Olen kahden tytön äiti (lapset 7 ja 8 v.) Miten kertoa heille, että äiti seurustelee naisen kanssa. Miten he suhtautuvat...onko jollain kokemusta vastaavasta?? Muilla ei ole väliä, mutta ainahan äiti lapsiaan miettii!! Tähän asti olen seurustellut vain miesten kanssa, mutta nyt rakastunut naiseen ja meillä synkkaa mielettömän hyvin ja koko ajan menee vaan vakavampaan suuntaan!!
Neuvoja vailla!!
Lepakkoäiti
61634
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
...ei kai se lapsille kertominen ole sen kummempaa tällä kertaa kuin silloin kun seurustelit miehen kanssa?
...hiukan eri juttu. Tuon ikäiset lapset on luultavasti muodostaneet oman maailmankuvansa sen mukaisesti, että parisuhde on miehen ja naisen välinen juttu. Ihan niin kuin kavereidenkin perheissä. Jos nyt menet ja kerrot olevasi suhteessa naisen kanssa, luulen että lapset ovat aika sekaisin.
Jospa vain kertoisit heille, että kyseessä on ihan tavallinen äidin naisystävä ja annat heidän varttuessaan tehdä omat päätelmänsä asiasta kun ovat tarpeeksi kypsiä ja omaavat hiukan enemmän tietoa näistä asioista.
Itselläni on sama tilanne. Mulla tosin on jo murrosikäiset pojat mutta en ole heille puhunut mitään. Parempi antaa asioiden mennä omalla painollaan, eikä ahdistaa lapsia tai itseään asialla tässä vaiheessa mitenkään !!!
itsellesi, suhteellesi, ja lapsille..
Olen samaa mieltä, anna asioiden mennä omalla painollaan, mutta valmistaudu silti henkisesti siihen, että jonain päivänä voi tulla vaikeita kysymyksiä,
mutta niinkuin sanottu,
kun asia on luonnollinen ja yksinkertainen, ja
kysymys on niinkin upeasta kuin rakkaudesta,asiat kyllä hoituvat aikanaan, vahvistakaa te vain suhdettanne ja toisianne kestämään kaikki tielle tulevat kolhut.Zemppiä!
Mulla on takana tuo tilanne, olen seukannut ja asunutkin useamman naisen kanssa ja asun nytkin suht tuoreesti (reilu 1/2v.) uuden naisystäväni ja lasteni kanssa.
Kokemuksesta (tuppaan seurustelemaan perheellisten lepakoiden kanssa enemmänkin) sanon, että kertomatta jättämiselläkin on omat haittapuolensa. Tuon ikäiset lapset todellakin kyllä hoksaavat, mistä on kyse, ja jos et itse valista, joku muu tekee sen kyllä. Välttely antaa myös tilaa omissa oloissa tapahtuvalle pohdinnalle ja ihmettelylle, se ikään kuin viestittää turhaan, että tästä ei sitten puhuta.
Minä en ole koskaan salannut millään lailla suhteitani. Kuitenkin se havainto, että mitä paremmin itse tiedän, mitä olen tekemässä, sen vähemmän tarvitsee selitellä, on toisaalta pelastanut tilanteen. Ihmeen luonnikkaasti on sujunut. Olen siis puhunut silloin, kun jokin juttu on ajankohtainen ja vain siitä. Sänkykamariasiat eivät tietenkään kuulu lapsille. Mutta pussailen ja ihastelen, että eikö toi ole niiin ihana! Ja aamulla saa pikkuisin kömpiä hetkeksi väliin, jos tahtoo. Mitään luentoja en ole pitänyt, mutta tietyt yleisesti käytössä olevat haukkumasanat kiellän ja teen sen asian selväksi lasten kavereillekin.
Kumppanin suhtautuminen ratkaisee myös paljon. Yksi eksäni oli lasten kanssa outo ja ahdistunut, ja minä pistin ipanoitten tarpeet syrjään, kun luulin auttavani ja tilanteen ajan kanssa tasoittuvan. Ei käynyt niin. Tyttöystävän kanssa pitää puhua ja puhumasta päästyäkin puhua siitä, mitä lapsiperheen elämä on. Ja mikä on varaäiskän asema. Voin kuvitella, miten loukkaavaa olisi hiippailla lasteni edessä ja peitellä suhteen laatua. Itse en tekisi sitä rakkaalleni.
Maailma on kova paikka, kyllä meillä itkettykin on. Mutta olen takonut omaan kallooni, että vuonna 2005 lesbosuhde ei ole toiselta planeetalta. Kun en anna tilaa enkä mahdollisuutta maailman katsella kieroon, en ole näkevinäni enkä kuulevinani, niin ei tarvitse myöskään selitellä. Yllättävät tilanteet korjaan pistämällä nauruksi, siis sellaiset, joita saattaa tulla lasten opettajien tai valmentajien taholta ja olisivat kiusallisia lapsellekin. Vitsivarastoon muutama lohkaisu, niin taas päästään eteenpäin. Niitä samoja vitsejä kuuluvat nuo riiviönikin viljelevän, se tuntuu minusta hyvältä. Terkkuja vaan teille sinne ja postiakin saat laitella vaikka tähän suomen lootaan, jos tuntuu, että ajatustenvaihdosta olisi iloa. Sateenkaariperheet rule!
Olisi mukava tosiaan vaihtaa ajatuksia, suomi loota systeemi ei jostain syystä toimi mulla :( Jos annan oman osoitteen [email protected] laita ihmeessä postia tulemaan...