Masennuslääke ja estrogeeni geeli

57 vuotias nainen ja olen kahden viikon ajan käyttänyt estrogel geeliä,0,6 mg/g,1 painallus/vrk,vaihdevuosi vaivoihin,mutta ennen sitä,meni monta vuotta kärsien vv vaivoista.
Lista oli pitkä; yöhikoilut,unettomuus,alakuloisuus/masennus,yö herääminen,emättimen kuivuus virtsavaivat/yölliset vessakäynnit jne.
Lääkäristä lääkäriin ja viimein kirjoitettiin masennus lääke,nukahtamis lääkkeet ja särkylääkettä vuosiin kestäviin kipuihin,polvi/lonkka ja muita nivelkipuja.
Kunnes luin artikkelin HKHsta,eli hormoni korvaus hoidosta mm nivelkipuihin,yhtenä vaivana joka liitetään vaihdevuosi vaivoihin. Sitä en tiennyt!
Nyt ollut jo kivuitta,kuivuus ja virtsa vaivat tipotiessään. MUTTA en mistään löydä tietoa, HKH ja mieliala lääkkeitten yhteiskäytöstä. Onko kellään kokemusta,missä vaiheessa pystyi jättämään masennus/nukahtamis lääkkeet pois vai onko kellään kokemusta molempien käytöstä rinnakkain? Joo,lääkäriin on soittoaika 6/24,mutta haluaisin mielipiteitä/kokemuksia kuulla muilta!

3

522

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei varmaankaan kumpikaan poissulje toisten käyttöä. Hkh on kuitenkin hormoonilääkitys.
      Mutta kannattaa koettaa olla ilman tai vähentää siis muuta lääkitystä kuin hkh.
      Itsellä ainakin Hkh poistaa ongelmat etten tarvitse muuta kuin melatoniinin ja beetasalpaajaa yöksi.
      Sääli että aina vaan lääkärit tulkitsee oireita väärin. Jos tietyn ikäinen nainen tietyillä oireilla menee hakeen apua eikö vaihtarit tule mieleen??
      Mulle ainakin tulis. Vaikken lääkäri olekkaan.
      Moni turha lääke jäis syömättä.
      Aika usein näin kuulee käyneen.

    • Anonyymi

      Hei minä aloitin kk reipas kk sitten masennuslääkkeillä, kun oireet oli kuin masennus. Sitten alkoi tulla yöhikoilua, tupla masennus ja silloin ajattelin tää ei oo normaalia masennusta. Oli mielessä vaihdevuodet, varasin gynelle ajan ja siellä todettiin alkaneeksi. Eikum estrogeeni kuurille mutta rinnalla masennuslääkkeet. Oma lääkäri oli sitä mieltä että en saa lopettaa masennuslääkkeitä. No tällä mennään nyt. Lotraan geeliä joka ilta, mutta ei ole ollut sellaista vastinetta kuin kuvittelin. Mieli on edelleen outo, mikä ei tunnu minulta. Tånään soitto aika lääkärille, vaihto muuhun ja kysyn uudeleen tuota masennuslääke asiaa.

      • Anonyymi

        Paneminen on se joka auttaa.vaimo sanoo että on kuivat paikat muttakun räplää tarpeeksi onkin liukasta ja iha nhyvin seksi sujuu,ei tarvita mitään mömmöjä,korvien välistä kaikki lähtee!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      223
      6819
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      40
      1221
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1032
    4. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      891
    5. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      47
      824
    6. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      61
      817
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      93
      784
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      781
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      726
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      723
    Aihe