Eurooppa on lähes irti venäläisestä energiasta

Anonyymi-ap

Tämä kerrottiin juuri tänään Ylen uutisissa. Kerrottiin, että Eurooppa on onnistunut yllättävän hyvin irtautumisessa venäläisestä öljystä ja maakaasusta.

Malja 🥂🥂🥂 🍾 tälle tiedolle!

9

378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siinä meni pohja niiden trollaajien argumenteita, jotka ovat täällä ahkerasti heilutelleet Putin-korttia, siis väittäneet että tuulivoiman haittarakentamisen vastustaminen toimisi Venäjän eduksi. Hahhaaah.... Mitän puttetrollit nyt keksivät. Heitä taatusti kismittää.

      • Anonyymi

        Saksalaiset suuryritykset siirtyvät USAan ja muihin maihin joissa se saa halvempaa energiaa. USA lupaa saksalaisille suuryrityksille verohelpotuksia jos he siirtävät toimintansa USAan.
        Näin Suomen tärkein vientimaa menettää merkitystään Suomelle ja taloutemme matalasuhdanne syvenee ja pitenee.

        Malja sille! Sitä saadaan mitä on tilattu.


    • Anonyymi

      Kaikki mikä on Putinilta pois edistää rauhaa. Ukonhöppänä elää Neuvostoliitto 2.0:aa ja kulag-leirien kulta-aikaa uusiksi, mikä ei välttämättä muille napaa.

    • Anonyymi

      Suomi ostaa jatkuvasti venäläistä LNGtä.
      Voisimme tietenkin ostaa USAn LNGtä mutta se maksaa enemmän. Se ei taas tiedä hyvää kilpailukyvyllemme.

      Liian halpa venäläinen kaasu antoi ansiotonta kilpailuetua EUlle mikä oli uhka USAn talouden kilpailukyvylle. Näin sanoi Joe Biden Englannissa pitämässä puheessaan ollessaan varapresidenttinä. Sen tilalle tulisi saada USAn kallis LNG ja saada näin ostaja jonka avulla kalliit kehityskustannukset saataisiin kuoletettua.

      Nyt olemme saaneet tilalle USAn LNGn ja samalla EUn teollisuuden kilpailukyky on menetetty. Tätä faktaa ei saada muutettua miksikään jotenka millaiseen shampanjan kilistelyyn meillä olisi muka aihetta? Vähän tyhmempikin jo tajuaa EUn talouden sukeltavan eikä meilläkään ole ollut yhtäkään positiivista talousuutista kahteen vuoteen.


      Ehkä se Natokuppa sumentaa käsityskyvyn ja heikentää järjenjuoksua kun pitää uskotella itselleen jotain sellaista mitä ole.

      • Anonyymi

        Mutta venäläisen energian osuus on enää murto-osa entisestä. Kyllä se on maljan paikka, kippistele sinäkin! Venäjä sortuu omaan mahdottomuuteensa, kippis sillekin!


      • Anonyymi

        Putinkuppa sumentaa käsityskykyä ja pistää kuvittelemaan kehitysmaa venäjän olevan se jonka tärähtäneen johtajan mukaan muiden tulisi tanssia. Miksi russakka olisi huolissaan EU:n kilpailukyvystä,, ettei vaan itsellä olisi talous hieman kuralla?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta venäläisen energian osuus on enää murto-osa entisestä. Kyllä se on maljan paikka, kippistele sinäkin! Venäjä sortuu omaan mahdottomuuteensa, kippis sillekin!

        USAn mukaa EU sai ansiotonta kilpailuetua liian halvasta venäläisestä kaasusta. Ei saa enää. Malja sille.
        Nyt sitä ansiotonta kilpailuetua saa Kiina. Malja sille.
        Tosin USA ja Nato ovat ilmoittaneet Kiinan olevan päävastustaja. Kiinan teollisuustuontanto kasvaa ja kiinalaiset tuotteet syrjäyttävät EU-alueen tuotteet jotka kalliimman USAn LNGn avulla menettävät kilpailukykyään. Kiina kiittää USAa siitä,,että saa puoli-ilmaiseksi venäläistä energiaa.

        Menipä nappiin jos ajatellaan asiaa EUn kannalta. Hyvä ettemme saa enää ansiotonta kilpailuetua koska USAn talous kärsi siitä.


        Malja sille että meillä menee nyt lujaa ja meno ei kun kiihtyy. Hienoa!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        USAn mukaa EU sai ansiotonta kilpailuetua liian halvasta venäläisestä kaasusta. Ei saa enää. Malja sille.
        Nyt sitä ansiotonta kilpailuetua saa Kiina. Malja sille.
        Tosin USA ja Nato ovat ilmoittaneet Kiinan olevan päävastustaja. Kiinan teollisuustuontanto kasvaa ja kiinalaiset tuotteet syrjäyttävät EU-alueen tuotteet jotka kalliimman USAn LNGn avulla menettävät kilpailukykyään. Kiina kiittää USAa siitä,,että saa puoli-ilmaiseksi venäläistä energiaa.

        Menipä nappiin jos ajatellaan asiaa EUn kannalta. Hyvä ettemme saa enää ansiotonta kilpailuetua koska USAn talous kärsi siitä.


        Malja sille että meillä menee nyt lujaa ja meno ei kun kiihtyy. Hienoa!

        Nyt katseen täytyy olla Venäjän kukistamisessa ja siinä taistelussa energian tuonnin kuivuminen on tärkeää.


    • Anonyymi

      YLEn uutisissa tosin kerrottiin, että suunnitteilla on estää venäläisen LNGn kauttakulku EUn satamien kautta.
      Erikoista että jopa Baltian maat ostavat venäläistä LNGtä. Se kun on paljon halvempaa kuin USAn LNG. Vain typerykset ostavat kallista USAn LNGtä kun tarjolla on vihreämmin tuotettua venäläistä kaasua paljon halvemmalla.

      EUssa ei tulla saamaan yhteisymmärrystä venäläisestä kaasusta kieltäytymiseksi. Syy on raha. Vain pakotepolitiikkaa EUn jäsenet saadaan USAn asettamaan ruotuun ja ostamaan USAn kallista LNGtä. USA pystyy säätelemään EUn kilpailukykyä hinnoittelemalla sopivasti kaasunsa jota se myy EUn jäsenmaille neljä kertaa kalliimmalla kuin mitä se maksaa USAssa. Typeriltä Nato-rengeiltä USA vetää hillot pois ja typerät rengit vain määkivät lyhyessä narussa. Tässäkin suhteessa Suomi on ylisuorittaja - todellinen aasi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      147
      10863
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5190
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2393
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2093
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1671
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1502
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1204
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1156
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      925
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      872
    Aihe