Bulgaria, Sunny beach

karambola90

Täällä on tosi paljon noita bulgaria- keskusteluja, joten päätin kertoo omasta matkastani::.

Olin siis ekaa kertaa bulgariassa 7.-15.6, sunny beachilla. Hotellina oli elite apartments. Hotelli oli tosi hieno ja siisti; kaksi makuuhuonetta, keittiö, olohuone ja kylpyhuone. Asunnossa oli kaksi parveketta. Toinen oli uima-altaille päin ja toinen kadulle. Siivoojat kävivät asunnossa siivoamassa joka päivä, eli ei ihme että oli niin siistiä. Vähän rasittavaa, kun eivät edes koputtaneet ja kaiken lisäksi olivat penkoneet minun ja siskoni matkalaukkuja. Eli kun lähtee hotellista niin kannattaa tosiaan lukita matkalaukut ja kaikki rahat ainakin pistää piiloon. Jos jättää esim. vahingossa rahaa pöydälle, niin siivoojat ottaa sen, koska luulee että on tippiä..

Asteita oli päivisin yleensä 21-27. Kertaakaan ei satanut, mutta välillä oli pilvistä.. Sunny beach oli periaatteessa nähty jo parissa päivässä, ja siksi kannattaakin käydä lähikaupungeissa, esim. nessebar ja burgas. Jos oikeaan markettiin haluaa ostoksille, niin burgasissa kannattaa käydä billa- nimisessä isossa marketissa. Burgasissa on sunny beachin tapaan myös kadut täynnä basaareja, mutta valikoima on suurempi. Poiketen sb:stä burgasissa oli myös "oikeita" kauppoja, joissa ei myyty piraatteja. Esim. benettonin myymälä. Muuten bulgaria on oikea piratismin keskus! Kaikki dieselit, diorit, burberryt, yms. on piraatteja! Ja sen näkee myös hinnasta; bulgaria on älyttömän halpa.. Farkut siellä maksaa n. 20-30 levaa (10-15 euroa). Dieselin, diorin, ym. laukkuja saa 8 levalla (4e).

Ravintoloita on paljon, mutta ruoan kanssa kannattaa olla tarkkana. Mitään jugurtteja, pirtelöitä, jäätelöitä yms. ei kannata syödä, koska niistä saa helposti vatsataudin. Pikkusiskoni otti jtn pirtelöä ja heti seuraavana päivänä oli kipeenä..:/ Pizzat, kebabit yms. on tosi halpoja. Esim. pizzan saa 2-3 levalla. Käsittääkseni paikallinen herkku on shopska- salata (tomaattia, kurkkua, sipulia, päällä raastettua vuohenjuustoa ja oliivi). On muuten hyvää x)

Tuliaisiksi kannattaa tuoda esim. bulgarian jugurttia tai mastika viiniä (opas suositteli).. Kojuissa myydään matkamuistoina esim. tikareita, koruja, puisia nukkeja, kristalleja yms. Kaduilla näkee taiteilijoita, jotka maalaavat valokuvista hienoja tauluja; kannattaa siis ottaa valokuva mukaan, jos haluaa semmosen. Kaduilla on paikallisia tekemässä hennatatuointeja ja pikkulettejä. Itse otin tribaalin alaselkään, maksoi 20 levaa (10 euroa).

Ja tinkiä kannattaa joka paikassa (paitsi marketeissa joissa hinnat on kiinteät). Turisteja rahastetaan oikein kunnolla, ja parhaiten sen näkee takseissa. Takseista ei ikinä kannata maksaa yli 10 levaa. Bussilla kulkeminen on halvempaa, mutta ne ovat yleensä kamalia ja haisevia..:(

Taskuvarkaita kannattaa varoa, niitä on kuulemman paljon sb:llä. Itse en tosin yhteenkään törmännyt..x) Kerjäläisiä on myös, älkää antako niille rahaa! Useimmiten ne on ammattikerjäläisiä, eli on revitty hameet ja pistetty likanen paita päälle ja kippo käteen:O

Englannilla pärjää, mutta kaikki paikalliset eivät välttämättä osaa, esim. vanhukset..

5

8493

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pho

      Takseista ei kannata maksaa yli 10 levaa? Mä matkustin kännissä Nessebarista (vissiinkin) taxilla Sunny Beachiin, kuski veloitti vaan 12 lv ja ihan sopiva hinta mun mielestä oli, varsinkin Suomen hintoihin verrattuna. Eikös Suomessa jo aloitushinta ole samoilla paikkeilla, mitä toi mun reissu makso, eli jotain 6€.

    • Sanba

      Kerroit että pikkulettikojuja SB:ltä löytyy. Satuitko huomaamaan että mitähän ne maksoivat ja laittoivatko ne pidennyksien kanssa? Tai entä ihan tavalliset pidennykset ilman lettejä? Tästä aiheesta on kysymyksiä Bulgariapalsta tulvillaan, mutta kukaan ei oikein osaa sanoa hintaa=)

      • mievua

        taa nyt tulee varmaan aika myohassa..mutta...oon ite nyt taalla ja sellaset letit jotka on vaa puoleen paahan asti on 15 levaa(7,5 e)..Koko paahan on sit 15 levasta 100 levaan..|)


    • se nyt on

      se vatsatauti kannattaa siis tuoda tuliaisina kotiin? ;)

      Lainaus:
      "Mitään jugurtteja, pirtelöitä, jäätelöitä yms. ei kannata syödä, koska niistä saa helposti vatsataudin."

      Toinen lainaus:
      "Tuliaisiksi kannattaa tuoda esim. bulgarian jugurttia"

      Hups.

      • vuosi 2009

        Hinnat on tuosta hieman nousseet neljässä vuodessa, mutta vieläkin edullista. Taksista ei kannata maksaa päivällä enempää kuin 15 levaa, hinta pitää sopia kuskin kanssa etukäteen. Illalla enemmän. Hevoskärryillä Sunny Beachin ympäri maksoi meille 20 levaa, siitäkin sovi etukäteen. Rannalta saa ihania leipätaskuja, sisällä kanaa, paljon salaattia, majoneesia ja ketsuppia, muistaakseni 6 levaa. Suosittelen. Eikä tullut vatsatautia. Hepatiitti A -rokotus on kai hyvä olla varmuuden vuoksi, eka rokotus maksaa n. 50 euroa aikuiselle. Rantahietikolla pääsee ratsastamaan hevosilla ilta-aikaan, en tiedä mistä ne lähtee ja mitä maksaa, mutta näin siellä istuessani rantaterassilta ratsastajia, joillakin oli taluttajatkin mukana. Kannattaa kysellä siitä jos hevoset kiinnostaa.
        Elite Apartmentoksessa jätettiin levoja sinne sun tänne pöydille, nyt ei niihin oltu koskettu, eikä matkalaukkuihinkaan. Meillä laukut oli auki koko ajan, mutta niissä olikin vain vaatteita.
        Lapsille on kovat patjat. Laitettiin tyynyjä pehmentämään vauvansänkyä. Onneksi niitä oli tarpeeksi.
        Hissiähän ei hotellissa ollut, onneksi on käsivoimia joilla vielä kantaa :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      128
      5276
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      188
      4980
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      85
      3464
    4. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      108
      2998
    5. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      25
      2341
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      237
      1771
    7. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      106
      1342
    8. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      82
      1335
    9. Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä

      Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.
      Ikävä
      137
      1042
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      74
      1030
    Aihe