Yöpäivystys

Anonyymi-ap

Pikkuinen Pietarsaari (20000 asukasta) saa pitää sairaalan yöpäivystyksensä, mutta esim. Kouvola (80000 asukasta) menettää sen.
Kuuntelin "Prisman parlamentin" viereisen pöydän keskustelua aiheesta ja he olivat sitä mieltä, että Pietarsaari voisi pärjätä yhdellä lääkärillä. Ei tule nyt mieleeni, minkä alan tohtori se oli .

11

637

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mielivaltaa

    • Anonyymi

      Kouvola voi ostaa yöpäivystykset yksityispuolelta. Hoitoa annetaan ainoastaan kuntalaisille julkisen taksan mukaan ja ulkopaikkakuntalaisille ei.

      Rahalla saanee palkattua suomalaisen mittapuun mukaan huippuosaaja henkilöstön.

    • Anonyymi

      Täyytyy tulla muistiin että jos Gunnar saada paha yskä keskellä ilta tai yötä, pitä heti mennä lekareen. Ei se voida jäädä vain paikkaan makaman.

    • Anonyymi

      Rantaruottsalaiset tarvitsee laastarinsa .

    • Anonyymi

      Noo ei tämä nyt niin vaikea yhtälö ole.

      Henriksson alkoi yllättävän kansalaispalautteen kuultuaan pelastamaan oppivelvollisten ilmaisia oppimateriaaleja etsimällä samat säästöt (leikkaukset) joltakin muulta opetusministeriön momentilta.

      Eli ei kai Purra nyt jää huonommaksi ja laita perussuomalaista sosiaali- ja terveysministeriään etsimään myös korvaavat säästöt (leikkaukset) muualta ministeriön momenteista Kouvolan yöpäivystyksen pelastamiseksi.

      Henrikssonhan jo säästi Pietarsaaren yöpäivystyksen muualta säästämättä (leikkaamatta.)
      Vai onko se ei muualta Kouvolasta, mene ja tiedä ?

      • Anonyymi

        Henrikssonin eurovaalikamppanja on lähtenyt hieman laukalle.

        Nyt lupailee potentiaalisille äänestäjilleen ja myös ruotsissa, että Ahvenanmaan tulisi saada pysyvä meppi europarlamenttiin, kaikesta ja vaalituloksesta huolimatta.

        Nuuskan myynti pitäisi vapauttaa koko EU:n talousalueella.

        Suomikin on tämän myyntikiellon takia menettänyt Henrikssonin mukaan 1.5 miljardia veronkantoa niinä menneinä parempina aikoina.

        Voi niitä vaalilupauksia ja äänestäjien kalasteluja hevoismiesten jutuilla kun loppusuoralla laukannostoa vielä yrittää.

        SFP:n äänen vaikeneminen on siinä ihan kinttaalla europarlamentissa, eller hur ?


    • Anonyymi

      sumfalleralleraa och heelan gååår

      • Anonyymi

        Perussuomalainenkin kommentoi aiheesta...


    • Anonyymi

      Baja-Maijalle käy kaikki kunhan ruotsinkielisten palvelut säilyy.

    • Anonyymi

      "Pietarsaaren ja Raaseporin yö­päivystykset säästettiin, vaikka ministeriön työryhmä suositti muuta
      Asiaa perusteltiin ”kielellisten oikeuksien” toteutumisella."

      • Anonyymi

        Mihinkäs ne Suomenkielisten 80 000 asukkaan kaupungin oikeudet hävisi?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      267
      4617
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      92
      3463
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      24
      2656
    4. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      58
      2315
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      96
      2189
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      92
      1499
    7. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      28
      1319
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      41
      1306
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      73
      1259
    10. Kohdataankohan me

      Enää koskaan?
      Ikävä
      57
      853
    Aihe