Jacksonin ihonväri

sk_

Jacksonin ihonvärin muuttumisesta on ollut jos jonkinmoista spekulaatiota. Virallisestihan Michael on kertonut ihonvärin muuttuneen harvinaisen Vitiligo-ihosairauden johdosta.

Vitiligohan aiheuttaa ihon väripigmentin katoamisen tietyiltä alueilta laikkuina. Nämä laikut saattavat ajan myötä laajentua ja kattamaan lähes koko ihon. Lisäksi Vitiligon vaalentama ihon on hyvin herkkä auringon uv-säteille. Michael olisi siis näin ollen joutunut käyttämään ainakin jossakin vaiheessa vaalentavaa meikkiä alueilla, joilla on vielä jäljellä ihon luontaista väriä sekä suojaamaan itsensä auringonvalolta.

Kysyisinkin Michael Jacksonin faneilta tai muilta, jotka asiasta ovat paremmin perillä: Onko todisteita, että Michaelin ihon vaalentuminen on johtunut juuri Vitiligosta? Onko olemassa kuvia Michaelista ilman meikkiä, jossa olisi merkkejä laikuista?

Lisäksi kysymys niille, jotka eivät usko vaalenemisen johtuneen Vitiligosta: Miten ja millä aikavälillä Michael näin ollen olisi valkaissut ihonsa? Minkälaisia ihonvalkaisumenetelmiä on olemassa ja mitä näistä todennäköisimmin Michael olisi käyttänyt?

Itse en ole oikein kumpaakaan mieltä, kun en asiasta mitään tiedä.

13

1660

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minä vaan

      Eiköhän se ole Michaelin oma asia miltä hän näyttää tai mitä on tehnyt iholleen tai monessa leikkauksessa on käynyt.. :)

      • sk_

        On tottakai oma asia. Enhän minä Michaelia kritisoinutkaan mitenkään. Ajattelin vain kysellä muilta, että ovatko ne puheet ihosairaudesta totta.


    • noitatohtori

      On todistettu, että MJ sairastaa vitiligoa. Paras todiste on ehkä valokuvat, joissa vaaleita läikkiä näkyy. Tässä muutama:
      http://www.geocities.com/mjj_gloved_one/vit/mjj5.jpg
      http://www.geocities.com/mjj_gloved_one/vit/rarepic.jpg
      http://www.geocities.com/mjj_gloved_one/vit/youngmj.jpg
      http://www.geocities.com/mjj_gloved_one/vit/mjj7.jpg

      Faktaa on se, ettei ihoa pystytä pysyvästi vaalentamaan nykylääketieteen keinoin.
      Vuoden -93 oikeusjutun tiimoilta Jacksonin ihotautilääkäri kutsuttiin todistusaitioon, ja hän kertoi että Jacksonilla oli diagnosoitu vitiligo vuonna 1985 (todennäköisesti tauti oli ilmaantunut jo vuosia aiemmin, ainakin valokuvien perusteella). Myöhemmin MJ:n maskeeraaja Karen Faye on sanonut, että Michaelin ihonvärin nopea muutos johtuu siitä, että hän käyttää paljon meikkiä; muuten ihonväri olisi epätasainen.

      Tietoa vitiligosta: http://www.vitiligosociety.org.uk

      • IIIIIIIIHHHHHHHHHHQQQQQQQQQqqq

        Ensinnäkin... Vitiligo ei värjää ihoa hetkessä kokonaan valkoiseksi. Miten selität että MJ:n iho muuttui parissa vuodessa täysin valkoiseksi?


      • ncjdkla
        IIIIIIIIHHHHHHHHHHQQQQQQQQQqqq kirjoitti:

        Ensinnäkin... Vitiligo ei värjää ihoa hetkessä kokonaan valkoiseksi. Miten selität että MJ:n iho muuttui parissa vuodessa täysin valkoiseksi?

        se ei muuttunut parissa vuodessa täysin valkoiseksi!
        MJ on itse sanonut että sairaus ilmeni ensimmäisen kerran 80 luvun alussa ja vielä bad albumin aikoihin iho on suhteellisen tumma jos siis vertaa nyky tilanteeseen..ja meikillä voi tasoittaa värieroja..
        hyvin todennäköisesti jacko sairastaa vitiligoa joka ei ole edes KOVIN harvinainen


      • IIIIIIIIIHHHHHHHHHHHQQQQQQq...
        ncjdkla kirjoitti:

        se ei muuttunut parissa vuodessa täysin valkoiseksi!
        MJ on itse sanonut että sairaus ilmeni ensimmäisen kerran 80 luvun alussa ja vielä bad albumin aikoihin iho on suhteellisen tumma jos siis vertaa nyky tilanteeseen..ja meikillä voi tasoittaa värieroja..
        hyvin todennäköisesti jacko sairastaa vitiligoa joka ei ole edes KOVIN harvinainen

        Kyllä muuttui. Muutos tapahtui ihan hetkessä. Ja meni koko ajan pahempaan suuntaan. Onhan se nyt ihan selvää, että leikkauksia on tehty. Sanottakoon, että mulla ei ole mitään mielipidettä tästä asiasta, mutten usko että ihan tosta vaan ihonväri muuttuu.


      • noitatohtori
        IIIIIIIIIHHHHHHHHHHHQQQQQQq... kirjoitti:

        Kyllä muuttui. Muutos tapahtui ihan hetkessä. Ja meni koko ajan pahempaan suuntaan. Onhan se nyt ihan selvää, että leikkauksia on tehty. Sanottakoon, että mulla ei ole mitään mielipidettä tästä asiasta, mutten usko että ihan tosta vaan ihonväri muuttuu.

        Niin, muutos tapahtui hetkessä, mutta tiedätkö miksi? Koska Jackson käyttää meikkiä, joka tasoittaa ihonväriä! Järjen käyttö on tässäkin tapauksessa sallittua..
        Ihonväriä ei voi pysyvästi muuttaa millään leikkauksilla, se on fakta.


    • lopultakaan?

      Ihan sama vaikka haluaisi olla keltainen tai vihreä,jos tekee hyvää musiikkia?Kai se on Michaelin oma asia miltä haluaa näyttää?

      • IIIIIIIIIIHHHHHHHQQQQQQQQQq...

        Siis painotan nyt sitä, että mulle on aivan sama onko se iho leikattu vai ei. En tuomitse plastiikkakirurgiaa, niinkun niin monet muut. Mutta meikillä ei peitetä mitään jättikokoisia valkoisia laikkuja ihossa! Se näkyy väkisinkin.


      • noitatohtori
        IIIIIIIIIIHHHHHHHQQQQQQQQQq... kirjoitti:

        Siis painotan nyt sitä, että mulle on aivan sama onko se iho leikattu vai ei. En tuomitse plastiikkakirurgiaa, niinkun niin monet muut. Mutta meikillä ei peitetä mitään jättikokoisia valkoisia laikkuja ihossa! Se näkyy väkisinkin.

        Kyllähän ne läikät näkyvät joissain kuvissa, esim. kun Jackson on hikoillut sen verran, että meikki alkaa lähteä pois. Mutta paksu meikkikerros kyllä peittää läiskät aika hyvin normaalioloissa.


    • täällä oli...

      ...kyllä yks toinen keksustelu, missä puhuttiin maikkelin ihosta. Siinä joku((en muista nimimerkkiä))sano, et on olemassa sellaisia kuvia, joissa maikkelilla näkyy olkapään läheisyydessä tumma läikkä/läikkiä...

      • banaanibuu

        siis michael on vaalennuttanu sen ihoa tasasesti sitä vauhtia kun vitiligo etenee. en tiiä miten :D mutta muutenhan se ois läikikäs. halus vaan tasavärisen ihon.


    • Anonyymi

      Terveiset vuoden 2024 tulevaisuudesta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      140
      7771
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      30
      3027
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      344
      1957
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      276
      1604
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      133
      1407
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1199
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1112
    8. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      1046
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      21
      1002
    10. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      82
      961
    Aihe