Harkinnassa sijoittaa 118km ajettuun -00 D4D Avensikseen. Onko jotain tyyppivikoja joita kannattais tsekata? 120 tkm huoltoa ei tehty eli onko tietoa onko 120:ssä jokin iso huolto?
kiitti etukäteen!
Apuja avensiksen hankintaan
5
2051
Vastaukset
- vaihdettu?
Muuten ei kai ole mitään.
Itse vaihdoin myös laatikon öljyt. 200t tosin oli jo ostettaessa.
T. D4D wagon Kannattaa selailla tältä palstalta vanhoja viestejä, vaikka osa onkin täynnä provoilijoiden kinastelua. Ainakin tässä ketjussa on muutamia todellisten Ave-omistajien kommentteja:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=4500000000000799&posting=22000000008582565
Niin kuin joku jo kertoikin, katso että jakohihna on vaihdettu tai jos ei ole niin suosittelen vaihtamaan heti. Kokeile myös, lämpiääkö penkinlämmittimet. Ajotietokone saattaa näyttää väärin, mutta siitä en osaa tarkemmin kertoa kun mulla ei moista ole. Jos kyseessä on farkku, tsekkaa että takalasinpyyhin toimii. Uusi takapyyhkimen moottori maksaa yli 300e.- ave-99
Virtalukon pohja on ollut avessa tyyppivika. Alkaa ilmeneen niin että ei starttaa heti eka kerralla. 100 euroa maksoi uusi ja kuulemma erillainen kuin alkuperäinen , se oli onneksi helppo ite vaihtaa.
- Ave 7 vuotta
Tarkasta onko tyyppivikoja
- kytkimen ääni lähdettäessä hitaasti liikkelle, tärinätaipumus
- ovien suojalistojen kiinnitys
- penkinlämmittimet
- jarrujen ravistus
- renkaiden ravistus
- vesipumpun vuoto
- ohjausakselin natina
- bensiiniluukun vivun umpiruostuminen penkin alla
- kojelaudan natinat- ruostetta
Etupenkin tuet(ne joilla penkki mutteroidaan lattiaan) näkyvät olevan jo muutaman vuoden ikäisissä avensiksissa pahasti ruosteessa. Metalliosien maali on halpaa ja pohjustus on huonosti tehty. Tämä vika koskee käytännössä kaikkia ensimmäisen korimallin avensiksia. Ehkä uusiakin. Ja älä osta autoa, jota ei ole asianmukaisesti ruostesuojattu ennen kolmen vuoden ikää. Ruostesuojaamattomissa autoissa pohja alkaa kukkia jo kolmen vuoden iässä ja ruoste etenee aven pohjarakenteissa todella nopeasti. Valmistaja on selvästi jättänyt massauksen asiakkaan vastuulle. Myös bensatankki ja tankin kiinnitysraudat kannattaa tutkia huolella. Tankin kiinnitysraudat on tehty halvasta brittiläisestä teräksestä. Teräs on on tutkittu ja se on laadultaan huonoa. Myös avensiksen nuoviosat kannattaa nykyisin käydä tarkalla silmällä läpi. Tojo on nimittäin heikentänyt muoviosien laatua merkittävästi. Sitä vain tavalliset pulliaiset osaa edes tutkia, Ihmettelevät vain miksi auton laittialla saattaa löytä rikkoutuneita muoviosia, nipsuja jne. Myös turvavoiden toiminta on avensiksissa usien heikkoa. Jousi ei kelaa vöitä kunnolla takaisin. Aikaisemmin tojoissa ei ollut tuollaisia vikoja. Tojo on eurooppalaistunut myös laadullisesti ja euroopan talousongelmat johtuvat siitä, että täällä ei osata enää tehdä edullisesti laadukkaita tuotteita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse564224SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo2884116Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1523615Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky923535Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä783073Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit312467Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv361875Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575681773Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.161753- 371680