bestmanin tehtävät??

APUVA!!

Kertokaa mitä bestmanin tehtäviin kuuluu!!

4

5490

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vähän

      riippuu. Keskustelepa sulhasen kanssa. Ainakin sormuksen pitäminen kirkossa ja antaminen sulhaselle kuuluvat tehtäviin, sitten mahdollisesti hääjuhlassa juontamiset, puhe yms. jos ei ole erillistä henkilöä noihin tehtäviin.

    • että keskustelet asiasta

      Hääparit antavat eri tehtäviä kaasolle/bestmanille/muille ystäville. Yhtä oikeaa tapaa ei ole, vaikka juuri nämä sulhasen polttareiden järjestäminen, sormuksesta huolehtiminen ja hääjuhlan seremoniamestarina toimiminen yleensä kuuluvatkin bestmanin hommiin.

      Kannatan sitä, että keskustelette hääparin kanssa tehtävistä, joita he haluaisivat sinun hoitavan.

    • Kaasona 05

      Niin, se riippuu vähän ihmisestä, et minkä luontoinen on. Mä toimin mun siskoni kaasona ja sulhasen veli on bestman.

      Bestman huolehti sulhasen polttareista ja hääpäivänä toimii kuskina kirkkoon ja juhlapaikalle, tulee mun kanssa kättelemään vieraat ja sitten avustaa jos tarvis. Koska kumpikaan meistä ei ole hirveen puhelias ihminen, hääpari otti häihinsä seremoniamestarin kaverista, jolta homma sujuu luontevasti. Parempi niin kuin että mä tai bestman jännitettäis koko päivä puhumista :D

      Lisäks me suunnitellaan muutama leikki yhdessä hääparin kanssa hääpaikalle ja sit keskenämme muutama yllätysleikki hääparille. Eipä siinä sen kummempaa.

      Kaasona olen auttanut morsianta hääkoristeiden tekemisessä, mutten kyllä ole sitä mitenkään ylivoimaiseksi kokenut. Polttareiden järkkääminen oli haastavinta, tai oikeastaan se, että saatiin aikataulut sovitettua yhteen tapaamisten osalta.

      Mut ei noihin tehtäviin kaadu :) Ja jos tuntuu ylivoimaiselta, niin ei kannata ottaa tehtävää vastaan, aina se on parempi kieltäytyä kuin olla tehtävässä vastoin tahtoaan, siitä tulee vaan paha mieli sekä itselle että hääparille.

    • Anonyymi

      Vestmamannin tehtävä on keppi ja porkkana, piiripieni pyörii.. Siellä kokoomus hyörii...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      59
      1561
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      92
      995
    3. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      44
      777
    4. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      760
    5. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      280
      733
    6. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      249
      656
    7. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      44
      619
    8. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      49
      599
    9. " Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?

      Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied
      Pyhäjärvi
      73
      571
    10. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      112
      553
    Aihe