Kenen toimesta ja millä tavalla julistetaan ACIM:n mukaan sitä yksinkertaista sanomaa että jokaisen ihmisen synnit on anteeksi annettu?
Kuka julistaa:
"A teacher of God is anyone who chooses to be one. His qualifications consist solely in this; somehow, somewhere he has made a deliberate choice in which he did not see his interests as apart from someone else's. "
"They come from all over the world. They come from all religions and from no religion."
"It does not matter who the teacher was before he heard the Call. He has become a savior by his answering. He has seen someone else as himself. He has therefore found his own salvation and the salvation of the world."
Tässä on siis kysymys todellisesta lähimmäisenrakkaudesta, siitä että ei näe omia tarpeitaan tärkeämpänä kuin toisen. Joka uskoo itsensä olevan armahdettu niin niin pitää myös toistakin oikeutettuna armahdukseen. Huomatkaa tuossa tuo "therefore" = siksi. Siis että kun armahtaa sydämessään toisen niin "therefore" löytää myös oman pelastuksensa.
(Admatalle: tämä asia ei tunnu menevän vl:illä kupoliin)
Miten julistaa:
" It can be taught by actions or thoughts; in words or soundlessly; in any language or in no language; in any place or time or manner."
Sitaatit linkistä:
http://acim.home.att.net/manual_01.html
(Ketkä ovat Jumalan opettajia)
Kuka julistaa, miten julistaa?
acim.lainen
0
217
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 275333
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r34677- 1551703
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1551446Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais141282- 931114
Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike211094viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.206987En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.69982- 37839