Yöpäivystys

Anonyymi-ap

Pikkuinen Pietarsaari (20000 asukasta) saa pitää sairaalan yöpäivystyksensä, mutta esim. Kouvola (80000 asukasta) menettää sen.
Kuuntelin "Prisman parlamentin" viereisen pöydän keskustelua aiheesta ja he olivat sitä mieltä, että Pietarsaari voisi pärjätä yhdellä lääkärillä. Ei tule nyt mieleeni, minkä alan tohtori se oli .

11

694

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mielivaltaa

    • Anonyymi

      Kouvola voi ostaa yöpäivystykset yksityispuolelta. Hoitoa annetaan ainoastaan kuntalaisille julkisen taksan mukaan ja ulkopaikkakuntalaisille ei.

      Rahalla saanee palkattua suomalaisen mittapuun mukaan huippuosaaja henkilöstön.

    • Anonyymi

      Täyytyy tulla muistiin että jos Gunnar saada paha yskä keskellä ilta tai yötä, pitä heti mennä lekareen. Ei se voida jäädä vain paikkaan makaman.

    • Anonyymi

      Rantaruottsalaiset tarvitsee laastarinsa .

    • Anonyymi

      Noo ei tämä nyt niin vaikea yhtälö ole.

      Henriksson alkoi yllättävän kansalaispalautteen kuultuaan pelastamaan oppivelvollisten ilmaisia oppimateriaaleja etsimällä samat säästöt (leikkaukset) joltakin muulta opetusministeriön momentilta.

      Eli ei kai Purra nyt jää huonommaksi ja laita perussuomalaista sosiaali- ja terveysministeriään etsimään myös korvaavat säästöt (leikkaukset) muualta ministeriön momenteista Kouvolan yöpäivystyksen pelastamiseksi.

      Henrikssonhan jo säästi Pietarsaaren yöpäivystyksen muualta säästämättä (leikkaamatta.)
      Vai onko se ei muualta Kouvolasta, mene ja tiedä ?

      • Anonyymi

        Henrikssonin eurovaalikamppanja on lähtenyt hieman laukalle.

        Nyt lupailee potentiaalisille äänestäjilleen ja myös ruotsissa, että Ahvenanmaan tulisi saada pysyvä meppi europarlamenttiin, kaikesta ja vaalituloksesta huolimatta.

        Nuuskan myynti pitäisi vapauttaa koko EU:n talousalueella.

        Suomikin on tämän myyntikiellon takia menettänyt Henrikssonin mukaan 1.5 miljardia veronkantoa niinä menneinä parempina aikoina.

        Voi niitä vaalilupauksia ja äänestäjien kalasteluja hevoismiesten jutuilla kun loppusuoralla laukannostoa vielä yrittää.

        SFP:n äänen vaikeneminen on siinä ihan kinttaalla europarlamentissa, eller hur ?


    • Anonyymi

      sumfalleralleraa och heelan gååår

      • Anonyymi

        Perussuomalainenkin kommentoi aiheesta...


    • Anonyymi

      Baja-Maijalle käy kaikki kunhan ruotsinkielisten palvelut säilyy.

    • Anonyymi

      "Pietarsaaren ja Raaseporin yö­päivystykset säästettiin, vaikka ministeriön työryhmä suositti muuta
      Asiaa perusteltiin ”kielellisten oikeuksien” toteutumisella."

      • Anonyymi

        Mihinkäs ne Suomenkielisten 80 000 asukkaan kaupungin oikeudet hävisi?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. "Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"

      Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk
      Maailman menoa
      52
      5406
    2. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      417
      5069
    3. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      573
      3433
    4. SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"

      Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit
      Maailman menoa
      83
      2906
    5. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      132
      2730
    6. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      262
      2694
    7. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      201
      2656
    8. "Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."

      Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –
      Maailman menoa
      93
      1794
    9. Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...

      ...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a
      Maailman menoa
      656
      1724
    10. Huumeliika mellastaa Suomussalmella

      Varastanut S-marketissa, jopa kolme kertaa päivässä. Päätekijä pitänyt kuumeorjanaan naistaan useita vuosia. Mies potki
      Suomussalmi
      18
      1610
    Aihe