on hotelli seaport finnmatkoilla? onko sijainti, huoneet, henkilökunta jne. ok?
millanen mesta
turismo
3512
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Joo onhan tuolla tullu jokunen vuosi takaperin muutamaankin otteeseen pistäydyttyä ja ei juurikaan pahaa sanottavaa ole, muutakuin ehkä hotellin omistaja järkyttävine pöperöineen. No kuulemma ovan nykyään tajunneet lopettaa sen järkyttävän mössön tarjoilun ja tyytyneen tyrkyttää vain aamiaista.
Henkilökunta on ok. Mukaan ainakin tuossa pari vuotta sitten mahtui pari todella hauskaa ja mukavaa kaveria, pari kielitaidotonta virnuilijaa ja yksi hyvin kielitaitoinen ja ammattimainen naisihminen. Tosin käsittääkseni henkilökunta vaihtuu joka kesä jonkin verran.
Huoneet olivat joka kerralla varsin mallikkaassa kunnossa ja varustelutaso on mainio. Muista ottaa huone merinäköalalla, vaikka maksaakin muistaakseni jonkun kympin ylimääräistä, se on todellakin sen arvoista, jos vähänkään viihtyy parvekkeella rentoutumassa.
Sijainti on aivan huippu bilettäjien ja laiskojen kannalta, sillä tätä lähemmäs huvituksia ja basaareja ei ainakaan Suomen matkatoimistojen avustuksella pääse.
Liikenteen melu kantautuu jonkinverran kadunpuoleisiin huoneisiin (=merinäköalahuoneisiin), mutta tuplalasit ikkunassa ja vahva humalatila poistavat ongelman. Jos on herkkä, kannattaa siis varata korvatulpat mukaan, koska voin vakuuttaa, että turkkilaiset pitävät älytöntä mekkalaa liikenteessä.
Kaikinpuolin siis miellyttävä kokemus, eikä tarvitse taksilla umpitunnelissa matkustaa jonnekkin jumalan selän taakse, kun on hotelli ihan baarien vieressä. Mainittakoon vielä, että suomalaisia ei tuolla jostain ihmeen syystä juurikaan ole koskaan näkynyt. Muistaisin, että yleensä muutama vanhempi pariskunta ehkä. Ihmeellistä, koska luulisi hotellin olevan erityisesti nuorten suosiossa, mutta eipä kai sitten.
Ei tässä nyt mitään muuta tule mieleen, mutta kysy ihmeessä jos tulee jotain mieleen. Koska muuten olet menossa? Itsekkin varmaan muijan kanssa tulen kääntymään jos päästään äkkilähdöllä ja saadaan huone Seaportista.
lähdetään ja pari viikkoa siitä eteenpäin ois tarkoitus niillä nurkilla oleilla. kiitoksia kovasti vastauksista, ansaitsit takuuvarman kylmän oluen jos vaan tuutte sinne samaan aikaan. se merinäköalalisä maksettiin ja vaikka ikää on jo kolmisenkymmentä eikä biletys enää ehkä huipussaan, niin eihän se haittaa vaikka kaikki hyvät bubit ja ruokamestat onkin läheisyydessä. alanyassa on kuulemma pari eri rantaa ja se toinen "kaupungin ranta" on kuulemma lähempänä seaportia. tiedätkö onko se käyttäkelpoinen vai pitääkö aina raahautua sinne kleopatra-biitsillä. seaportissahan ei ole uima-allasta, jonka takia varmaan moni suomalainen majoittuu muualle. itse kyllä viihdytään enemmän rantsussa, jossa saattaa ees välillä vähän tuulenhenkäys käydä.
Ns kaupungin ranta on sekin ihan hyvä, mutta kannattaa ehdottomasti käydä Kleopatra-rantaan tutustumassa. Kaupungin ranta on ihan perinteinen hiekkaranta, kun taas Kleopatra on pientä pyöreää kiveä, TODELLA ihana ranta. Alanyassa ruoka on todella hyvää, kannattaa tutustua pienempiin ravintoloihin ja maistakaa ehdottomasti turkkilaista pizzaa, on nimittäin hyvää. Sataman ravintolat ovat paitsi kalliita, ruokakaan ei mielestäni ollut kovin kummoista. Jos onnistutte löytämään paikallisen konditorian, maistakaa ihmeessä sellaisia pieniä turkkilaisia leivonnaisia (en tiedä mikä niiden nimi on). Alanya on muutenkin todella hyvä lomakohde!