Seuraan usein eduskunnan keskusteluja. Nyt kun on leikkauksia eri tahoille ym, niin aina otetaan esiin lähihoitajat, sairaanhoitajat, lastenhoitajat ja opettajat. Nämä siis mainitaan, kun puhutaan heikennyksistä. Miksi ei koskaan, ei ikinä oteta esiin vaikkapa siivoojia tai talonmiehiä?? Onko nuo muut jotenkin hienompia ammatteja kuin siivooja??
Tuli taas tämä asia esiin, kun puhuttiin aikuiskoulutustukien poistosta.
Kuka arvostaa siivoojaa?
11
637
Vastaukset
- Anonyymi
Siivooja mahdollistaa sen että tiloja voidaan käyttää. Ammatti ei tee kenestäkään huonompaa kuin joku toinen, mutta siivotut tilat on itsestäänselvyys. Siihen asti kun ei ole enää siivoussopimusta. Sitten saatava mieluummin edullinen uusi. Pian.
- Anonyymi
Ajatelkaapa, että esimerkksi sairaalassa ei voisi tehdä leikkauksia ilman siivoojaa!
Siivooja on todellakin itsestään selvä olemassa olollaan. Olen herkutellut ajatuksella, että siivoojat olisivat kaikki lakossa vaikkapa kaksi viikkoa! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ajatelkaapa, että esimerkksi sairaalassa ei voisi tehdä leikkauksia ilman siivoojaa!
Siivooja on todellakin itsestään selvä olemassa olollaan. Olen herkutellut ajatuksella, että siivoojat olisivat kaikki lakossa vaikkapa kaksi viikkoa!No eipä nuo lakot, mitä oli, koskeneet elämääni mitenkään. Nii hän sen piti mennä, että lakot ei juuri näkyneet isossa osaa suomea ihmisten arjessa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No eipä nuo lakot, mitä oli, koskeneet elämääni mitenkään. Nii hän sen piti mennä, että lakot ei juuri näkyneet isossa osaa suomea ihmisten arjessa.
Ei päivän tai kaksi vaikuta mihinkään.
- Anonyymi
Siivoojaa arvostetaan, kun siivooja ei ole paikalla.
- Anonyymi
Vaan kun eivät voi olla tarpeeksi kauan pois.
- Anonyymi
Isompien ihmisten koteja ei niin kovin tarvitse siivoilla. Riittää jos omasta mielestä on kool.
- Anonyymi
Kansanedustaja otti esille matalapalkkaiset ja kuormittavan työn tekijät. Höristin korviani, sillä ajattelin, että nyt huomioidaan siivoojiakin, vaan ei. Perään hän luetteli hoitajat, opettajat ja varhaiskasvatuksen työntekijät!
- Anonyymi
On täysin eri asia siivoaako joitain käymälöitä vai rikospaikkoja.
- Anonyymi
Siivous on siivousta. Siivoaa sitten mitä tahansa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siivous on siivousta. Siivoaa sitten mitä tahansa.
Älä höpötä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi422998SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1742984Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj872906- 1282290
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2012105Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä151963Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li351707Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3931612Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi501579- 871061