Voi hyvänen aika sentään

Anonyymi-ap

Rikos- ja prosessioikeuden emeritusprofessori Matti Tolvanen sanoo, että kieltäytyminen auttamasta elvytystilanteessa voi olla rikos.

Turun Sanomat uutisoi keskiviikkona tapauksesta, jossa Terveystalo kieltäytyi antamasta defibrillaattoria eli sydäniskuria käyttöön tilanteessa, jossa ikäihmistä elvytettiin.

TS:n haastattelema henkilö kertoo, että lääkäriaseman vastaanotossa työskennellyt ihminen oli todennut, että iskuri löytyy, mutta sitä ei voida antaa.

Matti Tolvasen mukaan tämän kaltaisessa tapauksessa kyseeseen voisi tulla rikoslaissa määritelty pelastustoimen laiminlyönti.

– Lain mukaan jokaisen pitää ryhtyä sellaisiin toimiin, joihin kykenee, jos tietää, että toinen on todellisessa hengenvaarassa.

Tolvanen arvioi, että defibrillaattorin lainaaminen elvytystilanteessa ei kuulosta kohtuuttomalta.

– Ei se varmaan miksikään menisi, vaikka sitä lainaisi siksi aikaa.

Ja tällekkin virmalle orpopurra antoi puolimiljardia euroa vastikeetonta avustusta.

KIITOS PERUSSUOMALAISET

25

713

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ootko nyt ihan täysillä etuvaloilla liikenteessä?

      Luulin että toi vastaanottovirkailija oli ääliö ja ansaitsee rikosilmoituksen, mutta se miten vääntämällä tähänkin yrität persuja saada mollattavaksi on kyllä suurempaa ääliömäisyyttä.

      • Anonyymi

        Niin, jotkuthan vaan käy koulut touhulassa tai muualla apukoulussa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin, jotkuthan vaan käy koulut touhulassa tai muualla apukoulussa

        En muuta keksinyt.


    • Anonyymi

      Oleppas hyvä vaan!!

    • Anonyymi

      Siinäkö tumpelona luet käyttöohjeita, ehtii moneen kertaan jo kuollakkin.

      • Anonyymi

        LAITE SELOSTAA MITÄ PITÄÄ TEHDÄ!


    • Anonyymi

      Onko etustaja polovinen kommentoinut asiaa Kainuun Sanomille

    • Anonyymi

      Lounais-Suomen poliisi on tehnyt torstaiaamuna rikosilmoituksen Terveystalon toiminnasta. Asiaa selvitetään pelastustoiminnan laiminlyöntinä.

      Asian vahvistaa Iltalehdelle Lounais-Suomen poliisilaitoksen viestintäasiantuntija Katri Tammio. Poliisi ei toistaiseksi kommentoi, onko ikäihminen hengissä.

    • Anonyymi

      Kainuussa oli huhtikuun lopussa 3 119 työtöntä työnhakijaa, missä on kasvua 7 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Maaliskuun lopussa työttömiä oli yhteensä 2 968.

      KIITOS PERUSSUOMALAISET

      • Anonyymi

        Oleppas hyvä!!


    • Anonyymi

      Sähkölasku maksamatta🤭

    • Anonyymi

      Nykyhallitus ottaa järkyttäviä määriä kallista ulkomaanvelkaa hyvätuloisten veronkevennyksiin ja puoli miljaardia terveystalolle et julkinen terveydenhuolto ajetaan alas, arvovalintojahan nämä on.

      KIITOS PERUSSUOMALAISET

      • Anonyymi

        Oikea suuntaan se on


      • Anonyymi

        Ole hyvä!


    • Anonyymi

      En muuta keksinyt

    • Anonyymi

      Olen asionut Terveystalolla ..työtapaturman takia..ihan oikee persereikä koko paikka...mangeettirekkaa..outtelin Kajaaniin...monta viikkoa..ja ne Oulusta tulevat NS. ortopedit eihän erota himmeliä joulukuusesta...muka 15 minuutia...aika voi i so vittu..

      • Anonyymi

        Eiköhän tässä pärjäillä!


    • Anonyymi

      Defibrillaattorin käyttö

      Defibrillaattori, eli sydäniskuri, on laite, jota käytetään kammiovärinän eli sydänpysähdyksen hoitoon. Se voi pelastaa ihmisen hengen, jos sitä käytetään nopeasti ja oikein.

      Milloin defibrillaattoria käytetään?

      Defibrillaattoria käytetään, jos henkilöllä on äkillinen sydänpysähdys. Sydänpysähdys tarkoittaa sitä, että sydän on lakannut sykkimästä ja hengitys on pysähtynyt.

      Mistä defibrillaattorin löytää?

      Defibrillaattoreita löytyy monista julkisista tiloista, kuten:

      Ostoskeskukset
      Urheiluhallit
      Liikenneasemat
      Terveysasemat
      Koulujen aulat
      Työpaikat
      Myös joissakin yksityiskodeissa on defibrillaattori.

      Miten defibrillaattoria käytetään?

      Defibrillaattorin käyttö on helppoa ja sitä voi käyttää kuka tahansa, vaikka ei olisi ensiapukoulutusta. Laitteessa on selkeät ohjeet, jotka auttavat sinua.

      Näin käytät defibrillaattoria:

      Soita hätänumeroon 112 ja kerro, että paikalla on sydänpysähdys.
      Hae defibrillaattori ja avaa se.
      Kiinnitä elektrodit potilaan rintaan laitteen ohjeiden mukaan.
      Paina "Analysoi"-painiketta.
      Jos laite havaitsee kammiovärinän, se antaa sähköiskun potilaalle.
      Jatka paineluvu ja hengitystä, kunnes apu saapuu.
      On tärkeää muistaa, että defibrillaattorin käyttö on vain osa ensiapua. Potilaan on myös saatava paineluvu ja hengitystä, kunnes apu saapuu.
      Suuriosa defiflaattoreista puhuu selkää suomea. Juntti!

    • Anonyymi

      Ja muista paristojen ylläpito. Jotku paristot eivät sovellu käyttöön. Duracellia suositellaan.

    • Anonyymi

      Suomessa yleistä auttamisvelvollisuutta ei ole laissa kirjattu. On kuitenkin tilanteita, joissa lainsäädäntö edellyttää auttamista. Lisäksi on olemassa tapauskohtaisia velvollisuuksia auttaa toisessa hädässä olevaa.

      Tilanteita, joissa lainsäädäntö edellyttää auttamista:

      Rikoslain pykälä 203: "Joka jättää auttamatta hädänvaaratessa olevaa ihmistä, vaikka voisi häntä vaarattomasti auttaa, on tuomittava auttamatta jättämisestä sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi."
      Terveys laki: Terveydenhuollon ammattihenkilöllä on velvollisuus auttaa sairasta tai loukkaantunutta ihmistä.
      Tapauskohtainen auttamisvelvollisuus:

      Vaara-tilanne: Jos toisella ihmisellä on selkeästi hengenvaara eikä auttaminen aiheuta vaaraa itsellesi, on sinulla oikeudellinen velvollisuus auttaa.
      Erityinen suhde: Vanhemmilla on velvollisuus auttaa lapsiaan, ja samoin on muilla toisiaan hoivaavilla ihmisillä.
      On tärkeää muistaa:

      Auttaminen on tärkeä osa yhteiskuntaa, ja jokainen voi auttaa toisiaan.
      Vaaratilanteessa on tärkeää arvioida tilanne ja auttaa kykyjesi mukaan.
      Jos et pysty auttamaan itse, soita hätänumeroon 112.

      • Anonyymi

        Matti Tolvasen mukaan tämän kaltaisessa tapauksessa kyseeseen voisi tulla rikoslaissa määritelty pelastustoimen laiminlyönti.

        – Lain mukaan jokaisen pitää ryhtyä sellaisiin toimiin, joihin kykenee, jos tietää, että toinen on todellisessa hengenvaarassa


    • Anonyymi

      Mitäpä niitä kuolevia elvyttää selvää säästöä ku joku rupee kuolee ni antaa kuolla vaa näin säästetään taas kokoomus rotille taas pitkä penni

    • Anonyymi

      Marriinilla hyvät nännit? (Tissut》

      • Anonyymi

        Purralla ihana irvistys


    • Anonyymi

      petturi urpo on sairastunna

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      203
      9699
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      39
      4460
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      122
      4009
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      107
      3888
    5. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      219
      3557
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      36
      2964
    7. Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle

      Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos
      Ikävä
      156
      1537
    8. Mihin rakastuin sinussa?

      Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its
      Ikävä
      73
      1416
    9. Mistä tietää että mies on kiinnostunut?

      Millaisista merkeistä olette huomanneet?
      Ikävä
      90
      1214
    10. Anssi Heikkilä umpirehellisenä - Rankka yö TTK-yllätystippumisen jälkeen!

      Minkä parin tai kenen olisi mielestäsi pitänyt tippua TTK:sta? Tämä oli kyllä todellinen yllätys, että Mira Luoti ja A
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      1181
    Aihe