Miksi sähkönsiirtolaskua ei enää makseta toimeentulotuessa vaan se lasketaan sähkölaskuksi 45e normin mukaan ennen se maksettiin erikseen kokonaan vielä viimelaskussa.
Sähkönsiirto
Anonyymi-ap
16382
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Tarttisko mennä töihin, ja maksaa ite laskut.
Ne jotka hokee tota mee töihin ei yleensä itse ole töissä
Säästetään keksitään säästöjä lisää
Ehkäpä joskus vaikka vähennetään tkia koska kesällä voi syödä marjoja
Sähkökulut on niinkuin lääkärin kulut tai asumiskulut, ne tulee toimeentulotuen perusosan lisäksi.
Syy tälle asialle on varsin ilmeinen, pitääkö sitä edes selittää.
Ja mikähän se mahtaa olla kun on 10 vuotta maksettu mikä on muuttunut?
Virkanilkin mielivalta on lisääntynyt, valita päätöksestä
Kymmenen vuotta olet siis maksattanut sähkösikin veronmaksajilla
Kyllä minulla on maksettu myös sähkönsiirtomaksu. Sähkönsiirto ja kulutus yhteensä 35-40 euroa kuussa.
Sähkökulut 45 euroa yhden hengen taloudessa hyväksytään toimeentulotuen laskelmassa menoina.
Kahden hengen taloudessa muistaakseni 55 euroa. Tarkistakaa summat Kelan sivuilta.
Ylitse menevän sähkön osuuden voi joutua maksamaan myös itse.
On myös olemassa perusteita joilla suuremmatkin sähkökulut hyväksytään ainakin sähkölämmitys pitäisi olla yksi niistä, mutta silloinkin varmasti tutkitaan kulutettujen kilowattituntien määriä että ovat suurin piirtein lämmitykseen tarvittavan energian määrän kanssa linjassa.
Jos sähkön käytölle ei asetettaisi tukilaskelmissa mitään rajoja, kohtahan meillä olisi jokaisen sähköt tukena saavan asunnon vieressä kavereiden ja tuttavien ja tuntemattomienkin sähköautojen ja sähkövempaimien latauspisteet ja ilmastointilaitteet kaikissa niissä asunnoissa johon sen sähkön voi jatkojohdolla viedä.
Onko tuo 45 € kuukausi vai erä? Kun sen laskun voi pyytää esim 3 tai 6 kuukauden välein. Puolelta vuodelta olisi hämmentävää vaatia alle 45 € laskua.
Jos halutaan rajoittaa sähkölaskun suuruutta niin pitäisi asettaa selkeät kWh per kuukausi rajat. Kulutukseen useimmat pystyvät vaikuttamaan mutta siirtohinta on mitä on eikä energian hintaa pysty halvimmista laskemaan.
Kulutuksen mukaanhan se siirtohintakin tulee. En kyllä ymmärtänyt tota aloittajan valitusta. 45 euroa on se raja, joka hyväksytään yhden hengen taloudessa sähkönkulutukseen (siihen kuuluu sähkönsiirto- ja sähkönmyyntihinta. Hänen sähkönkulutus on ilmeisesti mennyt yli tämän rajan.
Hinta tulee kulutuksen mukaan, mutta hyväksyttävän hinnan tulisi perustua kulutukseen eikä euromääräiseen summaan.
Mutta kysehän oli siitä että sähkönsiirto on maksettu minulle 10 vuotta jo putkeen kokonaan eikä sitä ole yhdistetty sähkölaskuun 45e kuussa vaan se on maksettu erikseen kokonaan
Miksi yhteiskunnan pitäisi maksaa sinun sähkönkäytöstä ? Aivan tarpeetontahan se on , siis sähkön käyttösi .
Maksoin juuri Elenialle sähkönsiirrosta 57 e maalis -huhtikuu .Omistani maksoin,mutta olenkin hyvä tuloinen eläkeläinen 1148 e kuukaudessa.