Mistään ei tunnu löytyvän tietoa paljonko raskaasti juovat käyttävät alkoholia?
Paljonko sinä juot/juot pahimmillasi?
Ringo Starr joi omien puheidensa mukaan 16 pulloa viiniä päivässä. Tuohan on uskomaton määrä. Onko tuossa syynä ero miten pullo määritellään. Tyyliin Usan annos on 2cl kun taas Suomessa 4cl.
Paljonko juot/joit
9
1053
Vastaukset
- Anonyymi
Varmaan niitä ihan pieniä tulijaispulloja, joissa on pieni naukku.
- Anonyymi
En tupakoi,en juo alkoholia.En ole niden ihmisten kanssa tekemisissä jotka juovat ja tupakoivat.Joten ihan sama miten ihmiset käytää alkoholia,ei kuulu minulle.Olisi vaan hyvä että MT-potilaille jankutettaisi läkärissä aina kalja ja mieleterveys läkeet on huono koktaili ja johtaa enenpitkään hautaan.
- Anonyymi
Saisivat tosiaan jankuttaa tuota.
Nuorempana itselläni oli päihdeongelmia, ja vaikuttihan se sitten ajan myötä psyykeenkin.
Alettiin sitä sitten lääkkeillä hoitamaan, alkoholistille reilusti rauhoittavia, neuroleptejä, masennus-, ym. mielialalääkkeitä.
Ei silloin ainakaan mitenkään estelty, ettei lääkkeet ja alkoholi sovi yhteen. Mitä enemmän sekaisin yhteiskäytöstä menin, lisättiin vain lääkityksiä, kun oli " sairaus pahentunut ".
Toivon tosiaan, että nykyään alkoholistien mielenterveysongelmia hoidettaisiin muilla keinoilla kuin vahvoilla lääkityksillä.
Tilastokelpoiset tulokset olivat parinkymmenen A-oluen tai vastaavan määrän grogeja tienoilla. Mutta varsin usein filmin päättyminen kesken suorituksen mitätöi laskennan, joten määrät saattavat olla merkittävästi isompiakin.
Tarkennetaan vielä. A-oluen alkoholiprosentti on 5,4. Tahtoo sanoa, että kun on tullut juoneeksi 20 pulloa 0,33 l olutta, kokonaismäärä on 6,6 litraa. Se sisältää 35,64 cl puhdasta alkoholia. Kun se muutetaan 40 % vodkaksi, sitä kertyy 0,9 litraa, 90 cl, eli vähän vajaa kaksi pulloa.
- Anonyymi
Kevyttä, kuurittelevaa käyttöä.
Kuurien kestot ka. 1 - 3kk. Vuorokautinen määrä noin 20 annosta.
Tauot tasoittavat vuosilulutukseksi noin 3- 4 annosta / vrk.
Pisin yhtäjaksoinen putki oli 3 vuotta mutta sen aikainen kulutus on vain arvioitavissa.
Nuo kuurittelut on helppo laskea hankintamäärien perusteella. Espanjan asunnollamme luumuillessa ostin juomat läheisestä Manperista.
Ei örvellystä. Tasaisesti aamuisin ennen klo9 ja viimeiset ennen klo 23:a.
Söin normaalisti paitsi ilmakuivattua kinkkua meni närkkiessä ja vaniljajäätelö päivittäin. - Anonyymi
En ihan tarkasti osaa sanoa, mutta ehkä 3/4 osaa perus Jallupullosta menee illassa. Määrät on pikkuhiljaa noussut nyt huolestuttavan isoksi. Viikonloppuna menee sitten enemmän. Aiemmin vkl meni ihan tolkuton määrä. Jos perjantaina osti viinapullon ja 3l viinitönikän, niin ei riittänyt sunnuntai-iltaan saakka.
Nykyään ehkä vähän tasoittunut vkl juominen, mutta arkijuominen on lähtenyt tosiaan tolle 8-10 alkoholiannokselle. Sanoisin, että 60-80 annosta viikossa on mennyt. Terveys alkaa nyt ottamaan tosissaan osumaa. Ja tiedostan erittäin hyvin, että tätä leikkiä jatkaessa kuolema korjaa hyvin pian. - Anonyymi
En niin tiedä juonko raskaasti mutta alkoholia menee litran viini + 6 kaljaa illassa joka päivä.
Terveisin 38-vuotias nainen josta ulospäin ei huomaa mitään. - Anonyymi
Etanooli ei toedellakaan ole hyvä aivoille joita ihmisen tulisi hoidella hellävaroen.
Se joka käyttää alkoholia ei ole koskaan lukenut miten se vaikuttaa pitkällä tähtäimellä ihmiseen .
Moni nuori ihminen menehtyy alkoholi myrkytykseen , koska ei tunne miten se vaikuttaa esim aivoihin,ja muihin elimiin kropassa. Alkoholistin loppu on aina karmea ,etekkin kun ihminen on nuori vielä ja elämän pitäisi olla edessä . Miksi si ihmiset lue ja ota tietoa asiasta. Sanovat että kyllä kunnon miehen on saatava vetää kunnon känni kerran viikossa.
Se jo todistaa ettei oikein olla tietoisia . Sääliksi käy toisaalta näitä ihmisiä joilla ei ole tietoa siitä miten alkoholin vaikuttaa ihmiseen.
Hetken hurma kostautuu aina myöhemmin terveyden kanssa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit
mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte1652982Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa
Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli1142274Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.761959Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi471713Kyllä mies pakit kestää
Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n621607Kuka on Farmi Suomi Riiko?
Farmi Suomi -realityssä Riiko Sakkinen on saanut paljon tv-aikaa. Riikon ajatuksia ja toisten nokittelua sekä lopulta pe151411Palomestari sytytti tulipalon Kankaanpäässä
Kankaanpää ei yllätä koskaan. Oukarinkadulla syttyi rivitalossa tulipalo toukokuussa 2024. Nyt sen sytyttäjää syytetään311394Vastuuhenkilöt
Ketkä ovat Lapuan Kotiasunnot-yhtiön tili- ja vastuuhenkilöt? Nimet kehiin, julkista tietoa.721246Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan661235Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n10978