Peruskouluihin ehdoton puhelinkielto

Anonyymi-ap

Lukioihin, ammattikouluihin yms. joustoa, jos yksi häiriköi pelkkä huomautus, tarvittaessa puhuttelu, jos ne ei hyödytä niin erottaminen mutta jos 20 häiriköi harkintaan koko kouluun puhelinkielto, jos yksi huomautus ei riitä.

Peruskouluissa nykyisellään jos hyväksytään puhelimet ne on jatkuva riesa, opettajat saa jatkuvasti takavarikoida puhelimia ja itse koulun tarkoitus elikkä opiskelu tulevaan työelämään jää toissijaiseksi. Itse mietin tosin myös vaihtoehtoa että puhelinta saisi pitää mukana ja jos häiriköi sillä, ehdoton kielto kyseiselle oppilaalle koko peruskoulun ajaksi, mutta siinäkään ei opettajilla muuta tekemistä olisi kuin olla yhteyksissä vanhempiin, ettei oppilas saa tuoda enää puhelinta kouluun. Ei ole taatusti puhelimet oppilailla ainakaan vähenemään päin. Ja jos olisi lupa pitää puhelinta suurimmalla osalla on puhelimet eikä yksittäisen oppilaan kieltoa kovin helposti pystyisi valvomaan, samat säännöt kaikille siis. Peruskoulussa ei myöskään ole muutenkaan valinnanvaraa vaan se on sama kaikille elikkä eri kuin lukio, ammattikoulut jne. joissa on jo vähän vaihtoehtoja peruskoulun jälkeen. Peruskouluissa sitä myös pitäisi valvoa ehdottoman tarkasti, jälki-istunnot, yhteys vanhempiin, ja jos mikään ei hyödytä, erityisopetukseen ja tarvittaessa jopa koulusta erottaminen. Tietysti vaihtoehto olisi että välitunneilla saa olla puhelin päällä ja äänet päällä joka taas johtaisi siihen että ne menee taskussa oppitunnille ja sama meno jatkuu, joka toinen tunti vähintään puhelimia takavarikkoon ja kirjotella huomautuslappuja vanhemmille.

Verrataan vaikka työharjotteluun, työelämää vartenhan opiskellaan, jos joku menee työtoimiston kautta työharjoitteluun, pitää alussa olla joustoa, ensin huomautus, sitten tarvittaessa työnantaja yhteydessä työtoimistoon ja työharjoittelijalle palaveri työtoimistolla asiasta ja jos ei hyödytä niin työharjoittelun lopetus. Tällaisessa työtoimisto voisi myös ehdottaa puhelimen jättämistä kotiin, elikkä ei aivan heti kättelyssä erotusta työpaikalta.

Lakimuutos asiaan ehdottomasti.

6

381

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Opettajillahan riittää resurssit tämän kaiken valvomiseen? Aika hiljaista voi olla. Sääntöjähän voi tehdä vaikka minkälaisia, mutta jos niiden valvominen on lähes mahdotonta, niin sääntö kääntyy itseään vastaan. Verrattavissa ihan siihen, että autolla ajaessa et saa puhua puhelimeen. Valvonta lähes nolla, niin kukaan ei välitä.

    • Anonyymi

      On myös olemassa teknisiä laitteita, joiden avulla luokkatiloissa ei ole kenttää.

      • Anonyymi

        Tuollaisten laitteiden käyttö vaan on kiellettyä. Lasketaan tietoliikenteen häirinnäksi. Nämä voivat vaikuttaa myös muihin langattomiin taajuuksiin, niin siksi ne ovat kiellettyjä.


      • Anonyymi

        Tuossa on vaan yksi "pieni" ongelma. Tuollaiset laitteet ovat laittomia. On olemassa muitakin langattomia verkkoja, kuin matkapuhelinverkot. Nämä laitteet voivat huonolla tuurilla sotkea näitä muitakin, ja laitteiden vaikutus voisi helposti ulottua rakennuksen ulkopuolelle. Vaikka ei ulottuisikaan, niin laitteet ovat yksiselitteisesti laittomia.


    • Anonyymi

      Puhelimia ei nykyään voi täysin kieltää, koska silloin estettäisiin oppilailta koulun järjestelmiin kirjautuminen. Käytännössä kaikkialla, tai ainakin toivottavasti kaikkialla on käytössä MFA. Tämä tulee sanoista Multifactor Authentication, eli 2-vaiheinen tunnistautuminen. Mikäli yrität kirjautua johonkin koulun järjestelmään, niin puhelimessa olevaan sovellukseen tulee varmistus, että olethan kirjautumassa. Vaihtoehtoisesti varmistuksen voi tehdä tekstiviestillä tai robotin soittamalla puhelulla. Paluuta aikaan ilman älypuhelimia ei tule. Mitenkäs ajattelit toteuttaa tällaisen varmistuksen, mikäli puhelimia ei saisi käyttää? On turha tarjota vastauksesksi, että tällaisia järjestelmiä ei pidä käyttää. Henkilökunta joutuu koulussa tunnistautumaan aivan samalla tavalla, eli käyttäen omaa tai työnantajan puhelinta.

    • Anonyymi

      Yksinäisyyskin on asia joka pitäisi huomioida. Välitunnilla tulisi katsottua vain ympärillä olevia ihmisiä jotka on jonkun kanssa. Tulisi entistä yksinöisempi olo tälle yksinäiselle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      122
      6049
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2130
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1962
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1133
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      66
      1114
    6. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1007
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      997
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      902
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      897
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      765
    Aihe