Yöpäivystys

Anonyymi-ap

Pikkuinen Pietarsaari (20000 asukasta) saa pitää sairaalan yöpäivystyksensä, mutta esim. Kouvola (80000 asukasta) menettää sen.
Kuuntelin "Prisman parlamentin" viereisen pöydän keskustelua aiheesta ja he olivat sitä mieltä, että Pietarsaari voisi pärjätä yhdellä lääkärillä. Ei tule nyt mieleeni, minkä alan tohtori se oli .

11

582

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mielivaltaa

    • Anonyymi

      Kouvola voi ostaa yöpäivystykset yksityispuolelta. Hoitoa annetaan ainoastaan kuntalaisille julkisen taksan mukaan ja ulkopaikkakuntalaisille ei.

      Rahalla saanee palkattua suomalaisen mittapuun mukaan huippuosaaja henkilöstön.

    • Anonyymi

      Täyytyy tulla muistiin että jos Gunnar saada paha yskä keskellä ilta tai yötä, pitä heti mennä lekareen. Ei se voida jäädä vain paikkaan makaman.

    • Anonyymi

      Rantaruottsalaiset tarvitsee laastarinsa .

    • Anonyymi

      Noo ei tämä nyt niin vaikea yhtälö ole.

      Henriksson alkoi yllättävän kansalaispalautteen kuultuaan pelastamaan oppivelvollisten ilmaisia oppimateriaaleja etsimällä samat säästöt (leikkaukset) joltakin muulta opetusministeriön momentilta.

      Eli ei kai Purra nyt jää huonommaksi ja laita perussuomalaista sosiaali- ja terveysministeriään etsimään myös korvaavat säästöt (leikkaukset) muualta ministeriön momenteista Kouvolan yöpäivystyksen pelastamiseksi.

      Henrikssonhan jo säästi Pietarsaaren yöpäivystyksen muualta säästämättä (leikkaamatta.)
      Vai onko se ei muualta Kouvolasta, mene ja tiedä ?

      • Anonyymi

        Henrikssonin eurovaalikamppanja on lähtenyt hieman laukalle.

        Nyt lupailee potentiaalisille äänestäjilleen ja myös ruotsissa, että Ahvenanmaan tulisi saada pysyvä meppi europarlamenttiin, kaikesta ja vaalituloksesta huolimatta.

        Nuuskan myynti pitäisi vapauttaa koko EU:n talousalueella.

        Suomikin on tämän myyntikiellon takia menettänyt Henrikssonin mukaan 1.5 miljardia veronkantoa niinä menneinä parempina aikoina.

        Voi niitä vaalilupauksia ja äänestäjien kalasteluja hevoismiesten jutuilla kun loppusuoralla laukannostoa vielä yrittää.

        SFP:n äänen vaikeneminen on siinä ihan kinttaalla europarlamentissa, eller hur ?


    • Anonyymi

      sumfalleralleraa och heelan gååår

      • Anonyymi

        Perussuomalainenkin kommentoi aiheesta...


    • Anonyymi

      Baja-Maijalle käy kaikki kunhan ruotsinkielisten palvelut säilyy.

    • Anonyymi

      "Pietarsaaren ja Raaseporin yö­päivystykset säästettiin, vaikka ministeriön työryhmä suositti muuta
      Asiaa perusteltiin ”kielellisten oikeuksien” toteutumisella."

      • Anonyymi

        Mihinkäs ne Suomenkielisten 80 000 asukkaan kaupungin oikeudet hävisi?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      77
      5481
    2. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      35
      3285
    3. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      123
      2393
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      121
      1992
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      24
      1917
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1840
    7. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      6
      1509
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      71
      1482
    9. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      297
      1445
    10. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      54
      1300
    Aihe