Kunta sanoo, että harventaa saan rantapuita. Joku kirjoittaja kyseli samaa asiaa, mutta selkeää vastausta en löytänyt. Myös kunta ei anna asiasta kunnon tietoa. Kuinka paljon voin kaataa puita rannasta. Voinko tehdä jopa niin kuin haaveilen, että kaadan kaikki ja teen rannasta kunnon beachin, hiekkaa paljon kuin etelässä konsanaan. Tarkoitus olis tehdä sellainen muutaman kymmenen metrin kunnon hiekkaranta, jossa lapset voisivat temmeltää.
Ostin tontin
Saimaan rannalta
81987
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kaada vaan kaikki puut pois ja istuta tilalle palmuja, ei se muuten etelän hiekkarannalta näytä.
"Vähän" provokatoorisesti heitettyyn avvaukseen kevyt huomio: älä hötkyile puiden tappamisessa, sillä niiden kasvattaminen kestää paljon kauemmin.
Kannattaa ensin sommitella mökki ja sen ympärille tulevat toiminnot ajan kanssa tontille ja katsoa sitten mistä tarvitsee välttämättä ottaa puita pois kulkemisen ja rakennusten tieltä. Ja kun rakennukset on hahmoteltu paikoilleen, voit arvioida paljonko niiden ympärillä tarvitaan rakentamiselle tilaa, minne tulevat tilaa tarvitsevat imeytyskentät, parkkipaikka ja sen sellaiset.
Kun olet tällaisen virtuaalisen rakentamisprojektin tehnyt tontilla, huomaat, että puustoa on poistettu parin-kolmenkymmenen metrin säteeltä alueella joka on toistakymmentä metriä rannasta metsään päin.
Nyt sitten menet virtuaaliterassillesi ja katselet virtuaali-ikkunoistasi maisemia: minne haluat nähdä, siellä poistat matalimpia puita ja pensaita ja nostat isompien oksarajaa. Jossakin on se paraatinäköala, ilmeisesti isolle selälle tai salmeen, ja siinä suunnassa rojautat pois isojakin puita. Asustele mökilläsi vielä virtuaalisesti syksy ja talvi ja kevät, jolloin puissa ei ole lehtiä, ja katsele maisemia ajatellen että selältä tulee vaakasuoraan vesisadetta tai räntää - olisiko joku puuryhmä tai pensaat hyviä ottamaan enintä vihuria vastaan?
-Tietysti käyt oikeasti ja virtuaalisesti keväällä, kesällä ja syksyllä rannassa uimassa ja ensijäillä ja hiihtämässä. -Miten aurinko paistaa vesirajaan, milloin nousee, menee puiden taakse ja lopulta laskee - mitkä puut ovat onnesi tiellä, minkä kanssa voit elää...
Siis tyhmintä mitä voit tehdä on mennä ensimmäiseksi heti tontin oston jälkeen matsoilemaan moottorisahan kanssa koko rantaa paljaaksi - q e d (mikä oli todistettava)
Kaada puut pois. Sehän on OMA tonttisi. Rakennuksien suhteen toimi kunnan rakennusmääräysten mukaisesti. Kunnan edustajat eivät ole kiinnostuneita puistasi ja järkevää onkin puhdistaa ranta kantoja myöten ja halutessasi haet lähitienoilta metsästä uudet pienet haluamasi puuntaimet tilalle niihin kohtiin, joissa ne sinusta parhaiten voivat olla.
Jos siihen rantaan kuitenkin haluat "palmuja", niin silloin voipi maisema järveltä katsottuna muuttua sellaiseksi että kunnanisät jossain naapurimökillä vieraillessaan ainakin huomioivat muutoksen.
Mitkä kuukaudet aiot uiskennella rannassasi, ja mihin aikaan päivästä tarvitset paistetta rantaviivaan? Katso sitten almanakasta auringon korkeus eri vuorokauden aikaan ja sitten vertaa puiden sijainteja ja korkeuksia, niin näet mitkä yksilöt rajoittavat päivetystäsi. Jos ranta on leikeillesi samanarvoista pidemmälläkin matkalla, voit järjestää valon ja varjon vuorottelua jättämällä puut ryhmiksi. Vähäinenkin päättely antaa varmuuden siitä että toisella laiturillasi on paiste ja toisella puiden suoja paahteelta toisen juhannuspäivän iltapäiväkahvin aikaan ja samalla tai toisella ilta-aurinko iltagrillauksen aikaan.
Jos piitsiä on vaikka 30 metriä, niin lapsesi osaavat hakea plutaamiselle lämmintä tai varjoa mukavuutensa mukaan, kunhan et rymistä kaikkea aavaksi ensi-uhossa.
oma on oma
kaada kaikki
istuta taimia ja odota 50 vuotta suojaa
vaikka tontti on oma ei sille sentään mitä tahansa saa tehdä,on olemassa rantakaavat ja niiden määräämät alueen käyttömahdollisuudet,joten kyllä se on rakennustarkastajan tai ympäristösihteerin päätettävissä mitä voi ottaa ja mitä ei.
mutta myös perheesi on täysin veneilijöiden katseiden armoilla. Olet ns. näyteikkunassa. Se ei ole pidemmän päälle kivaa.
Parempi ratkaisu on (kuten joku ehdottikin) säästää sopivilta kohdilta joitakin puita ryhmiksi, jolloin myös perheesi saa suojaa uteliailta katseilta ja liialta auringolta. Lisäksi puut suojaavat tuulilta (mökillä voi syksyllä olla muuten aika kylmät oltavat), kun tuuli pääsee esteettä puhaltamaan tontillasi.
Kun neitseellisessä maastossa rakennetaan, syntyy raskailla kaivureilla ja traktorilla ja rekalla liikuttaessa varsin paljon puuston juuri- ja runkovaurioita. Kannattaa jättää mieluummin enemmän kuin vähän puita, jotta jää jäljelle jotain senkin jälkeen, kun vaurioituneet on jouduttu poistamaan.
Jos otat vettä järvestä, tarvitset kaivurilla tehdyn kaivannon routarajan alapuolelle - aukko puustossa ainakin 3 metriä. Tämä avaa mukavan näkymän vesille, mutta ei välttämättä ole kulkuväylä, kun tampattu ura jäätyy talvella syvempään. Tarvitset siis toisen uran kulkemiseen - ja taas meni puita nurin. Kaiken kaikkiaan ongelma on pikemminkin siinä että pystyy suojaamaan riittävästi parhaita puita näkösuojaksi!