Hyvä Älvsbytalo!
Kattotuolit hukassa, talo nostettiin sokkelille ja suojattiin yläpohja muovilla. Yöllä tullut kattotuolit ja nostettu ne katolle (Älvsbytalon oma kuljettaja)...ikävä vain, että muovit meni rikki ja nyt 3 pvä vanhassa talossa "lievähkö" vesivahinko!
Vettä tulvii alakerrassa, lastulevyt mutkalla sinne sun tänne.
Mitä luulette olevan mielentila nyt? Älvsbytalosta ei ole otettu mitään kantaa asiaan, eikä sen puoleen kyllä asiaaa mitenkään ole koitettu hoitaakaan. Itse on saanut olla aktiivinen koko ajan ja olla soittelemassa mitäs nyt jne.!!!
Laitoin jo muuten lakimiehen asialle, päätin, etten enää itse ala mokomien kanssa tappelemaan.
Älvsbytalo
12
20334
Vastaukset 12
- älväri itte
Siis vesisadetta tuli tietenkin seuraavina päivinä enemmän, kuin riittävästi.
- suunnistaja
Et sitten osannut mennä kauppaan ostamaan uusia suojia niinä sateisina päivinä?
- Talon pystytys
jo alkanut vai onko rekkamiehet vaan tuonut Talon-osat ja puutavarat
- älväri itte
On tullut. Äijät naputtaa taloa apinan raivolla kasaan, ja toisesta päästä Muntersin miehet purkaa taloa kosteusvaurioiden kartottamiseksi.
- tiedän tapauksia
älväri itte kirjoitti:
On tullut. Äijät naputtaa taloa apinan raivolla kasaan, ja toisesta päästä Muntersin miehet purkaa taloa kosteusvaurioiden kartottamiseksi.
jos lohduttaa... älvärissä, on kriittinen hetki juuri pystytys päivä. Jos sattuu satamaan kunnolla milläs suojaat, mutta jos kaikki menee hyvin vesikate samana päivänä ja homma bueno. Lohdutukseksi voin sanoa, että elvis konserni korvaa kyllä vesivahingon, mutta varmasti *tuttaa. Voit vaan lohduttautua ja muistella viime kesää ja ajatella sitä vaimonsa (useaan kertaan) hakannutta pitkästä rakentajaa.
- Trurl
älväri itte kirjoitti:
On tullut. Äijät naputtaa taloa apinan raivolla kasaan, ja toisesta päästä Muntersin miehet purkaa taloa kosteusvaurioiden kartottamiseksi.
Jos vauriot ovat pahat, niin vaadi koko mökki heti vaihtoon.
Jos vauriot ovat pienempiä, niin vaadi reilu arvonalennus hyvitys sekä esitä varaus juristimen kautta piilevistä kosteusvaurioista.
Sillä:
-jos joskus myyt talon, pitää sinun ilmoittaa vesivahingosta ostajalle. => hinnan lasku.
-jos et ilmoittele ja asia selviää, pyytää ostaja vahingonkorvausta. (Pahimmassa tapauksessa alkaa hirmu rempan, jonne myynnistä saadut rahat uppoavat)
-jos kosteusvaurioita jää taas korjaamatta...
Sääli: sait sitten uuden talon ja vesivahinkoremontin kaupan päälle. - fglyyyyyyyyyyyyyyyy
älväri itte kirjoitti:
On tullut. Äijät naputtaa taloa apinan raivolla kasaan, ja toisesta päästä Muntersin miehet purkaa taloa kosteusvaurioiden kartottamiseksi.
hgjkg
- että se ei kestä
vettä yhtään vaan turpoaa pilalle.
Levyt pakko vaihtaa. Taloa ei voi enää vaihtaa ja jos vaihdettaisiin niin tilausjono yli vuoden.
Kunnolliset pressut olisivat pelastaneet tilanteen, tehdashan tuohon vahinkoon no syyllinen ilmeisesti ja lienee heillä vakuutuskin vai onkohan kuin omat autot kuljettaa tavarat ja omat asentajat asentaa.- ei sovi unohtaa
Jos on tilannut virheettömän tuotteen, niin sellaisen pitää saada.
Jos on kyseisen tuotteen tilannut valmistuvaksi tiettynä päivänä, piää sen siihen mennessä valmistua.
Jos ne eivät toteudu, ei kannata mennä ainakaaan koko kauppasummaa maksamaan. - älväri itte
ei sovi unohtaa kirjoitti:
Jos on tilannut virheettömän tuotteen, niin sellaisen pitää saada.
Jos on kyseisen tuotteen tilannut valmistuvaksi tiettynä päivänä, piää sen siihen mennessä valmistua.
Jos ne eivät toteudu, ei kannata mennä ainakaaan koko kauppasummaa maksamaan.Otin heti siihen yhtiön lakimiehen hommia hoitamaan, oli sen verran "nihkeää" tuo asioiden hoito ainakin tuon Tornion konttorin kanssa.Mitään ei ilmoiteta, itse saa kaiken tiedonjyvän lypsää. Sanomattakin on selvää, ettei muuten makseta tuota laskua ihan suoralta kädeltä, annetaan Muntersin nyt ekaksi maanantaina tulla arvioimaan tilannetta. Älvsbyn oma huoltomies jo repi yläpohjan auki ja vei märät villat mennessään.
Keittiön lattian kohdalla on kertopuu palkki melko märkänä vieläkin, vaikka on jo tapauksesta viikko aikaa...saa nähdä miten tässä käy - tulvii
älväri itte kirjoitti:
Otin heti siihen yhtiön lakimiehen hommia hoitamaan, oli sen verran "nihkeää" tuo asioiden hoito ainakin tuon Tornion konttorin kanssa.Mitään ei ilmoiteta, itse saa kaiken tiedonjyvän lypsää. Sanomattakin on selvää, ettei muuten makseta tuota laskua ihan suoralta kädeltä, annetaan Muntersin nyt ekaksi maanantaina tulla arvioimaan tilannetta. Älvsbyn oma huoltomies jo repi yläpohjan auki ja vei märät villat mennessään.
Keittiön lattian kohdalla on kertopuu palkki melko märkänä vieläkin, vaikka on jo tapauksesta viikko aikaa...saa nähdä miten tässä käySinuna peruisin koko kaupan ja rahat takaisin. En alkaisi moista pommia kasaamaan enää. Tai ainakin helvetinmoinen hinnan alennus, ja valmistuttua myyntiin.
Siis jos talo on läpimärkä, älä usko noita tilausaika juttuja. On selvää että reklaamaatiotalot menee etusijalla tuotantoon. Muut siirtyy sun tieltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.1801058- 80707
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48682- 81591
- 39549
- 46540
Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä39531- 106530
- 23513
Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan39507Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja288504Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64499Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U47484Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko42454Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.91436Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va148436Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.26430- 21422
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka24416Sofia ja Jeffrey yhdessä
Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty80415