Kaupan kassalla

Miten on kaupan kassan työnkuva, kuuluuko kassan tehtävään "vierittää" tuotteet hinnanlukijan ohitse rullia myöten alas pyörivälle hihnalle vai voiko halutessaan jättää tuotteen rullan päähän josta asiakas joutuu sen kurottamaan saadakseen tuotteen pakatuksi?
Tänään kassatyttö jätti joka ikisen tuotteeni rullien päähän josta hiki hatussa tuuppasin ne (sentään liikkuvalle) hihnalle ja edelleen kassiin - saldona hajonnut ruokarasia jonka jouduin itse maksamaan.
Laittakaa ihmeessä kokemuksia niin tiedän odotanko palvelua jota mun ei kuuluisi edes saada.
41255
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mene muualle ostoksille!

Äänestä
  • haluan palvella sinua edelleenkin.Nautin siitä,että voin ja saan palvella ihmisiä joiden vaatimukset ylittävät palvelukykymme.Etenkin teitä kurottelijoita ihailen. Saatte venyä uskomattomiin suorituksiin yli metrin kurkotus ja tavaroiden haaliminen kassiin kynnet verillä saa minun selkäpiini kihelmöimään. Ihmisellä on kuitenkin, suurimmalla osalla heitä, kaksi jalkaa joiden tarkoituksena on saada ruho liikkumaan. Esimerkiksi kurkotustilanteessa auttaa erittäin paljon, jos liikkuu vaikka hiukankin tavaraa kohti, niin ettei tarvitse venyttää itseään liikaa. Olen kuullut myös joidenkin asiakkaiden puhuvan kassalla. Ilmeisesti puheella voi kommunikoida kassan kanssa, toistaiseksihan se ei ole kiellettykään. Voidaan esim. pyytää kassaa syöttämään tavarat hihnalle niin, että hihna kuljettaa ne asiakkaan nenän alle. Ko. nenän alla on myös tuo mainitsemani puhe-elin jota voi käyttää viestintään, eikä ainoastaan sen ruuan ahtamiseen vatsalaukkuun, jota ko. asiakas joutuu kurkottelemaan. Kurkottelu on muuten myös hyvää liikuntaa, eikä siinä tarvitse itseään liikoja rasittaa.

    Äänestä

Kai sinä nyt sentään sanoit kassan tätille että tuuppaisitko tavaroita tänne päin? Ei tainnut kaupassa olla tuolla hetkellä sitten muita asiakkaita, kun kerran jätti ne siihen rullille..

Äänestä

Osaatko avata suutasi??
Vai olitko itse pussin kanssa odottamassa siinä koneen vieressä, etkä hihnan päässä?

Jos et osaa pakata ja hajotat pussin, niin tietenkin ostat uuden. Ei kauppakaan saa pusseja lahjoituksina.
Mitenkä pussin hajoaminen liittyy kassatytön toimintaan? Tyttökö sen pussin hajoitti kun ei tyrkkinyt tavaroitasi hihnan päähän?
Esimerkiksi lihapullapaketissa on yleensä terävät reunat jotka pussin hajoittavat tai mahdollisesti olit nuuka ja ajattelit pärjääväsi yhdellä pussilla vaikka olisit tarvinnut kaksi.

No, joka tapauksessa, avaa seuraavalla kerralla suusi!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kurottaja81 kirjoitti:

Miten on kaupan kassan työnkuva, kuuluuko kassan tehtävään "vierittää" tuotteet hinnanlukijan ohitse rullia myöten alas pyörivälle hihnalle vai voiko halutessaan jättää tuotteen rullan päähän josta asiakas joutuu sen kurottamaan saadakseen tuotteen pakatuksi?
Tänään kassatyttö jätti joka ikisen tuotteeni rullien päähän josta hiki hatussa tuuppasin ne (sentään liikkuvalle) hihnalle ja edelleen kassiin - saldona hajonnut ruokarasia jonka jouduin itse maksamaan.
Laittakaa ihmeessä kokemuksia niin tiedän odotanko palvelua jota mun ei kuuluisi edes saada.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu