Valoo valokuitu & ennakkotilaajien kusetus

Anonyymi-ap

Viime vuonna alueellamme kiersi aktiivisesti Valoo valokuidun myyntimiehiä ja lupasivat ennakkotilaajille parasta hintaa ja ilmaista asennusta jos sitoutuu nyt ennakkoon mukaan. Ymmärrettävää koska tarvitsevat tietyn määrän ennakkotilaajia, jotta runkoverkon rakennustyöt on järkevää aloittaa. Kuullosti siis hyvältä perustelulta ja usko parhaasta hinnasta vahvistui ja 24kkn soppariin nimet paperiin..

Kuidun asentaminen aloitetettiinkin muutama viikko sitten alueellamme. Hyvä niin kun saanut lukea useista alueista, jossa projekti ei ole käynnistynytkään luvatussa aikataulussa ja vielä vuotta myöhemminkin olet sidottuna Valoon soppariin sillä oletuksella että jos joskus käynnistyy.. kannattaa Googlettaa ennenkuin lyöt nimiä minkään yhtiön valokuitu soppariin.

Noh, lopullinen niitti tulikin kun alueen lopuille asukkaille, jotka eivät olleet viime vuonna tarttuneet tähän "parhaaseen ennakkotilaajan 24kkn kuukauden" pakettiin niin nyt heille tarjotaan pakettia myös ilman asennus kustannuksia, 20% halvemmalla, vain 12kkn määräaikais sopparia ja vielä tuplasti nopeampaa yhteyttä .

Mahtavaa olla kusetettu ennakkotilaaja! Kiitos Valoo. Toivottavasti tämä luetaan ja muut tajuavat odottaa siihen saakka kunnes olette vetäneet kaapelin kadulle ja napata parhaan diilin vasta sitten. Kuluttaja-asiamiehellä taitaa olla vino pino valituksia vetämässä. Onnea.

3

461

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No tais myyjä olla perussuomalainen..kaikki muuttuu toiseksi mitä on luvattu

    • Anonyymi

      Mitähän nyt oikein selität, siis Valoolla on ollut ilmainen asennus jo vuosikausia. Joskus muinoin, kauan sitten kun Valoo oli vielä Täyskuitu nimellä, silloin saattoi olla joku 170 euron liittymismaksu.

      Ja toisekseen, kyllä, firmalla on oikeus muuttaa liittymän hinnoittelua ajan kuluessa, niinhän kaupatkin tekevät tuotteiden hinnoissa.

    • Anonyymi

      Nonniin, mielenkiintoinen projekti Valoon aspan kanssa. Aluksi aspan xxxx -nimisen henkilön vastaus oli että "Mitään ei ole tehtävissä ja jatketaan nykyisen sopimuksen mukaisesti", mutta toisaalta sain tiedon että heillä oli sopimuksen päivittäminen onnistunut helposti xxxx -nimisen henkilön kanssa. Sain asiani siirrettyä hänelle niin kappas sopimuksen päivittäminen onnistui meidänkin osalta ja nyt hinta ja ehdot oikein. Lupaus halvimmasta hinnasta ennakkotilaajille jäi nyt toteutumatta, mutta saatiin kuitenkin nykyinen edullisempi hinta. Hyvin siis meni meidän osalta, mutta ehkä Valoon kannattaisi käydä näitä aspan kanssa läpi, ohjeistaa ja ottaa yhtenäinen linja niin vältyttäisiin tämän kaltaisilta avautumisilta netin syövereissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      294
      2983
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2343
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2017
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      118
      1784
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1719
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      65
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1223
    Aihe