla saanee palkattua suomalaisen mittapuun mukaan huippuosaaja henkilöstön. - Anonyymi
Täyytyy tulla muistiin että jos Gunnar saada paha yskä keskellä ilta tai yötä, pitä heti mennä lekareen. Ei se voida jäädä vain paikkaan makaman.
- Anonyymi
Rantaruottsalaiset tarvitsee laastarinsa .
- Anonyymi
Noo ei tämä nyt niin vaikea yhtälö ole.
Henriksson alkoi yllättävän kansalaispalautteen kuultuaan pelastamaan oppivelvollisten ilmaisia oppimateriaaleja etsimällä samat säästöt (leikkaukset) joltakin muulta opetusministeriön momentilta.
Eli ei kai Purra nyt jää huonommaksi ja laita perussuomalaista sosiaali- ja terveysministeriään etsimään myös korvaavat säästöt (leikkaukset) muualta ministeriön momenteista Kouvolan yöpäivystyksen pelastamiseksi.
Henrikssonhan jo säästi Pietarsaaren yöpäivystyksen muualta säästämättä (leikkaamatta.)
Vai onko se ei muualta Kouvolasta, mene ja tiedä ?- Anonyymi
Henrikssonin eurovaalikamppanja on lähtenyt hieman laukalle.
Nyt lupailee potentiaalisille äänestäjilleen ja myös ruotsissa, että Ahvenanmaan tulisi saada pysyvä meppi europarlamenttiin, kaikesta ja vaalituloksesta huolimatta.
Nuuskan myynti pitäisi vapauttaa koko EU:n talousalueella.
Suomikin on tämän myyntikiellon takia menettänyt Henrikssonin mukaan 1.5 miljardia veronkantoa niinä menneinä parempina aikoina.
Voi niitä vaalilupauksia ja äänestäjien kalasteluja hevoismiesten jutuilla kun loppusuoralla laukannostoa vielä yrittää.
SFP:n äänen vaikeneminen on siinä ihan kinttaalla europarlamentissa, eller hur ?
- Anonyymi
sumfalleralleraa och heelan gååår
- Anonyymi
Perussuomalainenkin kommentoi aiheesta...
- Anonyymi
Baja-Maijalle käy kaikki kunhan ruotsinkielisten palvelut säilyy.
- Anonyymi
"Pietarsaaren ja Raaseporin yöpäivystykset säästettiin, vaikka ministeriön työryhmä suositti muuta
Asiaa perusteltiin ”kielellisten oikeuksien” toteutumisella."- Anonyymi
Mihinkäs ne Suomenkielisten 80 000 asukkaan kaupungin oikeudet hävisi?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1452831- 2312137
- 482010
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes2061927Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva261700Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1441537Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä811443- 1221168
Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve271088Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo3131039