Yöpäivystys

Anonyymi-ap

Pikkuinen Pietarsaari (20000 asukasta) saa pitää sairaalan yöpäivystyksensä, mutta esim. Kouvola (80000 asukasta) menettää sen.
Kuuntelin "Prisman parlamentin" viereisen pöydän keskustelua aiheesta ja he olivat sitä mieltä, että Pietarsaari voisi pärjätä yhdellä lääkärillä. Ei tule nyt mieleeni, minkä alan tohtori se oli .

11

711

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mielivaltaa

    • Anonyymi

      Kouvola voi ostaa yöpäivystykset yksityispuolelta. Hoitoa annetaan ainoastaan kuntalaisille julkisen taksan mukaan ja ulkopaikkakuntalaisille ei.

      Rahalla saanee palkattua suomalaisen mittapuun mukaan huippuosaaja henkilöstön.

    • Anonyymi

      Täyytyy tulla muistiin että jos Gunnar saada paha yskä keskellä ilta tai yötä, pitä heti mennä lekareen. Ei se voida jäädä vain paikkaan makaman.

    • Anonyymi

      Rantaruottsalaiset tarvitsee laastarinsa .

    • Anonyymi

      Noo ei tämä nyt niin vaikea yhtälö ole.

      Henriksson alkoi yllättävän kansalaispalautteen kuultuaan pelastamaan oppivelvollisten ilmaisia oppimateriaaleja etsimällä samat säästöt (leikkaukset) joltakin muulta opetusministeriön momentilta.

      Eli ei kai Purra nyt jää huonommaksi ja laita perussuomalaista sosiaali- ja terveysministeriään etsimään myös korvaavat säästöt (leikkaukset) muualta ministeriön momenteista Kouvolan yöpäivystyksen pelastamiseksi.

      Henrikssonhan jo säästi Pietarsaaren yöpäivystyksen muualta säästämättä (leikkaamatta.)
      Vai onko se ei muualta Kouvolasta, mene ja tiedä ?

      • Anonyymi

        Henrikssonin eurovaalikamppanja on lähtenyt hieman laukalle.

        Nyt lupailee potentiaalisille äänestäjilleen ja myös ruotsissa, että Ahvenanmaan tulisi saada pysyvä meppi europarlamenttiin, kaikesta ja vaalituloksesta huolimatta.

        Nuuskan myynti pitäisi vapauttaa koko EU:n talousalueella.

        Suomikin on tämän myyntikiellon takia menettänyt Henrikssonin mukaan 1.5 miljardia veronkantoa niinä menneinä parempina aikoina.

        Voi niitä vaalilupauksia ja äänestäjien kalasteluja hevoismiesten jutuilla kun loppusuoralla laukannostoa vielä yrittää.

        SFP:n äänen vaikeneminen on siinä ihan kinttaalla europarlamentissa, eller hur ?


    • Anonyymi

      sumfalleralleraa och heelan gååår

      • Anonyymi

        Perussuomalainenkin kommentoi aiheesta...


    • Anonyymi

      Baja-Maijalle käy kaikki kunhan ruotsinkielisten palvelut säilyy.

    • Anonyymi

      "Pietarsaaren ja Raaseporin yö­päivystykset säästettiin, vaikka ministeriön työryhmä suositti muuta
      Asiaa perusteltiin ”kielellisten oikeuksien” toteutumisella."

      • Anonyymi

        Mihinkäs ne Suomenkielisten 80 000 asukkaan kaupungin oikeudet hävisi?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      34
      3188
    2. Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat

      En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?
      Maailman menoa
      61
      2425
    3. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      74
      2324
    4. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      17
      2090
    5. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      182
      2085
    6. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      126
      2050
    7. Purralla luistaa hihna isolla pyörällä

      Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä
      Maailman menoa
      34
      1720
    8. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      112
      1653
    9. Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan

      kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai
      Maailman menoa
      69
      1638
    10. Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?

      Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä
      Sinkut
      236
      1386
    Aihe