Eli aateltiin kaverin kanssa heinäkuussa lähteä Tallinaan päiväristeilylle, ihan puhtaasti osatamaan halpaa tupakkaa ja olutta. Tarvitaanko passia vai riittääkö pelkkä kuvallinen henkilökortti? Ei viittis yhden päivän takia passia hommata.
Paljon muuten maksaa sätkäpaperit ja purutopat maissa? Entä paljon olut maksaa? Entäs laivalla, onko baareissa kallista? Kertokaa kaikke mahdollista, en ole koskaan käynyt Tallinnassa.
Tallinnaan päiväristeilylle
14
19317
Vastaukset
- reissaaja
passi, hinnat laivalla vähän halvempia kuin maassa, Tallinnassa on edullisempaa riippuu tietenkin mitä ostaa ja mistä.Mutta rahaa menee varaudu siihen
- ........
suomenkansalainen voi matkustaa tallinnaan ilman passia.olin juuri kaverini kanssa,ja hänellä oli vain henkilöllisyyskortti mukana.eikä kukaan sanonut mitään!mutta henkkarit pitää olla uudet,2001 vanhemmat ei kelpaa.kalja laatikon ostin 12€/24tlk.ja oiskohan ollu 14€ 50kpl rizla.tupakkaa saa 7€-20€ kartonki merkistä riippuen.ja laivalla kyllä saa rahaa menemään!kannattaa syödä tallinnassa,ja ostaa vaikka sieltä ruokakaupasta evästä mukaa paluu matkalle,niin säästää kummasti!
- pokerface
........ kirjoitti:
suomenkansalainen voi matkustaa tallinnaan ilman passia.olin juuri kaverini kanssa,ja hänellä oli vain henkilöllisyyskortti mukana.eikä kukaan sanonut mitään!mutta henkkarit pitää olla uudet,2001 vanhemmat ei kelpaa.kalja laatikon ostin 12€/24tlk.ja oiskohan ollu 14€ 50kpl rizla.tupakkaa saa 7€-20€ kartonki merkistä riippuen.ja laivalla kyllä saa rahaa menemään!kannattaa syödä tallinnassa,ja ostaa vaikka sieltä ruokakaupasta evästä mukaa paluu matkalle,niin säästää kummasti!
Henkilökortti kelpaa mutta kelpaako ajokortti (myönnetty x.x.2003)?
- J_K
pokerface kirjoitti:
Henkilökortti kelpaa mutta kelpaako ajokortti (myönnetty x.x.2003)?
Ajokortilla ajetaan autoa, henkilökortti ja passi käy rajalla.
- passi on
ja matkatoimiston sivuillakin sanotaan että yli 7v. pitää olla oma passi
"http://www.ikaalistenmatkatoimisto.fi/laitalkoh.htm- J_K
Siis kun alaikäisen henkilökortti ei käy matkustusasiakirjana, niin passi on yli 7-vuotiaalle toimiva matkustusasiakirja Viroon.
Tosin en tiedä, saako lapselle hommattua aikuisen henkilökortin, joka on 5 vuotta voimassa. Itse olemme hommanneet passit tenaville. Voi laittaa isovanhempien kanssakin reissuun :)
- -------
1. olutta ei välttämättä kannata ostaa, sehän on suomessakin halpaa.
sensijaan esimerkiksi siiderit, lonkerot, viinit, väkevät jne. ovat todella halpoja suomen hintoihin verrattuna.
alkoholia saa tuoda omaan käyttöön niin paljon kuin autoon saa lastata.. :)
2. muistathan, että tupakkaa saa tuoda vain yhden kartsan per henkilö.
3. kuvallinen henkilökortti, joka on myönnetty vuoden 1999 jälkeen kelpaa. ajokortti ei kelpaa!!
kannattaa käydä kysymässä poliisilaitokselta oman henkilökortin kelpoisuudesta viroon matkustattaessa.
4. hintoja voit katsoa esim: http://www.viinarannasta.ee/
kauppoja on kuitenkin useita, tämä kauppa/varastomyymälä sijaitsee satamassa olevan rimin ja statoilin lähellä.
myös rimissä hyvä valikoima alkoholituotteita hyvään hintaan.- J_K
Tosiaankin, mitään suomiolut litkua ei paljon kannata raahata Tallinnasta, mieluummin vaikka Saku tume:ta tai jotain paikallista erikoisempaa.
Sidukassa sen sijaan, Suomessa 8 litraa sisältö maksaa n. 33-34 euroa, Tallinnassa noin 15 euroa, siinä paljon kannattavampaa tuotavaa. - olutparta
J_K kirjoitti:
Tosiaankin, mitään suomiolut litkua ei paljon kannata raahata Tallinnasta, mieluummin vaikka Saku tume:ta tai jotain paikallista erikoisempaa.
Sidukassa sen sijaan, Suomessa 8 litraa sisältö maksaa n. 33-34 euroa, Tallinnassa noin 15 euroa, siinä paljon kannattavampaa tuotavaa.pirtua vaan tallinnasta ja norttia kyllä niillä pärjää
- J.John
Ajokortti ei kelpaa. Tarvitaan passi tai kuvallinen henkilökortti. Maihin saattaa päästä ilman että kukaan kysyy papereita, mutta sakot saattaa tulla, jos niitä ei ole.
Tästä on juttua täällä:
http://www.tallinnanmatkat.com/tallinnan-matkat-2/tarvitaanko-tallinnan-matkalla-passia/ - hyvähyvähyvä
Kaivoit sitten lähes neljä vuotta vanhan topikin ylös. Hienoa!
- et huomannut tätä
Se on muuten melkein 6 vuotta vanha, alkanut 2005.
Ja asia on aina ajankohtainen: Viroon tarvitaan matkustusasiakirja, joko passi tai virallinen henkilökortti, suomalainen ajokortti ei korvaa näistä kumpaakaan.
Myös lapselle voi hankkia henkilökortin matkustusasiakirjaksi, meidän lapsilla on semmoiset ja kävivät kummiensa kanssa Tallinnassa vuosi sitten.- Anonyymi
Entä jos ei ole lasta?
- Anonyymi
Edellisen vastaajan kommentti on edelleen ajankohtainen ja pätevä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523446Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151220- 1161220
Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101109Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per50963- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019890- 40805
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202721