Kauppojen kesäajat¨Kööpenhaminassa?

dan

Tervehdys,

osaisiko joku näin suoralta kädeltä kertoa onko Kööpenhaminan keskustan kaupoilla jotain erityisiä kesäaukioloaikoja tms? Esim. onko isommat kaupat sunnuntaisin auki?

En minä normaalejakaan aukioloaikoja tiedä, joten sellaisista voi myös kertoa. Eli onko siellä isommat kaupat normaalisti arkena 20:sti auki vai meneekö jo aikaisemmin kiinni?

Tarkoitus olisi tuossa parin viikon päästä lähteä pidennetylle viikonlopulle zoppailemaan, joten vinkkejä otetaan innolla vastaan. Kirppikset, sisustus/design kaupat, levyliikkeet, nuorekkaat vaatteet (etenkin yksilölliset t-paidat:), laukut, kengät yms. innostavat eli ei muuta kuin vinkkejä tulemaan. Hyvin jo löytyi kyllä netistä kirppiksistä tietoa, mutta ideat ovat tervetulleita.

Kivaa kesää kaikille.

2

692

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siirtolainen

      rajoittaa kauppojen aukioloaikoja. Köpiksessä kaupat (huom. suuret) auki arkisin kl. 19.00, lauantaisin enintäin kl. 17.00, sunnuntaisin suljettu. Pieniä ruokatarvikeliikkeitä auki sunnuntaisin.
      Kehottaisin tutustumaan Strøgettiin ja sen ympäristöön. Strøget on ydinkeskustan kävely- ja kauppakatu tai hankkiutumaan Fields ostokeskukseen metrolla tai junalla Köpiksen keskustasta. Sijainti on lentokentän ja keskustan välillä (Ørestad). Nettiosoite www.fields.dk. Fields on vuosi sitten valmistunut Tanskan suurin ostari.
      Ja sitten vielä Tanska on KALLIIMPI maa kuin Suomi paitsi jos aikoo viinaa ostaa. Ruokailu myös kalliimpaa ja yleiset kulkuneuvot joten ota huomioon kun laadit matkabudjettia, ettei tule ikäviä yllätyksiä.
      Eikä sitten muuta kuin tervetuloa.

      • dan

        Kiitos tästä. Parin viikon päästä joutunee piipahtamaan pidennetylle viikonlopulle. Siinä ne lomarahat sitten menevätkin:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      73
      1177
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      835
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      668
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      616
    Aihe