Mulla on pieni pussillinen vanhoja suomenmarkkoja..Hopeita kolikkoja, joissa vuosiluku 1939..Mahtaakohan olla missään arvossa tänäpäivänä?
mummon markka
arvokaskin?
1
489
Vastaukset
vaan nikkeliä. Eli vuoden 1939 5p ja 10p on kuparia. 25p 50p ja 1:n markan kolikot on nikkeliä. 5:n 10:n sekä 20:n markan kolikot ovat alumiinipronssia.
Rahallinen arvo tämän aikakauden kierrossa olleille kolikoille on niin mitätön ettei kannata juuri myymään alkaa, vaan pitää muistona menneiltä ajoilta jolloin suomessakin oli vielä oma valuutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1231205
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89884- 87767
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede19726- 93707
Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat281690- 109626
- 32583
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.49543Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet115511