Onko tarina Xenusta totta? Vastatkaa mikäli on. Voitte jättää vastaamatta, mikäli ei ole. Jään odottavalle kannalle...
Kysymys scientologeille
Karvonen
12757
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
näkynnä missään LRH:n teksteissä. Kysyin kerran ko. asiaa yhdeltä uuden OT-VIII tehneeltä. Hän kuittasi asian potaskaksi. Vielä yksi peruste: Scientologia käsittelee sitä, mitä ihminen itse on tehnyt tai mihin toimiin hän on ryhtynyt. Eli kysymys täytyisi kuulua, "mitä teit Xenulle ennen kuin hän heitti sinut tänne universumin kolkkaan".
Toisaalta ei ole mikään sattuma, että toimivan mielen ja hengen filosofian löytäjä oli juuri Science-Fiction -kirjailia. Niin villejä olivat ne kuviot minkä seurauksena ihminen ajautui tälle planeetalle. Tapahtumat olivat niin hurjia, että ihminen yksinkertaisesti "laittoi kannen varovasti kiinni" ja päätteli ettei tällaista ole olemassa. Parapsykologia käsittelee niitä asioita, jotka eivät sopineet psykologien ahtaaseen katsomukseen. "Para" tarkoittaa jälkeen, siis psykologian oppituntien jälkeen, jolloin opiskelijat kokoontuivat tutkimaan psykologiasta pois heitettyjä asioita. Nykyään parapsykologisia teoksia on enemmän kuin psykologisia teoksia.
Scientologia käsittelee ihmisestä löydettyjä ilmiöitä. Se on uskonto siinä että, näistä asioista ei ryhdytä väittelemään. Jossain vaiheessa jokainen saa oman tilaisuutensa raottaa omaa "kanttaan" ja katsoa, mitä perskuletta siellä oikein on. E-mittari tulee näyttämään se sinulle.
Terveisin LeRoy
asia kuin ihan tuiki tavallinen yleismittari. Joka muuten on paljon monipuolisempi ja käytännöllisempi... Ja helvetin paljon halvempi.
"Ei ole ko. herraa näkynnä missään LRH:n teksteissä."
Kenen tekstejä nämä ovat? Niin ja kenen ääni noilla ääninäytteillä kuuluu?
http://www-2.cs.cmu.edu/~dst/OTIII/index.html
kertoa suurinpiirtein ne kuviot joiden seurauksena ihmiset ajautuivat tälle planeetalle.
>>Kysyin kerran ko. asiaa yhdeltä uuden OT-VIII tehneeltä. Hän kuittasi asian potaskaksi.
sitä sitten.
T:LeRoy
kirja Scientology: A History of Man (paljon sähköisiä tapahtumia, joita psykot dramatisoi).
LeRoy
Kai sinulla itselläsikin on jokin mielikuva aiheesta. Vai pitääkö pyytää siihenkin lupa etiikkaupseerilta? Eikö teikäläisillä ole omaa mielipidettä lainkaan mistään kun pitää aina tuputtaa kirjoja?
luen, jos kirja on jostakin ilmaiseksi saatavilla. Teilla scientologeilla olisi ollut mainio tilaisuus toimia oikein ja kertoa miten ihminen, uskonne mukaan, saapui maahan. Tämä ilman vastiketta jonkinlaisena "näytteenä" uskostanne. Sen sijaan yritit tehdä kauppaa. Ei hyvä, ei ollenkaan.
Tuossa kirjassahan paljastetaan, että ihminen on kehittynyt simpukoista, eikö vain?
On se kummallista, että sceidologit ITSE eivät tiedä omasta kultistaan tuon taivaallista. Ongelmanahan heillä on se, että sceido viihtyy kultissa keskimäärin kaksi vuotta, eikä tuossa ajassa vielä ehditä edetä tarpeeksi pitkälle näihin saloihin syviin. Jos tietää jutuista liian varhaisessa vaiheessa, voi sairastua tai jopa kuolla - kuten me nyt. Blaagh! ;-D
Niin. Oletettavaa on, että ne jotka tutkivat sceidologiaa liikkeen ulkopuolelta sekä kriittiseltä kannalta ETTÄ Hubbabubban omia kirjoituksia tietävät kultista huomattavasti enemmän kuin nämä meidän nyt niin kumman harvasanaiset "asiantuntijamme" täällä.
Taitaa olla Roylla ja Rolfilla aikamoinen auditointi päällä, kun ovat imeneet vääriä vaikiutteita ja ovat pikkasen jo ehtineet itsekin pohtia. Buahhaa taas taitaa olla ihan asianmukaisessa hoidossa. Eihän tuollaista menoa kestä normaalit naapuritkaan.
Eivätpä näytä edes sceidologit allekirjoittavan ihan kaikkia Hubbabubban tekstejä...
Niin. Missähän se sceidojen mielestä sitten kulkee se valheen ja toden raja?
Ellei jutut Xenusta ole totta, niin lievätkö Thetanitkaan? Ja mikäli Thetanit eivät ole totta niin...