Vähän yhtä ja toista

acim.lainen

Keskustelu näyttää olevan nyt laimeampaa mutta uskon ja toivon etteivät asialliset vakiokirjoittajat ole jättäneet palstaa lopullisesti. :)

Admata ja minä keskustelemme myös vanhoillislestadiolaisuuspalstalla ja siellä tulee joskus eteen kysymyksiä jotka eivät sovi sinne vaan paremminkin tänne. Ollaan Admatan kanssa puhuttu siitä millaisena Hitler pitää nähdä.

ACIM:n mukaan jokainen tulee pelastumaan, miksi Hitler olisi poikkeus?

Jos me näemme Hitlerin armahdettuna niin eikö se ole juuri sitä anteeksiantamuksen toteuttamista mihin acim-opetuksen on tarkoitus johdattaa? Toistaiseksi minäkin ajattelen Hitleristä että oli todella hirveä tyyppi.

En ole niin naivi että yrittäisin millään tavalla vähätellä Hitlerin tekemisiä vaan nyt puhun asiasta täysin hengellisestä perspektiivistä käsin. Nämä "anteeksiantamustouhut" joiden parissa harjoituskirjan puolella askarrellaan eivät ole missään tekemisissä ihmisjärjen kanssa. ACIM:n mukaanhan koko maailma on illuusiota.

Käytännön tie ulos tuosta admatan dilemmasta on tehdä harjoitukset. HARJOITUSTEN AIKANA olkoon HitlerKIN armahdettu, harjoitusten jälkeen hän on???? Jos harjoitukset ovat tehonneet niin hän on armahdettu edelleenkin, eikö totta?

Raamatun mukaan kaikki eivät pelastu. No jos Raamatussa sanottaisiin että kaikki pelastuvat niin ehkä ihmiset ymmärtäisivät tämän niin että kaikki voivat pelastua ilman parannusta. (Ja mitä parannus sitten käytännössä on?)

Kristityt normaalisti sanovat että usko riittää pelastumiseen ja uskomattomuus kadottaa. Admatakin sillä linjalla? Mutta tämähän ei tarkoittane sitä että on tietyt dogmit ja opit päässä siitä mitä mies nimeltä Jeesus teki ja sanoi vaan ACIM -ajattelun mukaan sitä mitä ihminen koko olemuksellaan opettaa. Mitä hän ajattelee, sanoo ja tekee joka hetki elämässään. Onko se siis samassa linjassa tämän kanssa: "Rakas lähimmäinen sinun syntisi on anteeksiannettu", vai ei.

5

507

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kesä hieman hiljentää kaikkia palstoja. Ei se nyt niin vakavaa ole, jos keskustelu pariksi päiväksi nukahtaa.

      >>
      Ollaan Admatan kanssa puhuttu siitä millaisena Hitler pitää nähdä.

      ACIM:n mukaan jokainen tulee pelastumaan, miksi Hitler olisi poikkeus?
      >>

      Käsittääkseni ACIM:kaan ei opeta etteikö mielenmuutosta täytyisi tapahtua ja virheitään "katua" tai huomata ja tiedostaa että on toiminut väärin. Jos Hitler tai Stalin nähtäisiin sellaisenaan pelastettuna, niin voisi ajatella että paha palkitaan hyvällä?

      >>
      Raamatun mukaan kaikki eivät pelastu. No jos Raamatussa sanottaisiin että kaikki pelastuvat niin ehkä ihmiset ymmärtäisivät tämän niin että kaikki voivat pelastua ilman parannusta.
      >>

      Olen kyllä käsittänyt ettei ACIM:issakaan pelastuta ilman parannusta, joka on mielenmuutos.
      Luku 2, 3. Jumalan alttari, kohta 3:
      "Vangittu tahto saa aikaan tilanteen, joka äärimmilleen vietynä tulee kerta kaikkiaan sietämättömäksi. Kivun sietokynnys saattaa olla korkea, mutta silläkin on rajansa. Vähitellen jokainen alkaa edes heikosti tajuta, että täytyy olla olemassa parempikin tapa. Kun sen tajuaminen vahvistuu, siitä tulee käännekohta."

      Tuon "käännekohdan" näkisin parannuksena?

      >>
      Kristityt normaalisti sanovat että usko riittää pelastumiseen ja uskomattomuus kadottaa. Admatakin sillä linjalla?
      >>

      Periaatteessa kyllä, mutta asia vaatinee silti tarkentamista. Ensinnäkin pelkkä uskominen Jeesuksen olemassaoloon ja työhön ei sinällänsä riitä, ellei usko ole niin kokonaisvaltaista että se näkyy ja ohjaa elämää.

      Toinen aspekti sitten on, että mikä on "pelastus" ja mikä "kadotus". Kristillisyydessä ajatellaan yleensä erittäin dualistisesti ja voimakkailla kontrasteilla. Sanotaan ettei ole kuin kaksi paikkaa minne ihminen voi kuoleman jälkeen joutua. Tämä siis tarkoittaa että kiltti ja ahkera naapurin Jorma joutuisi samaan "tulimereen" kuin Hitlerkin, vain siksi ettei hän sattunut uskomaan mihinkään Jumalaan, vaan oli ateisti. Tähän en usko.

      En usko että taivas ja helvetti ovat kaikille samat. Raamatussa puhutaan aika vähän taivaasta ja helvetistä. Sen sijaan puhutaan pelastuksesta ja tuomiosta. Kerrotaan että ihmiset tuomitaan TEKOJENSA MUKAAN, mikä kuulostaakin jo paljon oikeudenmukaisemmalta.

      Tässä ei välttämättä ole eroa ACIM:illa ja kristinuskolla siinä mielessä että Hitlerin helvetti on hänen tekemiensä kauheuksien käsittäminen, ennenkuin parantuminen ja tie kohti pelastusta voi alkaa:)

      Löysin muuten mielenkiintoisen kohdan Raamatusta:
      1. Tim. 4:10
      Sillä siksi me vaivaa näemme ja kilvoittelemme, että olemme panneet toivomme elävään Jumalaan, joka on
      --> kaikkien ihmisten vapahtaja, varsinkin uskovien

      Ikuisessa rangaistuksessa ei ole mitään mieltä. Jos Jumala kuitenkin rankaisee eikä tuhoa lopullisesti, niin rangaistuksella täytyy olla tarkoitus. Mikä muu tämä tarkoitus voisi olla kuin opettaminen?

      • acim.lainen

        "Käsittääkseni ACIM:kaan ei opeta etteikö mielenmuutosta täytyisi tapahtua ja virheitään "katua" tai huomata ja tiedostaa että on toiminut väärin. Jos Hitler tai Stalin nähtäisiin sellaisenaan pelastettuna, niin voisi ajatella että paha palkitaan hyvällä? "

        Jos näemme Hitlerin pahana me ylläpidämme hänen pahuúttaan. Jos hyvänä niin näemme hänen tekevän parannauksen. Suunnilleen näin siis. Kommentoikaa muut ACIM:ia lukeneet.


      • admata.
        acim.lainen kirjoitti:

        "Käsittääkseni ACIM:kaan ei opeta etteikö mielenmuutosta täytyisi tapahtua ja virheitään "katua" tai huomata ja tiedostaa että on toiminut väärin. Jos Hitler tai Stalin nähtäisiin sellaisenaan pelastettuna, niin voisi ajatella että paha palkitaan hyvällä? "

        Jos näemme Hitlerin pahana me ylläpidämme hänen pahuúttaan. Jos hyvänä niin näemme hänen tekevän parannauksen. Suunnilleen näin siis. Kommentoikaa muut ACIM:ia lukeneet.

        >>
        Jos näemme Hitlerin pahana me ylläpidämme hänen pahuúttaan.
        >>

        Tuota en nyt täysin ymmärrä.

        Se, mitä olemme nähneet Hitleristä perustuu hänen maan päälliseen elämäänsä, jossa hän teki viimeiseen asti paljon kauheita asioita. Hän oli melkoisen yksiselitteisesti paha. Onko Hitler edelleen paha? Tätä me emme tiedä.

        Acimlaisittain voimme ajatella että lopulta kaikki tekevät parannuksen. En voi kuitenkaan ajatella että ihminen on käytännössä armahdettu, ennenkuin hän ottaa armahduksen vastaan.

        Jumala on kyllä jo armahtanut meidät kaikki. Tämä on ikäänkuin käden ojennus meille, mutta tämä vaatii meidän puoleltamme sen että tartumme tuohon käteen. Vasta tällöin "sopimus" on täysin voimassa.

        Jos näkisimme kaikki ihmiset, myös pahantekijät, hyvinä, niin käsite hyvä-paha menettäisi merkityksensä. Muodostuisi uusi käsite -pahaa tekevät hyvät ihmiset- Menisi melkoisen absurdiksi, vaikka vanha sananlasku sanookin ettei paha ole kenkään ihminen, vaan toinen on heikompi toista.


      • Qadesha
        acim.lainen kirjoitti:

        "Käsittääkseni ACIM:kaan ei opeta etteikö mielenmuutosta täytyisi tapahtua ja virheitään "katua" tai huomata ja tiedostaa että on toiminut väärin. Jos Hitler tai Stalin nähtäisiin sellaisenaan pelastettuna, niin voisi ajatella että paha palkitaan hyvällä? "

        Jos näemme Hitlerin pahana me ylläpidämme hänen pahuúttaan. Jos hyvänä niin näemme hänen tekevän parannauksen. Suunnilleen näin siis. Kommentoikaa muut ACIM:ia lukeneet.

        Hitler persoonana voidaan mielestäni kokea pahana, mutta se pitää oivaltaa että mikä hänessä on Jumalan Poika eli osa Jumalaa ei ole eikä voi olla paha.

        Mielestäni Hitlerin persoonan eli egon tekemien hirveyksien pohtiminen ei johda oikein mihinkään, joten "piruparan" voi antaa olla rauhassa ja olla ajattelematta häntä lainkaan. Enemmän voisi keskittyä ajattelemaan että miten maailmassa voi nyt tällähetkellä vaikuttaa niin että ihmiset eivät vaivu epätoivoon kaikenlaisten suurempien ja pienempien hitlerien kanssa tekemisissä ollessaan.

        Ihmisen "armahtaminen", hänelle anteeksi antaminen on mielestäni sen myöntämistä että Jumala on kaikessa. Niin kauan kuin ei siihen kykene, ei voi itse(kään) tavoittaa Jumalaa.

        Tässä on kyinen pelto kynnettävänä. En hurmahenkisesti vaadi ihmisiä rakastamaan mitä tahansa ja ketä tahansa, vaan toivon että oppisimme kohdistamaan katseemme ikuiseen väliaikaisen sijasta. Ego ei säily, paha ei voi säilyä.


      • Naapurin jorma, ateisti

        ..... Tämä siis tarkoittaa että kiltti ja ahkera naapurin Jorma joutuisi samaan "tulimereen" kuin Hitlerkin, vain siksi ettei hän sattunut uskomaan mihinkään Jumalaan, vaan oli ateisti. Tähän en usko......


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      6
      4125
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      95
      2253
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      59
      964
    4. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      834
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      37
      833
    6. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      185
      820
    7. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      34
      811
    8. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      772
    9. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      755
    10. 35
      754
    Aihe