Riita tyttöystävän kanssa ja tyhmänä rattiin. Promilleja noin 1.5 ja ensimmäinen kerta. Mitäköhän on odotettavissa?
Pelottaa ettei työnantaja saa tietää... muuten voi tulla kenkää.
Pelottaa ettei työnantaja saa tietää... muuten voi tulla kenkää.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ehdollista, sakkoja jonkin verran sun tuloista riippuen ja kortti pois puoleks vuodeks! Ai niin, ja päälle vitunmoinen häpeä!!! Työpaikkasi tulevaisuus riippuu ihan siitä, onko kortti välttämätön siinä ja oletko ns. tyrvallisuus riski nyt... Mul on vetänyt yks työpaikka kyseisen homman takia aikoinaan vituiks, mut se oli kyl nyt katsottuna ihan hyvä juttu, koska nyt olen paljon paremmissa hommissa. Rekisteriin jää merkintä 5 vuodeksi tuomion anto päivästä lähtien joka lähtee pois sen jälkeen, jos olet elänyt siivosti!
oli 10kk kortti ja 480e sakkoa
verikokeet näytti 1,78 ja olen ekakertalainen..oikeus tuli ja korttipois 9kk ja lisäksi sakkoa 400euroa eli 30päiväsakkoa.työpaikalle ei ole ilmoitettu enkä tarvi ammatissani korttia..häpeä on pirunmoinen..
Tietysti voit salata kärysi työnantajalta, sillä poliisi ei siitä ilmoittele. Jos kuitenkin joudut ajamaan työnantajan autolla, niin siitä tulee ongelmia. Jos nimittäin käryät ajo-oikeudetta-ajosta, niin työnantajaa rangaistaan siitä, kun on luovuttanut auton ajo-oikeudettoman kuljetettavaksi.
näytti että 1,78 promillea, niin silloinhan tuo on törkeä rattijuopumus. Törkeän rattijuopumuksen minimirangaistus on 60 päiväsakkoa. Eli olet mitä ilmeisemmin saanut ehdollisen vankeusrangaistuksen, ja siihen päälle oheissakon. Veikkaan, että olet saanut noin 50-60 päivää vankeutta (ehdollisena, kun kerran olet ensikertalainen).
Ehdollinen/ehdoton näkyy merkinnöissä tuon 5vuoden jälkeenkin. Ikuinen leima ottaan - otan sen kohta itsekin.
Itse kärähdin ratista pari vuotta sitten. Puhalsin 1,14 ja verikokeiden tulos oli 1,54 promillea. Rangaistus: 8kk ajokieltoa, 485€ sakkoja ja 40 päivää ehdollista. Työnantajalle kerroin kaiken (en kyllä tarvitse autoa työssäni)
Itellä samanlainen tapaus tapahtui heinäkuun puolessa välissä..lähin kännissä ajeleen ja jäin kiinni..puhalsin 1.05,mutta verikokeen tulos nousi 1.56:n..tällä viikolla oli käräjät ja lokakuun loppuun asti ajokieltoa..Selvisin aika helpolla,koska pitää pystyä kulkeen töissä..!!!ja sakkoja tuli vaan 200e ja 60e valtion korvausta..eli ei paha..vähä päälle 3kk kortti yhteensä pois!ja olin toki ekakertalainen ja olen oppinut sen,että en enää ikinä lähe kännissä auton rattiin!!