jurinaa

Mondeo -94 oikeasta takarenkaasta kuuluu pientä jyrinää, varsinkin kun kääntyy jyrkästi vasemmalle. Voimakkuus kasvaa vauhdin mukana. Radiota oon laittanu isommalle, mutta kai tuohon täytyy puuttua jotenkin muutenkin. Voiko olla mikään muu kyseessä kuin laakeri mennyt? uusi laakeri motonetissä 58eur, merkkiliikkeessä 145eur/kpl.. Ei liene kovin työläs vaihtaa?
6781
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Paljonko kilometrejä mittarissa?

Äänestä
  • 200000 on mittarissa. pitänee tilata laakeri, jep. pitää vielä tunkata ylös ja pyöritellä rengasta, josko tuon saisi paikannettua

    Äänestä

  • jurinat kirjoitti:

    200000 on mittarissa. pitänee tilata laakeri, jep. pitää vielä tunkata ylös ja pyöritellä rengasta, josko tuon saisi paikannettua

    mittarissa 190 000 ja mielestäni takaa kuuluu jo vaimeasti jotain.

    Äänestä

Ford Focus:


*laturin jännitteensäätimen vikoja, laturin liittimet saattavat hapettua

*etuovien lukot reistailevat

*rekisterikilpivalot reistailevat

*katon äänieristeet irtoavat

*moottorin öljyntäyttötulppa saattaa aueta (varmistu, ettei autossa ole viallinen öljyntäyttötulppa)

*moottorinojausyksikön vikoja (aiheuttaa ajoittaista tehon heikkenemistä, vika lienee korjattavissa ohjausyksikön ohjelmoinnilla)

*ajovalojen pesimien rungot halkeavat pakkasessa

*lämmityslaitteen lämmönjako liian epätasainen

*vetonivelet kuluvat nopeasti ja sisempien vetonivelien tiivisteet vuotavat

*takapyöränlaakerivikoja (saattavat alkaa pitää ääntä jo 50 000 ajokilometrissä)

*kilpivalovikoja, valoihin kertyy vettä

*keskuslukitusvikoja

*ohjaustehostimen pumppu vuotaa

*etupää kolisee: koiranluut kallistuksenvakaan päissä ovat kuluneet ja ne on vaihdettava
joissakin autoissa 80-100 km/h ajettaessa esiintyvän tärinän syynä on vetoakseleiden epätasapaino

*takajarrulevyt ruostuvat paitsi 1,6 mallissa, jossa on rumpujarrut takana

*automaattivaihteiston vikoja (tällöin auto pysähtyy moottorin sammuessa)

*ovet ruostuvat alaosasta

Äänestä
  • On sulla ollut huonoa tuuria kun on noin monta vikaa sattunut autoon. Mitä vuosimallia toi sun autosi on?

    Äänestä

  • Liian voimakkat lääkkeet aiheuttaa erilaisia hallusinaatioita eli näkyjä. Et ole Ford Focus niminen henkilö, jolla on kaikki nuo luetellut vaivat, vaan skitsofreenikko, jolla on erektiohäiriö. Onneksi Focuksen tyyppiviat eivät ole ylläolevan sairauskertomuksen kaltaisia. Mene kuitenkin lääkärille, vaikka sua ei luultavasti nykylääketiede voi parantaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


takarengas kirjoitti:

Mondeo -94 oikeasta takarenkaasta kuuluu pientä jyrinää, varsinkin kun kääntyy jyrkästi vasemmalle. Voimakkuus kasvaa vauhdin mukana. Radiota oon laittanu isommalle, mutta kai tuohon täytyy puuttua jotenkin muutenkin. Voiko olla mikään muu kyseessä kuin laakeri mennyt? uusi laakeri motonetissä 58eur, merkkiliikkeessä 145eur/kpl.. Ei liene kovin työläs vaihtaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu