mehumaija???

cityjuntti

Olen lukenut muutamia tekstejä, joissa on puhuttu mehumaijasta ja tarkoitetaan jonkinlaista kaivinkonetta. Osaisiko joku täsmentää termiä ja mistä nimitys on syntynyt?

12

6458

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vili Elelijä

      Mehumaija on professori Toivo Rautavaaran (1905-1987) keksimä uudissana/tuotemerkki, joka tarkoittaa marjojen ja hedelmien mehun talteenottoon tarkoitettua höyrymehustinta.

      Järeämpien koneiden maailmassa lempinimi 'mehumaija' lienee annettu hydrauliselle (traktori-)kaivurille juuri tuon paineistettuun nesteeseen perustuvan hydraulisen (hydrostaattisen) toimintaperiaatteen mukaan.

      Voi olla, että sana merkitsee joillekin juuri tiettyä kaivurityyppiä, toisille taas hydraulista konelapiota yleensä.

    • Topias

      Teoksessa "Savon savotoilta maailman markkinoille" on "Mehu-Maija" myös mainittu - yksi mt. kuvateksti: Ponssea edeltänyt protokone "Mehu-Maija", vm. 1966, tiputti öljyä nosturista suoraan kuskin päälle.

      Kuvan kone on Valmet Terran päälle rakennettu kuormaa-kantava metsätraktori, jossa lastaaja on asennettu turvaohjaamon katolle. Tällaisia "Mehu-Maijoja" taisivat jotkut muutkin valmistajat sittemmin kokeilla (ellen väärin muista, niin myös Jehuissa olisi ollut katolle asennettu lastaaja jossakin vaiheessa?).

      --

      • TKH

        ..alkupään jehut oli kattokuormaajalla.
        Tuota mehumaija-nimitystä olen kuullut käytettävän myös hydraylisesti esiohjatulla nosturinkäytöllä olleista metskoneista.->välillä tippuu öljyä lattialle ja pelvien vieressä lämmittää kahvojen sisällä liikkuva öljy,lämmintä kuin kesällä mehua mehumaija-keittimellä keitettäessä keittiössä...


    • Traktori kaivuri

    • Traktori kaivuri

      • Ahto_Paine

        Tuota termiä käytetään myös, jos hydrostaattinen voimansiirto jossain koneessa, esim. leikkuupuimurissa. Myös mehukytkimestä kuulee puhuttavan, kun puhutaan turbiinikytkimestä, joita traktoreissa tai pyäräkuormaajissa on.


    • Jyrämane

      Aikoinaan 60- luvulla kun ensimmäiset hydrauliset kaivinkoneet/ traktorikaivurit , tuli markkinoille koneet vuotivat usein hydrauliöljyä.
      Eräänlainen pilkkanimi hydraulisille koneille, tiputtivat öljyä samalla lailla kuin marjojen mehustamiseen tarkoitettu Mehu-Maija mehua.

      • nöösinössy

      • Jyrämane

        Kaivinkoneet oli alkujaan tosiaan vaijerikäyttöisiä , joku toiminta oli saattoi toimia paineilmallakin.
        Alkuun hydrauliset kaivinkoneet olivat rikkoutumisherkkiä joka saattoi kyllä johtua osin käyttäjistäkin, hydraulisia koneita piti ajaa erilailla kuin mekaanisia vaijerikoneita " sievemmin".
        Melko pian kuitenkin hydrauliset koneet syrjäyttävät vaijerikoneet täysin.


    • exojuri

      Aikojen alussa kaivinkoneet olivat raskaita vaijerikäyttöisiä koneita , joissa kaikki toiminnat olivat mekaanisilla kytkillä suoritettavia. Paineilmaa saatettiin käyttä esiohjauksessa. Tällaisten koneiden yleisnimitys oli Hullu-Jussi. Nimitys oli käytössä jo 1920-luvulla Amerikassa.

      1950-luvulla kehitettiin kevyt traktorikaivuri, esim. Riuku-Vammas ja Hydromaster, joiden kaivuulaite toimi hydraulipaineella. Näitä alettiin kutsua Mehu-Maijoiksi. Nimen alkuperästä on erilaisia käsityksiä.

      Mehu- Maijaksi tai mehuvetoiseksi on toki kutsuttu lähes mitä tahansa laitetta joissa voimaa välitetään hydraulipaineen avustamana, hydraulimoottori, turbiinikytkin, automaattivaihteisto jne.

    • Korjaus_Sarja

      Valmettia sanottiin "mehumaijaksi". Öljyä vuotavana pihat sotkenut traktori. Keksinnöistä paras oli laittaa tynnyrinpuolikas traktorin alle rautalangalla kiinni. Niin loppui pihojen sotkeminen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      3181
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1610
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1472
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1379
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1334
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      156
      1246
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1178
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1009
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      922
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      803
    Aihe